referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Olympia
Piatok, 17. septembra 2021
Poruchy stravovania, choroby tráviaceho traktu
Dátum pridania: 31.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rut
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 264
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Ľudský organizmus, ako každý živý organizmus, získava energiu na životné deje v podobe chemických zlúčenín, ktoré sa v tele premieňajú. Ak mu tieto chemické zlúčeniny, najčastejšie v podobe potravy, nedoprajeme, organizmus v dôsledku zníženého energetického príjmu stráca na hmotnosti a nastávajú rôznorodé zdravotné problémy. Pravdepodobne prvou starosťou človeka je nezomrieť od hladu. Jedlo je nenahraditeľným zdrojom základných živín a jednou z podmienok somatického a psychického zdravia.

Poruchy stravovania
Poruchy príjmu potravy sú jednými z najčastejších, a pre svoje vážne somatické, psychické a sociálne dôsledky, i jednými z najzávažnejších ochorení dospievajúcich dievčat a mladých žien. Tento pojem v sebe zahŕňa najmä dve poruchy:
•mentálnu anorexiu
•mentálnu bulímiu

Mentálna anorexia, čiže úplné odmietanie potravy, je syndróm, dôsledkom ktorého pacienti značne vychudnú. V súčasnosti je výskyt tohto ochorenia na jednej z vrchných priečok rebríčka medzi chorobami, ktoré postihujú mládež v období puberty a dospievania.

Mentálna bulímia sa prejavuje opakujúcimi sa záchvatmi prejedania sa, ktoré sú ale zároveň spojené s kontrolou hmotnosti. Pod pojmom “kontrola hmotnosti” si treba predstaviť úmyselné zvracanie, následné hladovky, nadmerné cvičenie, či používanie preháňadiel v snahe zbaviť sa počas záchvatu prijatej energie.

Príčiny ochorení
Skutočnosť, že poruchy príjmu potravy sa vyskytujú najčastejšie v období dospievania, nie je náhodná. U mladého človeka vrcholia práve v tomto období snahy o sebaprijatie a získanie nezávislosti, čo prináša so sebou aj pocit neistoty a zmätku. Dospievanie neuľahčuje mladým ľuďom a hlavne dievčatám ani tlak médií, propagujúci vychudnutosť ako symbol sexuálnej príťažlivosti a záruku profesionálneho úspechu.
Vznik ochorenia závisí od viacerých skutočností a ich vzájomnej kombinácie. V odbornej literatúre sú spomínané najmä tieto rizikové faktory:
•biologická danosť jedinca
•jeho psychologická zraniteľnosť
•primárna rodina
•kultúrne prostredie

Mnoho odborníkov sa prikláňa k názoru, že pre dospievajúcu mládež je najväčším rizikom vzniku ochorenia súčasný spoločenský diktát módy, ktorý nekriticky oslavuje vychudnutú štíhlosť a nadmernú sebakontrolu. Médiá robia zo štíhlosti najdôležitejší znak ženskej krásy. Tým je možné zdôvodniť, prečo sú poruchy jedenia v podstate ženským problémom.
Hladovanie spojené so želaním schudnúť, má veľký vplyv nielen na telesné, ale aj na duševné zdravie. Môže prechodne vyvolať mierne euforickú náladu a paradoxne aj nárast energie. Z dlhodobého pohľadu je však hladovanie pre organizmus veľká záťaž - môže ohroziť zdravie a dokonca aj život jedinca.
Všeobecný typ rodiny, v ktorej dieťa trpí poruchou príjmu potravy neexistuje. Z mnohých prieskumov však vyplýva, že rodiny s poruchami príjmu potravy rozhodne nie sú rodinami, kde by rodičia nejavili o svoje deti záujem. Práve naopak. Rodičia sa o svoje deti starajú, venujú im pozornosť, zaujímajú sa o ich aktivity. Toto zistenie sa prikláňa k niektorým poznatkom, ktoré výskyt poruchy stravovania pripisujú prevažne starostlivým rodinám zo stredných, či vyšších sociálnych vrstiev. Problémom v rodine s poruchou príjmu potravy býva komunikácia medzi jednotlivými členmi rodiny a spôsob riešenia problémov a konfliktov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.