referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kvetoslava
Nedeľa, 24. októbra 2021
Hlavonožce
Dátum pridania: 22.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gfete_ei_dzi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 196
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Hlavonožce majú telo obklopené veľmi hrubým svalnatým plášťom. Plášťová dutina ústi navonok trubicovitou nálevkou a niekoľkými ďalšími otvormi. Rýchlymi kontrakciami plášťa hlavonožce prudko vypudzujú vodu cez nálevku a takto sa reaktívnym pohonom pohybujú. Zväčša sa pohybujú dozadu, rozličným smerovaním nálevky sa však môžu pohybovať aj inými smermi.
Väčšina druhov môže v ohrození vypustiť z osobitného vaku tmavú tekutinu nazývanú aj atrament. Tekutina vytvorí vo vode tmavý oblak, ktorý zmätie nepriateľa.

ATRAMENTOVÁ ŽĽAZA : majú ju chobotnice, sépie, kalmary, ktorá ústi do čreva neďaleko análneho ( vylučovacieho ) otvoru. Ak sú v nebezpečenstve, vytlačia farbivo
cez análny otvor do plášťovej dutiny a jej stiahnutím sa dostáva cez sifón von. Farbivo kedysi používali maliari a volalo sa sépia .
Chvíľu zahrávania využije hlavonožec na útek .Hlavonožce sa vyznačujú aj vynikajúcimi schopnosťami meniť sfarbenie, a prispôsobovať sa tak okoliu. Farbozmena je riadená priamo nervovou sústavou, preto je rýchla a vyznačuje sa udivujúcou premenlivosťou kresieb. Mimoriadne vyvinutú schopnosť farbozmeny majú sépie. Všetky hlavonožce majú oddelené pohlavie a pre mnohé druhy je charakteristické zložité dvorenie. Hlavonožce sa živia rozličnými druhmi rýb a kôrovcov, najmä krabmi a krevetami .Patria medzi ne najväčšie bezstavovce, hoci niektoré druhy sú pomerne malé. Napriek zlej povesti je väčšina z nich neškodná.
 
Podobné referáty
Hlavonožce SOŠ 2.9966 613 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.