referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Obeh telových tekutín
Dátum pridania: 08.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dj.blecha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 366
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Obehová sústava (vyskytuje sa aj názov cievna) rozvádza telové tekutiny. Privádza do buniek živiny, hormóny, väčšinou aj kyslík a odvádza z buniek tekuté odpadkové látky a väčšinou aj oxid uhličitý. Spája všetky orgány tela. Mnohobunkovce majú dva typy obehovej sústavy: otvorenú obehovú sústavu s krvomiazgou a zatvorenú obehovú sústavu s krvou a miazgou.

Prvokom prúdia živiny z potravovej vakouly do cytoplazmy, obeh látok zabezpečuje prúdenie cytoplazmy. Pŕhlivcom prechádzajú látky z bunky do bunky (usporiadané v tenkej vrstve), pri ploskavcoch prúdi miazga voľne v tele. Mäkkýše majú otvorenú obehovú sústavu. V tele slimáka sa telová tekutina (krvomiazga) rozlieva do telovej dutiny, jej pohyb zabezpečuje srdce. Zo srdca vychádzajú cievy, z ktorých sa telová tekutina vylieva do orgánov a z nich sa vracia do ciev.

Základom obehovej sústavy obrúčkavcov je chrbtová cieva - tepaním poháňa krv dopredu a brušnou cievou dozadu. Spájajú ich spojnicové cievy. Krv koluje v uzavretých cievach, obrúčkavce majú zatvorenú obehovú sústavu. Pavúkovce majú pulzujúcu chrbtovú cievu, z ktorej sa bezfarebná krv voľne vylieva do tela. Kôrovce majú srdce uložené v osrdcovníku, poháňa telovú tekutinu - krv zmiešanú s miazgou (hemolymfu), ktorá voľne prúdi v tele. Pri hmyze funguje dlhé rúrkovité srdce s otvormi, uložené v brušku. Nasáva telovú tekutinu - krv s miazgou - z priestoru medzi orgánmi; cievou ju vytláča do hlavy a hrude, odkiaľ sa voľne vylieva medzi orgány.

Statovce majú zatvorenú obehovú sústavu. Krv stavovcov tvorí krvná plazma, červené a biele krvinky a krvné doštičky. Rozvádzanie krvi po tele zabezpečuje srdce. Srdce poháňa krv, ktorá prúdi cievami. Pri stavovcoch so stálou teplotou tela sa obehová sústava podieľa na termoregulácii. Stavba srdca umožnuje vtákom a cicavcom rýchlejší pohyb krvi a tým prívod kyslíka do tkanív. Vtáky a cicavce majú malý a veľký krvný obeh. Obehová sústava stavovcov tvorí najvýkonnejší obehový systém pri živočíchoch. Srdce rýb má predsieň a komoru, obsahuje odkysličenú krv, okysličená krv prúdi zo žiaber do hlavy a k chvostu.

Obojživelníky majú srdce rozdelené na dve predsiene a jednu komoru, v ktorej sa okysličená a odkysličená krv mieša. Srdce plazov má dve predsiene a jednu komoru neúplne rozdelenú priehradkou na pravú a ľavú časť. Vtáky a cicavce majú srdce rozdelené na dve predsiene a dve komory, okysličená a odkysličená krv je oddelená, nemieša sa.

 
Podobné referáty
Obeh telových tekutín SOŠ 2.9847 466 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.