referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Choroby tráviacich ústrojov
Dátum pridania: 13.12.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jahvoodka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 284
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 9.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 15m 20s
Pomalé čítanie: 23m 0s
 
Úlohou tráviacich ústrojov je prijímať zvonku potravu a spracúvať ju mechanicky a chemicky tak, aby organizmus z nej mohol využiť najvhodnejšie zložky a vylúčiť nepotrebné zvyšky.
Choroby tráviacich ústrojov sú časté a závažné. Keďže tráviace ústroje súvisia prostredníctvom prijímanej potravy s vonkajším prostredím, majú do nich ľahký prístup aj škodliviny. Tak vznikajú choroby z nevhodných pokrmov, z infekcie, parazitárne ochorenia, otravy a nádory.
Tráviace ústroje sú bohato popretkávané nervovými vláknami. Preto nečudo, že duševné vplyvy, ktoré sa uplatňujú prostredníctvom útrobných nervov, tiež vplývajú na vznik funkčných ale aj organických porúch týchto orgánov.

Všeobecné príznaky: bolesť v bruchu, poruchy trávenia (dyspepsia) – pocit plnosti žalúdka, grganie, pálenie záhy, nechuť do jedenia, pocit plnosti brucha, škŕkanie a prelievanie, zvýšený odchod plynov, vracanie, zápcha, hnačka.

Choroby pažeráka:
ZÁPALY PAŽERÁKA (OESOPHAGITIS)
Podráždenie a zápal sliznice pažeráka je veľmi častou chorobou tohto orgánu. Najčastejšie je korozívne, ktoré vzniká po požití kyselín alebo iných chemicky dráždivých látok, a refluxné, vyvolané nedomykavosťou priechodu pažeráka do žalúdka, pričom časť žalúdkového obsahu sa dostáva do dolnej časti pažeráka a dráždi ho. Vzniká po niektorých operáciách pažeráka a žalúdka, dvanástnikovom vrede, vracaní, tehotnosti alebo tučnote.
Zápal pažeráka sa prejavuj bolesťou za hrudnou kosťou, pálením záhy, bolesťami pri prehĺtaní, v ťažších prípadoch návratom požitej potravy do úst a krvácaním.
Pri poleptaní chemikáliami môžu na sliznici pažeráka vzniknúť vredy, niekedy až s prederavením steny. Poškodené steny pažeráka sa často zrastú a zavinia jeho nepriechodnosť. Pri liečbe z poleptania je najdôležitejšie brániť druhotnej infekcii a zrastom, pri ostatných druhoch treba odstrániť príčinu.
Chorým sa podáva šetriaca dieta.

RAKOVINA PAŽERÁKA (CARCINOMA OESOPHAGI)
Rakovina pažeráka predstavuje 5% všetkých rakovín, najčastejšie postihuje starších mužov. Príčina zatiaľ nie je známa, ale za vyvolávajúci faktor sa pokladá požívanie horúcich a ostrých nápojov.
Začína sa plazivo a prvým príznakom býva bolesť pri prehĺtaní. Rakovinou sa pažerák zužuje, jedlo sa vracia do úst a chorý často vracia. Ťažkosti sú trvalé a stále sa zhoršujú. Chorý rapídne chudne.
Liečba je predovšetkým chirurgická.

Choroby žalúdka:
VREDOVÁ CHOROBA ŽALÚDKA A DVANÁSTNIKA (ULCUS VENTRICULI, ULCUS DUODENI)
Vredová choroba žalúdka a dvanástnika je v našich krajinách častým ochorením, postihuje asi 5% všetkého obyvateľstva, hlavne ľudí v najproduktívnejšom veku.
Vred žalúdka či dvanástnika sa vytvára natrávením sliznice alebo aj hlbších vrstiev ich stien žalúdkovou šťavou za prítomnosti žalúdkovej kyseliny. Za normálnych okolností nevznikne, pretože žalúdok má prirodzenú ochranu sliznice pred účinkom šťavy. Vznikne až vtedy, keď tieto obranné mechanizmy zlyhajú.
Veľkosť vredu je približne 2 – 10 mm, v strede má rozlične hlboký kráter a okraj je valcovito naliaty. Spravidla sa vyskytuje len jeden, no nie je zriedkavosťou aj viac vredov naraz. Vred buď zostane na povrchu alebo prenikne do hĺbky, takže niekedy úplne prederaví stenu žalúdka alebo dvanástnika. Obsah žalúdka sa dostane do brušnej dutiny a spôsobí zápal podbrušnice, čím náhle vznikne veľmi ťažký stav, ktorý si vyžaduje okamžité chirurgické riešenie. Inokedy vred môže na postihnutom mieste poškodiť prebiehajúcu cievu a zaviniť krvácanie. Napriek tomu, že vred má vyslovene miestny charakter, ochorie celý organizmus.

Pôvod choroby doteraz nie je úplne jasný. Najpodstatnejšia príčina väzí pravdepodobne v narušení centrálneho nervového systému, ktorý riadi vylučovanie šťavy žalúdka a celú jeho činnosť. Čo vzniká predovšetkým pri zvýšenej nervovej záťaži (stresové situácie). Osobnú vnímavosť podmieňuje aj vrodená dispozícia.
Vredová choroba žalúdka a dvanástnika je chronické ochorenie s periodickým zhoršovaním na jar a v jeseň. Obdobie bolesti trvá niekoľko týždňov a potom ho vystrieda pokoj, ktorý však môže pretrvávať najmä pri cieľavedomej životospráve aj niekoľko rokov, takže vtedy sa postihnutý cíti úplne zdravý.
Základným príznakom choroby je bolesť kŕčovitého, pálčivého alebo tlakového typu. Zhoršuje sa duševnou alebo telesnou námahou, hladovaním, nevhodnou stravou, fajčením, po alkohole a čiernej káve. Sprievodným javom je pocit plnosti žalúdka, pálenie záhy, grganie, zvýšená plynatosť, zápcha, celková ochabnutosť a nepokoj.

Žalúdkový vred sa niektorými príznakmi odlišuje od dvanástnikového. postihuje skôr starších ľudí, často v sprievode so zníženým vylučovaním žalúdkovej kyseliny. Bolesť prichádza 1/2 – 2 hodiny po jedle a sústreďuje sa v oblasti žalúdka s vyžarovaním nahor a do chrbta. Po vyvracaní jedla a štiav nastáva úľava. Strach z bolesti po najedení núti chorého, aby znižoval príjem potravy, čo spôsobuje chudnutie. Žalúdkový vred má väčšie sklony ku krvácaniu, kým dvanástnikový ku prederaveniu.
Dvanástnikový vred postihuje prevažne mladých ľudí. Vyvoláva väčšiu bolesť, ktorá prichádza nalačno, ustupuje po najedení.
Krvácanie z vredu sa prejaví nevoľnosťou, závratmi, vracaním usadliny podobnej čiernej káve, čiernou smolovitou stolicou. Chorý nemusí pociťovať bolesti. krvácanie z vredu si vyžaduje liečbu v nemocnici.

Prederavenie vredu do brušnej dutiny sa ohlási prudkou až neznesiteľnou bolesťou v celom bruchu, doskovite napnutou brušnou stenou a sprievodným šokom. je to síce závažná komplikácia, ale možno ju riešiť chirurgicky, ak príde pomoc včas.
Vredy sa hoja jazvou. Zjazvený vred v oblasti prechodu žalúdka do dvanástnika môže natoľko zúžiť vrátnik, že potrava neprechádza cezeň do čreva, ale hromadí sa v žalúdku. Chorý vracia zvyšky natráveného jedla, stráca na hmotnosti a chudne. Túto komplikáciu je treba riešiť chirurgicky.
Pri liečbe vredovej choroby žalúdka a dvanástnika má najlepšie účinky duševný pokoj, psychická rovnováha a dostatočný oddych. Veľký význam má aj dieta, odporúča sa jesť často a po malých porciách, tak aby chorý mal stále čosi v žalúdku a tým viazal pôsobnosť žalúdkovej šťavy. Treba sa vyvarovať tučným a smaženým jedlám, údeninám, veľmi kyslým a koreneným pokrmom, kávy, alkoholu a fajčenia.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.