referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomír
Utorok, 16. júla 2024
Štítna žlaza
Dátum pridania: 10.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hrasok
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 609
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Štítna žľaza (Thyreoidea) je endokrínna žľaza uložená na krku.pod hrtanom po oboch stranách preidušnice.Skladá sa z dvoch lalokov,ktoré sú uprostred spojené mostom.V dospelom veku váži 20-40 g.Jej hormón tyroxín je organická látka obsahujúca jód,ktorý viazaný na bielkovinu (tyroeglobulín) prúdi v krvi.
Jeho množstvo reguluje povzbudivý (tyroetropný) hormón podmozgovej žľazy.Tyroxín usmerňuje normálnu látkovú premenu v organizme (metabolizmus).Zníženie jeho koncentrácie metabolizmus znižuje a naopak,zvýšenie jeho koncentrácie má za následok zvýšenie metabolizmu.
Ovplyvňuje aj duševnú činnosť a prácu vegetatívneho nervového systému.

ZVAČŠENÁ ŠTÍTNA ŽĽAZA,HRVOĽ (STRUMA)
Zväčšenú štítnu žľazu nazývame hrvoľom alebo strumou.Može produkovať znížené,zvýšené alebo normálne množstvo hormónu.O tom, aká je jej činnosť,možno usudzovať z typických príznakov alebo podľa výsledkov laboratórneho vyšetrenia.Dôležité je určiť hladinu jódu v krvi,určiť schopnosť štítnej žľazy „vychytávať“ jód alebo zistiť základný metabolizmus.
V niektorých krajinách (napr.vo Švajčiarsku,v Maďarsku aj u nás) postihuje struma značnú časť obyvateľstva.Príčinou je nápadný nedostatok jódu v pôde,a preto aj v pitnej vode a v potrave vôbec.Strumu zapríčinenú nedostatkom jódu možno odstrániť jodidovaním kuchynskej soli.Bolo by však nesprávne ,ak by člověk so strumou začal naraz užívať jód napr.v podobe jódovej tinktúry.Ak sa do zväčšenej alebo normáln epracujúcej štítnej žľazy neprestajne prisúva jód,môže takáto žľaza nadmerne zvýšiť svoju činnosť.

ZVÝŠENÁ ČINNOSŤ ŠTÍTNEJ ŽĽAZY (HYPERTYREÓZA)
Hypertyreóza môže súvisieť so zväčšením štítnej žľazy,teda so strumou,ale môže sa vyskytnúť aj bez nej.Príčinou zvýšenej činnosti navonok normálne veľkej štítnej žľazy môže byť napr. v nej sa nachádzajúci uzol produkujúci hormón.
Príznaky a následky: zvýšený základný metabolizmus,zrýchlený pulz,pokles telesnej hmotnosti napriek dobrej chuti do jedenia,potivosť,chvenie,nadmerná citlivosť a náladovosť,stavy plačlivosti a smiechu.

Liečba:lieky,podanie izotopu jódu,prípadne ožarovanie
Uzlovitú strumu,ktorá spôsobuje zvýšenú činnosť štítnej žľazy,treba po náležitej príprave operovať.
Keď sa zvýšená činnosť štítnej žľazy združí so strumou a s vytlačením očí z očníc (exoftalmus), ochorenie sa označuje ako Basedowova choroba.Jej liečba si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť,pretože čiastočné odstránenie štítnej žľazy ,príp. podávanie liekov,vytláčanie očí neodstráni,ba dokonca ho môže zvyšovať.
Pokiaľ ide o strumu,treba zdôrazniť,že nie vždy je operácia nevyhnutná.U chorého so strumou nemusí neurologické príznaky vyvolať zvýšená činnosť štítnej zľazy,ale neuróza.Ak mí postihnutý iba neurologické ťažkosti ,odstránenie štítnej žľazy nie je odôvodnené.Platí však aj opak.Ak pacient napriek rozhodnému odporúčaniu lekárov nesúhlasí s nevyhnutnou operáciou,môže ohroziť nielen svoje zdravie ,ale aj svoj život.Preto pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy bezpodmienečne a s úplnou dôverou sa treba spoľahnúť na to,že rozhodnutie lekára je dôkladne podložené vyšetreniami a že je teda správne a zodpovedné.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Štítna žľaza SOŠ 2.9271 538 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.