Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Poruchy stravovania, choroby tráviaceho traktu

Ľudský organizmus, ako každý živý organizmus, získava energiu na životné deje v podobe chemických zlúčenín, ktoré sa v tele premieňajú. Ak mu tieto chemické zlúčeniny, najčastejšie v podobe potravy, nedoprajeme, organizmus v dôsledku zníženého energetického príjmu stráca na hmotnosti a nastávajú rôznorodé zdravotné problémy. Pravdepodobne prvou starosťou človeka je nezomrieť od hladu. Jedlo je nenahraditeľným zdrojom základných živín a jednou z podmienok somatického a psychického zdravia.

Poruchy stravovania
Poruchy príjmu potravy sú jednými z najčastejších, a pre svoje vážne somatické, psychické a sociálne dôsledky, i jednými z najzávažnejších ochorení dospievajúcich dievčat a mladých žien. Tento pojem v sebe zahŕňa najmä dve poruchy:
•mentálnu anorexiu
•mentálnu bulímiu

Mentálna anorexia, čiže úplné odmietanie potravy, je syndróm, dôsledkom ktorého pacienti značne vychudnú. V súčasnosti je výskyt tohto ochorenia na jednej z vrchných priečok rebríčka medzi chorobami, ktoré postihujú mládež v období puberty a dospievania.

Mentálna bulímia sa prejavuje opakujúcimi sa záchvatmi prejedania sa, ktoré sú ale zároveň spojené s kontrolou hmotnosti. Pod pojmom “kontrola hmotnosti” si treba predstaviť úmyselné zvracanie, následné hladovky, nadmerné cvičenie, či používanie preháňadiel v snahe zbaviť sa počas záchvatu prijatej energie.

Príčiny ochorení
Skutočnosť, že poruchy príjmu potravy sa vyskytujú najčastejšie v období dospievania, nie je náhodná. U mladého človeka vrcholia práve v tomto období snahy o sebaprijatie a získanie nezávislosti, čo prináša so sebou aj pocit neistoty a zmätku. Dospievanie neuľahčuje mladým ľuďom a hlavne dievčatám ani tlak médií, propagujúci vychudnutosť ako symbol sexuálnej príťažlivosti a záruku profesionálneho úspechu.
Vznik ochorenia závisí od viacerých skutočností a ich vzájomnej kombinácie. V odbornej literatúre sú spomínané najmä tieto rizikové faktory:
•biologická danosť jedinca
•jeho psychologická zraniteľnosť
•primárna rodina
•kultúrne prostredie

Mnoho odborníkov sa prikláňa k názoru, že pre dospievajúcu mládež je najväčším rizikom vzniku ochorenia súčasný spoločenský diktát módy, ktorý nekriticky oslavuje vychudnutú štíhlosť a nadmernú sebakontrolu. Médiá robia zo štíhlosti najdôležitejší znak ženskej krásy. Tým je možné zdôvodniť, prečo sú poruchy jedenia v podstate ženským problémom.
Hladovanie spojené so želaním schudnúť, má veľký vplyv nielen na telesné, ale aj na duševné zdravie. Môže prechodne vyvolať mierne euforickú náladu a paradoxne aj nárast energie. Z dlhodobého pohľadu je však hladovanie pre organizmus veľká záťaž - môže ohroziť zdravie a dokonca aj život jedinca.
Všeobecný typ rodiny, v ktorej dieťa trpí poruchou príjmu potravy neexistuje. Z mnohých prieskumov však vyplýva, že rodiny s poruchami príjmu potravy rozhodne nie sú rodinami, kde by rodičia nejavili o svoje deti záujem. Práve naopak. Rodičia sa o svoje deti starajú, venujú im pozornosť, zaujímajú sa o ich aktivity. Toto zistenie sa prikláňa k niektorým poznatkom, ktoré výskyt poruchy stravovania pripisujú prevažne starostlivým rodinám zo stredných, či vyšších sociálnych vrstiev. Problémom v rodine s poruchou príjmu potravy býva komunikácia medzi jednotlivými členmi rodiny a spôsob riešenia problémov a konfliktov.
Účinky hladovania na organizmus:
zvýšená citlivosť na chlad (väčší mráz môže spôsobiť omrzliny)
poruchy spánku
zvýšený rast ochlpenia po celom tele
vynechanie menštruácie
oslabený krvný obeh, pomalý pulz a návaly krvi
rednutie kostí
stiahnutý žalúdok a pocit nepríjemného preplnenia po zjedení malého množstva jedla
funkcia čriev je znížená, čo vedie k zápche

Vplyv hladovania na myslenie a náladu:
nálada je depresívna, s plačlivosťou a "čiernymi myšlienkami"
myšlienky na jedlo sú stále častejšie, nutkanie prejesť sa postupne narastá a zaberá väčšinu predstáv
znížená schopnosť a záujem nájsť si partnera
sústredenie sa na nejakú činnosť je problematické a tak je obtiažne pracovať naplno
malé problémy sa zdajú byť neriešiteľné
je narušená schopnosť racionálne uvažovať

Liečba
Osvedčenou a fungujúcou metódou ako bojovať s anorexiou je návšteva psychológa alebo psychiatra. Ten sa v terapii zameria na zvýšenie sebahodnoty klienta, schopnosti ceniť si sám seba, zlepšenie stravovacích návykov, komunikácie v rodine. Často pomáha aj zmena prostredia. Nanútenie jedla spravidla vyvoláva ešte väčší odpor k nemu.
Prevencia
Správnou cestou ako predchádzať poruchám príjmu potravy je výchova bez úzkostlivosti, nadmernej starostlivosti a nadmernej pozornosti jedlu a formovaniu postavy.

Choroby tráviaceho traktu
Úlohou tráviacej sústavy je premeniť prijímanú potravu na energiu, ktorú potrebujú všetky bunky tela na vykonávanie svojich funkcií. Trávenie začína v ústnej dutine, kde zuby rozomelú potravu a jazyk ju premieša so slinami. Po prehltnutí sa potrava dostane cez pažerák do žalúdka. V žalúdku pokračuje proces trávenia, potrava sa zmiešava s kyselinami a enzýmami. Tie ju štiepia na látky, ktoré naše telo už dokáže prijať. V tenkom čreve sa vstrebáva väčšia časť potravy a tu prechádzajú živiny do krvi, ktorá ich dopraví k bunkám. Trávenina postupuje ďalej do hrubého čreva, kde sa z nej vstrebáva voda. Časť potravy, ktorú telo nevie žúžitkovať sa vylúči cez konečník vo forme stolice.

Crohnova choroba
Je chronický nešpecifický črevný zápal, ktorý postihuje len určité časti hrubého alebo tenkého čreva, najčastejšie prechod medzi tenkým a hrubým črevom, tzv. terminálne ileum. Vo výnimočných prípadoch však môže postihnúť ktorúkoľvek časť trávicej sústavy od úst až po konečník. Často zapríčiňuje zúženiny, zvredovatenie a trhlinky na sliznici čreva. Crohnova choroba je pomenovaná podľa amerického gastroenterológa B. B. Crohna, ktorý ju ako prvý popísal v roku 1932.

Príčiny vzniku ochorenia
Predpokladá sa, že na vzniku choroby sa podieľa aj dedičný faktor, no medzi najčastejšie príčiny patrí vírusová alebo bakteriálna infekcia, abnormálna imunologická reakcia organizmu, nesprávne stravovacie návyky (nedostatok vlákniny v potrave, nadbytok rafinovaného cukru ...), alergia na jedlo, fajčenie, psychický stres.

Príznaky ochorenia
Postihnutý sa sťažuje na bolesti brucha, nepravidelnosť pri vyprázdňovaní čriev. Pri ťažších formách ochorenia sú to: celková únava, malátnosť, horúčka, chudokrvnosť, úbytok na hmotnosti.
Liečba a prevencia
Je potrebné rozlišovať liečbu liekmi (medikamentóznu), chirurgickú alebo podpornú. U pacienta je dôležité zhodnotiť aktivitu, výskyt a štádium ochorenia. Medikamentózna liečba pozostáva z podávania liekov s protizápalovým účinkom, črevných antibiotík. Podporná liečba zahŕňa bezzbytkovú nedráždivú diétu s obsahom vitamínov, bielkovín a cukrov a obmedzením tukov. Chirurgická liečba nastupuje vtedy, ak je štádium choroby pokročilé, ak nastanú vážne komplikácie alebo nezaberá medikamentózna liečba. Spočíva v odstránení postihnutej časti čreva. . Psychoterapeutická liečba, ktorá učí pacienta ľahšie prekonávať životné problémy, nie je účinným prostriedkom na akútny prejav ochorenia, ale môže napomôcť prevencii v prípadoch mimoriadneho psychického vypätia. Pacienti s Crohnovou chorobou musia dodržiavať prísne stravovacie pokyny, nevyhnutný je dostatočný prísun vitamínov, minerálov a bielkovín.

Cirhóza pečene
Pečeň je najväčším orgánom ľudského tela a plní viacero funkcií. Metabolizuje všetky živiny od cukrov, bielkovín, tukov až po vitamíny a soli. Pečeň ochraňuje organizmus pred látkami, ktoré by mu mohli spôsobiť otravu tým, že ich viaže na telu neškodné látky a vylučuje. Pečeň tvorí žlč na prípravu tukov na trávenia a vstrebávanie. Vytvára obranné látky a má aj vnútrosekrečné funkcie (metabolizuje a tvorí hormóny).
Cirhóza pečene predstavuje chronický difúzny proces charakterizovaný fibrózou (tkanivo náhradné, je menejcenné a nedokáže plniť funkciu pôvodného pečeňového tkaniva) a prestavbou architektúry pečene, s následným odumretím pečeňových buniek.

Príčiny vzniku
Ochorenie môže zapríčiniť infekcia – chronická vírusová hepatitída B, C, prílišná konzumácia alkoholu, poruchy výživy, metabolické poruchy, lieky, toxíny, ochorenia žlčníka a žlčových ciest, dlhodobé prijímanie stravy s vysokým obsahom cholesterolu.

Príznaky ochorenia
Choroba prebieha bez ťažkostí a nezriedka sa objaví len náhodne. Medzi hlavné príznaky patrí: bolesť brucha, tráviace ťažkosti (nutkanie na vracanie, grganie, nafúknutie), úbytok telesnej váhy, žltačka, únava, horúčka, opuchy dolných končatín, impotencia u mužov, porucha menštruačného cyklu u žien, v pokročilých štádiách kóma. Pri jej diagnostikovaní má pacient zväčšenú a stvrdnutú pečeň, žlté sfarbenie kože a slizníc, biele, lámavé nechty, tras rúk, viditeľne rozšírené žily v brušnej dutine. Z laboratórnych nálezov: zvýšená sedimentácia červených krviniek, znížený počet červených, bielych krviniek a krvných doštičiek, zvýšené pečeňové enzýmy, znížená zrážanlivosť krvi.

Liečba a prevencia
Cirhóza pečene sa lieči hlavne medikamentózne, poprípade chirurgicky (transplantácia pečene). Rovnako vyžaduje úpravu stravovacích návykov. Diéta musí obsahovať veľa bielkovín, cukrov, čerstvej zeleniny, ovocia a minimum tukov. Alkohol je absolútne vylúčený.
Prevencia v sebe zahŕňa starostlivosť o vyvážené zloženie stravy (obmedzenie jedál, ktoré obsahujú cholesterol, veľa ovocia, zeleniny, sójových výrobkov a vlákniny...), obmedzenie fajčenia, ochranu pred infekciami, dôsledné doliečenie pri prekonaní infekčnej žltačky.

Linky:
poruchy príjmu potravy - www.ppp.cz
anorexia - www.anorexia.sk

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk