referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
Žraloky a raje
Dátum pridania: 20.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kikušš
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 615
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Ryby sú najstaršími stavovcami. Na Zemi sa zjavili pred vyše 400 miliónmi rokov. Rozdeľujeme ich do skupín. Najprimitívnejšie sú kruhoústnice (Cyclostomata). Ďalšiu skupinu tvoria žraloky (Selachii)a raje (Batoidei). Nemajú kosti, ale len chrupavkovitú kostru. Charakteristické sú šupinami, ktoré majú sklovitý povlak ako ľudské zuby. Takáto drsná žraločia koža sa nazýva šagrén. Používala sa namiesto brúsneho papiera. Žraloky používajú plutvy len málo, plávajú priamo a rýchlo, ťažko sa však zastavujú. Na oboch stranách hlavy hneď za očami majú žiabrové otvory (spiraculum), ktorými pri dýchaní nasávajú vodu.

Raje patria k najpôvabnejším morským tvorom. Telo majú veľmi sploštené. Veľké krídlové prsné plutvy im prisadajú široko k hlave a telu. Pri plávaní nimi vlnia, takže sa zdá, akoby vo vode lietali.
Najväčšia raja je manta dvojrohá (Manta birostris). Rozpätie ,,krídel“ má až 7m a hmotnosť môže mať až 2 tony. Podobne ako ostatné raje aj ona má zvrchu silne sploštené telo a stuhnutú kostru, takže sa nemôže prehýbať do strán. Na pohyb jej slúžia obrovské prsné plutvy spolu so sploštenými bokmi, ktoré vyzerajú ako krídla. Na rozdiel od väčšiny rají manta obýva otvorené moria. Obyčajne sa zdržiava v blízkosti kŕdľa kôrovcov alebo malých rybiek, ktoré sú jej hlavnou potravou. Pláva so široko roztvorenou papuľou a naberá ňou potravu. Žiabrový kôš jej slúži ako cedidlo. Podobne ako u iných rají žijúcich na otvorenom mori aj manta je živorodá, rodí jedno mláďa. Po obidvoch stranách úst ma hrozivo vyzerajúce rohy. V skutočnosti sú to iba mäsité výrastky, slúžiace na to, aby sa ryby ľahšie dostali do jej úst, lebo má v celku malé zuby. Manta nie je nebezpečná, ublížiť môže však krídlovitými plutvami, keď sa usiluje uniknúť.

Nebezpečné raju sú tŕňovky (Dasyatis), ak sú podráždené, švihajú chvostom a môžu nepriateľa poraniť tŕňom, ktorý majú umiestnený na chvoste. Sliz pokrývajúci pílkovitý koniec tohto tŕňa obsahuje jed spôsobujúci silné pálenie a niekedy aj smrť.

Raja mramorová (Torpedo marmorata) je známa tým, že pri lovení koristi používa elektrické šoky. Nehybne číha na dne, kým sa nepriblíži ryba, ktorej dá potom ranu prúdom, ktorý má napätie až 100 Voltov i viac, čo stačí aj na omráčenie človeka. Elektrický prúd vyrába pomocou zvláštneho orgánu z nervov a svalov, umiestnenom medzi chrbtom a prsnou plutvou.

Žralok obrovský (Rhincodon typus) - je to najväčšia ryba. Dosahuje dĺžku 14 až 18 m a hmotnosť do 20 ton. Napriek svojej veľkosti sa živí drobným planktónom, je neškodný a má neagresívnu povahu. Podobné rozmery dosahuje aj žralok veľký (Ceztorhinus maximus). Tak ako žralok obrovský aj on nepatrí medzi pravé ryby, zaraďovaný je medzi chrupavkovité paryby.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.