referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Chov chameleónov
Dátum pridania: 22.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lindus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 929
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 7.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 12m 40s
Pomalé čítanie: 19m 0s
 
Najstaršie fosílne nálezy, ktoré môžu byť považované za chameleóny, sú známe z hornej kriedy, teda z obdobia asi pred 50 miliónmi rokov. Z toho plynie, že čeľaď Chamaeleonidae je pomerne moderná a vývojovo mladá.
Podľa posledných výskumov bola ich pravlasťou východná Afrika. Odtiaľ osídlili ďalšie časti Afriky, Madagaskar, Indiu, Srí Lanku, Arábiu, Malú Ásiu a stredomorské oblasti. Z celkového počtu asi 150 druhov nájdeme v Európe jediný druh - chameleóna obecného (Chamaeleo chamaeleon).

POŽIADAVKY NA CHOV CHAMELEÓNOV
1.Terárium
Vhodné a dobre zariadené terárium je jedným z najdôležitejších aspektov na chov chameleóna. Jeho vlastnosti ovplyvňujú správanie, telesnú kondíciu, zdravotný stav a rast jedinca. Všetci dospelí jedinci by mali byť chovaní osamote, mláďatá je možné chovať spoločne aj niekoľko mesiacov. Zviera musí mať dostatok priestoru pre svoje prirodzené zvyky vrátane vyhrievania, lovu, napájania a rozmnožovania. Vhodné terárium je možné zakúpiť v chovateľských potrebách alebo si ho postaviť podľa vlastných predstáv.

1.1. Typ terária
Nevhodné sú nízke akváriá, uprednostňované sú preto viac vysoké ako široké teráriá. Niektoré zdroje neodporúčajú používať sklenené terária. Aj napriek tomu, že dobre udržujú teplo a vlhko, dôvodom je zlé vetranie, pri ktorom sa premnožujú baktérie. Opačné výhody má klietka z hustého pletiva, t.j. dobrá cirkulácia vzduchu, avšak zlé držanie tepla a vlhka, ako aj zvýšené riziko polámania pazúrov chameleóna. V sklenenom teráriu je taktiež sťažené čistenie a dezinfekcia. Respiračné ochorenia, očné a kožné infekcie sú najbežnejšie choroby chameleónov držaných v celostenných teráriách. Vizuálny odraz v plochách skla môže navyše chameleóny rušiť a stresovať, pretože v odraze vidia nepriateľa, a preto neustále zotrvávajú v obrannom postoji. Ideálna sa preto javí kombinácia obidvoch typov, t.j. sklenené terárium s dostatočne nastaviteľným vetraním. (http://chameleon.urquellia.com)

1.2. Požiadavky na terárium
A) Dostatok vzduchu a dobrá ventilácia – zabráni sa tak množeniu baktérií a vzniku pliesní.
B) Vnútorné osvetlenie a vyhrievanie – chameleónom je potrebné poskytnúť širokospektrálne svetlo. Nevyhnutnou súčasťou je 20 W UV žiarivka REPTI GLO 2.0, ktorá poskytuje potrebné UV žiarenie, umožňujúce zvieraťu produkovať vitamín D, ktorý pomáha pri vstrebávaní kalcia. Na vyhrievanie je vhodná obyčajná 40-60 W žiarovka. Pri vnútornom umiestnení je nevyhnutné zabezpečiť ochranu proti popáleniu chameleóna, t.j. umiestniť žiarovku do zaveseného otočeného kvetináča, ktorá tak svojou parabolou vrhá svetlo i teplo dolu na výhrevné miesto. Chameleónom svietime 14 hodín denne, vhodný je časový spínač. (www.gracilis.webz.cz)

C) Vystavovanie priamemu slnečnému svetlu – priame slnečné svetlo je najlepším zdrojom UV-B žiarenia. Pri uzavretých teráriách (v slovenských klimatických podmienkach je ich asi väčšina) je dôležité, aby pri priamom slnečnom žiarení nedošlo k prehriatiu.
D) Umožniť chameleónovi usadiť sa na mieste nad výškou očí – chameleóny sú stromové živočíchy a niektoré druhy sa v prírode nachádzajú vo výške 180 cm a viac. Dáva im to pocit bezpečia, ktorý sa dá dosiahnuť aj v zajatí. Teráriá otvárané z vrchu sú často umiestnené nízko, kvôli lepšiemu prístupu chovateľa. Väčšina chameleónov sa v takomto teráriu pri otvorení veka pokúša uniknúť dosiahnutím chovateľa. Takéto správanie býva často prezentované ako znak priateľstva. Je to však iba vidina úniku alebo vyššie položeného miesta.
E) Ochrana pred predátormi – chameleóny chované na vonkajšom priestranstve musia byť v bezpečí pred útokmi vtákov, mačiek, psov, potkanov, hadov a iných druhov nočných predátorov. Po zotmení sa odporúča skontrolovať, či si chameleón našiel miesto na prenocovanie mimo dosahu predátorov. (www.chameleons.sk)

1.3.Vybavenie terária
Výstelku na dne terária môže tvoriť kokosové vlákno (výborne drží vlhkosť), ktoré prekrýva 5 cm vrstva jemného piesku, prípadne iný netoxický substrát. Piesok je nutné pred použitím vypáliť v trúbe kvôli jeho sterilizácii. Interiér dotvára drvený biely štrk, konáre (najlepšie z ovocných stromov) a kamene rôznych povrchov a veľkostí. Mal by byť čo najčlenitejší, aby sa chameleón mohol pohybovať po celom teráriu.
Naaranžované rastliny (v kvetináčoch aj epifity), listy a vetvičky musia poskytovať aspoň jednu vyhrievaciu stranu, kde bude teplota dosahovať vrchný limit optimálneho teplotného rozpätia. Musia tu byť aj chladnejšie miesta, aby si zviera mohlo vybrať miesto s vhodnou teplotou (vo vyšších častiach – 28-30°C, v dolných častiach – 20-25°C, pričom teplota nesmie dlhodobo presiahnuť 35°C. Počas noci môže teplota klesnúť na 20-22°C.)
Rastliny poskytujú ochranu, úkryt a povrch na napájanie sa kvapkami vody. Rastlina musí zodpovedať veľkosti a hmotnosti chameleóna, aby sa pod ním nezlomila. Niektoré chameleóny zvyknú objedať listy rastlín, preto sa v teráriách používajú iba nejedovaté rastliny (čínska ruža, fikus benjamina, aloe) príp. rastliny umelé. Mnoho pestovateľov rastlín používa chemické prípravky na podporenie rastu alebo proti škodcom, ktoré by mohli chameleónom spôsobiť ochorenie, resp. smrť. Umytie rastlín neobmedzí jedovatosť chemických prípravkov pridaných do pôdy. Najbezpečnejšie je preto umyť listy teplou vodou a mydlovým roztokom a dôkladne ich opláchnuť. Potom rastlinu presadiť do nového kvetináča s organickou zeminou bez chemických prísad a počkať 6 mesiacov pred premiestnením do terária.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.