referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Mozog a jeho funkcie
Dátum pridania: 26.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: acromion
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 281
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 12.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 21m 10s
Pomalé čítanie: 31m 45s
 
CHARAKTERISTIKA MOZGU
Jeden z najdôležitejších orgánov celého organizmu. Je akýmsi centrálnym počítačom, kontroluje a riadi každú našu myšlienku, pohyb, ale aj procesy, ktoré prebiehajú automaticky, ktoré nie sú vôľou ovládateľné (dýchanie, trávenie, srdcový rytmus,...).

Hmotnosť mozgu u dospelého človeka je približne 1,5 kilogramu. Nachádza sa v lebke, tá ho chráni pred vonkajšími nárazmi a poškodením. Preto musí byť lebka silná a odolná. Vo vnútri lebečnej dutiny je ďalšia ochranná vrstva. Je to tekutina, ktorá vzniká hlboko vo vnútri mozgu a nazýva sa mozgovomiechový mok.
Mozog je orgán veľmi chúlostivý a krehký, ale aj pružný a schopný regenerácie. V súčasnosti je možné bez väčších negatívnych následkov odobrať aj jeho veľkú časť, ale na druhej strane môže hoci i veľmi malé poškodenie spôsobiť úplnú stratu dôležitých duševných a fyzických funkcií, no a do konca i smrť.

VÝKONNOSŤ MOZGU – PRÁCA 10 MILIÁRD NEURÓNOV A PÓL MILIÓNA KILOMETROV NERVOVÝCH VLÁKIEN!!!
Do mozgu prichádzajú senzorickými nervami informácie zo všetkých častí tela. Len čo mozog tieto informácie analyzuje a zhodnotí, prijme potrebné rozhodnutie a informácie o ňom, spolu s príkazmi k potrebnej aktívnej odpovedi, vysiela motorickými nervami do svalov. Každý náš pohyb, pocit strachu a radosti, obyčajné zdvihnutie ruky, je výsledkom činnosti nášho mozgu.

KRV – DÔLEŽITÁ PRE EXISTENCIU
Mozog je tvorený miliardami buniek – neurónmi. Jedno majú však spoločné a to, že na svoju existenciu potrebujú životne dôležitú tekutinu – krv. Bez krvi neuróny postupne umierajú a nedajú sa už nikdy nahradiť. Najdôležitejšou funkciou krvi je transportná funkcia. Krv prináša neurónom nevyhnutný kyslík a odvádza odpadový oxid uhličitý. Akonáhle by náš mozog prestal byť zásobený krvou, prestali by sme sa pohybovať, prestali by sme myslieť, upadli by sme do bezvedomia a po chvíli by nastala istá smrť!
Krv je do mozgu privádzaná vnútorne a to tepnami – karotídami. Tieto tepny vedú od aorty po oboch stranách krku. Aby sa krv dostala do každej mozgovej bunky má na starosti jemná sieť kapilár.

Nedokrvenosť – mozgová príhoda (mŕtvica)
Hoci len na krátky čas prestane byť mozog prekrvovaný, môže to mať veľmi vážne dôsledky. Nedostatočný prísun krvi býva spôsobeným krvnou zrazeninou, ktorá upchá mozgovú tepnu. Hovoríme, že vzniká ischemická mozgová cievna príhoda. Môže však nastať i prípad, kedy sa na mozgovej tepne vytvorí vydutina, ktorá môže prasknúť a opäť spôsobí mozgovú príhodu a to hemoragickú (krvácavú).
Tieto príhody sú pre človeka veľmi nebezpečné, väčšinou sa končia smrťou. Často krát prichádzajú bez varovných signálov a nečakane. Ak pacient predsa len mozgovú príhodu prežije, nevyhne sa trvalým následkom. Obeť môže úplne stratiť schopnosť hovoriť, alebo nastane ochrnutie, z pravidla vždy na opačnej strane tela, než na ktorej prišlo k mozgovej príhode.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Ľudské telo. GEMINI s.r.o. 1991 Bratislava, www.optickeklamy.sk
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.