referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Ošetrovateľstvo - možnosti aplikácie inzulínu
Dátum pridania: 28.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wisc
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 568
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 

Ako dosiahnuť dobrú kompenzáciu?

V časti Mechanizmus účinku inzulínu sme videli, že keď sa už inzulín vstrekol pod kožu, musíme brať do úvahy jeho účinok na cukor v krvi. Podaný inzulín už nemôžeme odstrániť a ani predísť jeho vstrebávaniu. Účinok pichnutého inzulínu musíme vyvážiť so vstrebávaním jedla, hlavne tej časti, ktorá obsahuje cukor. Iba takto sa môžeme vyvarovať veľkým výkyvom glykémie.
Jedna alebo dve injekcie?

Mnoho rokov bolo zvykom používať v liečbe inzulínom jednu alebo dve injekcie denne. Je to málo flexibilná, konvenčná liečba, ktorá si od diabetika vyžadovala dodržiavanie pevnej diéty a nemenný čas jedla, stanovený v spolupráci s lekárom. Úpravy dávok sú možné a mali by sa robiť na základe meraní cukru v moči a krvi. Tento typ liečby zaistí dobrú kompenzáciu u diabetikov, ktorí majú vlastnú zvyškovú produkciu inzulínu pankreasom. Keď máte vypracovaný stravovací plán (diétu), viete aj to, koľko cukru (sacharidov) prijmete celkove za deň v hlavných jedlách, v desiatej a olovrante. Rozdeľte si tento cukor tak, aby ste jeho najväčšiu časť zjedli vtedy, keď inzulín účinkuje. Napríklad na obrázku bola injekcia intermediárneho2 inzulínu (so strednodobo pôsobiacim účinkom) podaná ráno: najväčšiu časť celého množstva cukru zjedzte okolo poludnia a prispôsobte príjem cukru fyzickej aktivite.

Ráno ste si podali zvyčajné množstvo inzulínu, ale nečakane budete vystavený nadmernej fyzickej námahe, napr. šport a pod.: tesne pred tým zjedzte naviac jablko alebo krajec chleba, alebo prispôsobte dávku inzulínu zmenám jedál a fyzickej aktivite. Ak dopredu viete, že budete mať jedlo výdatnejšie alebo väčšie ako obyčajne: pichnite si o niečo viac inzulínu. Ak viete, že budete mať viac telesného pohybu než zvyčajne, pichnite si menej inzulínu než obyčajne. Takto sa vyhnete riziku, že budete príliš veľa jesť (sledujte svoju hmotnosť!).

Viac injekcií?

Flexibilnejšia forma liečenia sa snaží napodobiť prirodzenú sekréciu inzulínu pankreasu, a to nielen bazálnu, ale aj sekréciu v čase jedla. Z toho vyplýva, že bazálny inzulín musí byť zaistený jednou alebo dvoma injekciami inzulínu so strednodobo pôsobiacim účinkom (zakalený) alebo s dlhodobo pôsobiacim účinkom. Inzulín v čase jedla sa musí zaistiť podaním rýchlo pôsobiaceho (číreho) inzulínu pred každým jedlom. Táto liečba dovoľuje určité zmeny v dennom režime, potrebné sú však časté merania glykémie, aby sme mali úžitok zo zvýšeného počtu denných injekcií inzulínu.

Meranie glykémie má za cieľ vhodnú úpravu množstva inzulínu a stravy. Na to, aby ste si vypočítali aké množstvo inzulínu si máte pred jedlom pichnúť treba vedieť, ako určité množstvo inzulínu a živín ovplyvní váš cukor v krvi. Z dôvodu častých individuálnych odchýlok je najlepším učiteľom osobná skúsenosť. Nasledujúce údaje môžu byť pre vás užitočné ako dodatok k individuálnym diétnym radám, ktoré dostanete od svojho lekára.

Hodnoty glykémie, ktoré sú iné, ako by mali byť, sa majú upraviť okamžite, ale ďalšia úprava by sa nemala uskutočniť skôr ako za 3 hodiny.

Medzi týmito dvoma druhmi liečby, ktoré sme spomenuli, existuje prechodná forma, ktorá pozostáva z 3 denných injekcií: ráno injekcia intermediárneho (strednodobo pôsobiaceho) inzulínu alebo zmes rýchleho a stredne dlho účinkujúceho, pred obedom rýchlo pôsobiaci inzulín a pred spaním strednodobo pôsobiaci inzulín.

Vypočítanie množstva inzulínu, ktoré treba podať pred jedlom: Jedna jednotka inzulínu zodpovedá približne 10g alebo 167 kJ z cukru.

0,5 jednotky inzulínu zodpovedá približne 418 kJ z bielkovín.
Úprava cukru v krvi: Jedna jednotka inzulínu znižuje cukor v krvi približne o 2,0 mmol/l.
10 g glukózy zvyšuje cukor v krvi asi o 2,0 mmol/l.

Prečo je potrebná dobrá kontrola?

Je dokázané, že dobrá kontrola glykémie oddiali alebo aj zamedzí vzniku komplikácií (pozri odsek o komplikáciách diabetu). Diabetik, ktorý si zriedka, alebo nikdy nemeria glykémiu, bude zle kompenzovaný, a to bez toho, aby si to sám uvedomoval, lebo príznaky nie sú výrazné. Mnoho diabetikov sa cíti lepšie, keď sa zlepší ich kompenzácia, je však ťažké presne definovať pre všetkých diabetikov, čo je dobrá kompenzácia. Normálne hladiny cukru by boli samozrejme najlepšie, ale dosiahnuť tento cieľ je ťažké. Nasledujúce čísla vám poskytnú predstavu o hladinách cukru, o ktoré sa treba snažiť. O doporučených hodnotách pre Vás dostanete informáciu od diabetológa.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.