referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Prokop
Sobota, 4. júla 2020
Infekčné ochorenia
Dátum pridania: 01.12.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Luna55
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 297
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Mikroorganizmy
Mikroorganizmus je taká mala životná forma, že sa nedá pozorovať voľným okom.
Obyčajne to znamená , že je menšia než milimeter .Medzi mikroorganizmy patria jednobunkovce ,baktérie, huby, riasy a vírusy .Delia sa na dve veľké skupiny :protista a monera. Niektoré protista , podobne môžu nárast do veľkosti vyše 50 metrov ale väčšinou sú mikroskopické .Najmenšie majú nepredstaviteľne malý objem -0,00000001.

Jednobunkovce
Existuje viac než 50000 jednobunkovcov. Žijú vo vode a iných tekutinách obsahujúcich vodu. Pohybujú sa pomocou bičíkov, bŕv cytoplazmy nazývaných panôžky. Všetky jednobunkovce pozostávajú z jednej bunky: jedným typom jednobunkovcov sú meňavky (améby), ktoré na rozdiel od ostatných nemajú pevnú vonkajšiu schránku a ani bičíky či brvy slúžiace na pohyb. Bunku meňavky riadi jadro, ktorého funkcia je podobná mozgu.

Parazity
Parazit je organizmus, ktorý žije v inom organizme (hostiteľ ) alebo na ňom, pričom ho využíva ako zdroj potravy. Z parazitického vzťahu nemá hostiteľ nijaký prospech , naopak , parazit ho obyčajne nejako poškodzuje. Naproti tomu parazit nezískava iba potravu, ale aj úkryt- v tele hostiteľa alebo medzi jeho srstou či šupiny . Mnohé parazity majú háčiky , prísavky alebo pazúriky , ktorými sa pevne prichystajú na hostiteľa.

Živočíšne parazity
Parazity sa vyhne máloktorý živý tvor. Niektorý parazity, napríklad vši a roztoče , žijú na svojich hostiteľov, držia sa ich kože alebo srsti- nazývajú sa
Elektroparazity tie ktoré žijú vnútri tela hostiteľa, napríklad motolica pečeňová a pásomnice , sa nazývajú endoparazity. Len malo parazitov spôsobuje svojmu hostiteľovi smrť , pretože to nie je v ich záujme: keby bol hostiteľ mŕtvy , parazit by prišiel o potravu . Mnohé ochorenia ľudí , napríklad malária a elefantiáza ,sú parazitického pôvodu.

Baktérie
Najväčším Pasteurovým objavom bol bolo zistenie , že kvasenie a rozklad spôsobujú mikroskopické živé organizmy- baktérie . Ľudia si už predtým všimli, že v rozkladajúcich sa latkách sa objavujú drobučké organizmy , predpokladali však nevznikli ničoho. Pasteur dokázal , že živé organizmy sa nemôžu objavovať len tak , z ničoho ,bez rodičovských organizmov
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.