referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Nedeľa, 25. septembra 2022
Ekológia
Dátum pridania: 28.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gfete_ei_dzi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 343
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
ZNEČISŤOVANIE VODY
Naša planéta je znečistená odpadom. Na rozsiahlych častiach Zeme sú ohyzdné skládky a niektorý ľudia dokonca smeti odhadzujú do riek a morí. Niektoré druhy odpadu sa zakopávajú do zeme
( napr. toxický odpad), ale z pôdy sa môže dostať do podzemných vôd a odtiaľ na veľké územie pomocou riek.
Priemyselné chemikálie, pesticídy, herbicídy a hnojivá používané v poľnohospodárstve sa splavujú do riek, kde podporujú rozmnožovanie rôznych baktérií, ktoré pohltia všetok kyslík.

Znečistenie vody má veľmi negatívny dopad na životné prostredie. Na niektorých miestach sa do vôd vypúšťajú neupravené kanalizačné splašky, čo spôsobuje mnohé ochorenia rastlín a živočíchov vrátane človeka. Najväčšie ekologické problémy spôsobuje výrobná činnosť. Pri každej výrobe vzniká priemyselný odpad. Kvapalné odpady sa veľmi často vypúšťajú do riek, jazier alebo morí, kde hubia všetko živé vrátane rastlín. V súčasnosti existuje veľa ciest ropy do oceánov . Trvalý prísun ropných látok do morí spôsobujú prístavy. Aj motorom poháňané plavidlá dodávajú počas plavby do vody veľké množstvo oleja a iných ropných látok. Ropa uniká do mora aj pri ťažbe na ropných vežiach a vrtných plošinách, najmä pri haváriách . Najväčší znečisťovatelia morí sú ropné tankery, ktoré prevážajú po mori desaťtisíce ton ropy. Každý rok sa niekoľko takých ozrút potopí.
Takýchto havárií sa stáva veľmi veľa a my by sme ich mali obmedziť na minimum. Hynú organizmy rastliny, živočíchy..... Mali by sme prestať so znečisťovaním kým nebude neskoro. Teraz si možno niektorý myslia že ´´ času dosť ´´ , no času nikdy nie je dosť

Kyslé dažde
Automobilové výfukové plyny obsahujú oxidy dusíka. Pri spaľovaní uhlia v tepelných elektrárňach sa uvoľňuje oxid siričitý ( každý rok unikne do atmosféry 25 miliónov ton oxidu siričitého) . Keď sa tieto dve zlúčeniny zmiešajú v ovzduší , za dažďa sa rozpúšťajú. Trocha sa pohrajú na chemikov a vytvoria slabé kyseliny -kyselinu sírovú a kyselinu dusičnú, zriedenú vodou. Kyslý dážď poškodzuje stromy, otravuje úrodu ,zažiera sa do budov a rozkladá ich, hubí život vo vode.

Znečisťovanie dopravou
Výfuky autobusov, osobných i nákladných áut chrlia do ovzdušia olovo ( poškodzuje nervový systém ), oxid uhoľnatý, oxid uhličitý a oxidy dusíka, ktoré spôsobujú fotochemický smog a kyslý dážď. Množstvo niektorých škodlivín možno znížiť katalyzátormi.
 
Podobné referáty
Ekológia SOŠ 2.9262 942 slov
Ekológia GYM 2.9516 762 slov
Ekológia GYM 3.0026 900 slov
Ekológia SOŠ 2.9685 832 slov
Ekológia 2.9773 8876 slov
Ekológia 3.0086 1332 slov
Ekológia GYM 2.9626 2102 slov
Ekológia GYM 2.9875 1100 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.