referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
25 Kmeň chordáty
Dátum pridania: 21.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cosmogirl191
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 928
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 

25 Kmeň chordáty /podkmeň plášťovce,kopijovce/

Sú to najdokonalejšie vyvinuté druhoústovce obývajúce všetky biotopy slaných i sladkých vôd a súše. Je u nich prítomná chorda. Ich fylogenetický pôvod je nejasný a preto sú pomerne izolovanou skupinou živočíchov. Príbuzné sú s polochordátmi a ostnatokožcami.

Chorda /chorda dorsalis/ je vnútorná osová kostra chordátov tvorená bunkami endodermálneho pôvodu. Je pevná, ohybná, pružná. Pre jednoduchšie chordáty je typická po celý život alebo v larválnom štádiu. Pre fylogeneticky pokročilejšie živočíchy /stavovce/ je charakteristická len v ranom štádiu ontogenézy a neskôr je nahradená stavcami. - leží pod trubicovitou nervovou sústavou a nad tráviacou sústavou, prechádza celým telom, je základom vnútornej kostry.

Srdce je vakovité, na brušnej strane.

Hltan je počas vývoja vždy prederavený párovými žiabrovými štrbinami.Vzniká žiabrový kôš,ktorý u vodných pretrváva po celý život.

1, podkmeň: Plášťovce /Tunicata/

Zahrňujú výlučne morské chordáty vakovitého alebo súdkovitého tela. Jednovrstvová pokožka vylučuje rôsolovitý plášť tuniku, tvorený hlavne polysacharidom tunicinom,ktorý je podobný celulóze.

Tráviaca sústava sa začína prijímacím otvorom, za ktorým nasleduje prederavený hltan-žiabrový kôš. Potrava prijatá spolu s vodou, ktorá sa zachytí v žiabrovom koši, pokračuje do žalúdka a čreva vyusťujúceho do vyvrhovacieho otvoru.

Dýchacia sústava. Dýchacím orgánom je žiabrový kôš uložený v okoložiabrovej dutine. Voda pretekajúca cez štrbiny v stene koša okysličuje krv. Po pretečení sa zbiera v okoložiabrovej dutine a vyvrhovacím otvorom z tela odchádza.

Nervová trubice a chorda sú vytvorené spravidla len u lariev. Vylučovacie orgány chýbajú, ich funkciu možu plniť nefrocyty, ktoré sa nachádzajú v okolí čreva.

Cievna sústava je otvorená alebo chýba.

Rozmnožovacia sústava. Sú to hermafrodity s nepriamym vývinom /larva/. Časté je i nepohlavné rozmnožovanie pučaním. Vyskytuje sa i metagenéza /rodozmena/.

1, trieda: Ascídie /Ascidae/

Zahrňujú v dospelosti prisadnuté, jednotlivo i koloniálne žijúce plášťovce, spravidla s voľne plávajúcimi larvami.

Chorda a trubicovitá nervová sústava sú prítomné len u larvy /larvy pripomínajú žubrienky/. Po prisadnutí larvy na skaly sa menia /metamorfujú/. Dochádza k regresívnemu vývoju u dospelého jedinca bez chordy nervovej trubice. Vzniká mozgový uzol, z ktorého vychádzajú periférne nervové vlákna.

Tráviaca sústava je v tvare modifikovaného U, hltan je prederavený veľkým množstvom žiabrových štrbín. Potravu zachytávajú endostylom /pozdĺžna ryha na brušnej strane hltana so žľaznatými a bičíkatými bunkami/

Majú vysokú regeneračnú schopnosť.

Množia sa pohlavne i nepohlavne /pučaním/. Sú to hermafrodity. Niektoré môžu vytvárať jednopohlavné - samčie alebo samičie kolónie. Žijú v moriach v litorálnej zóne /hĺbka do 200m - šelf/.

Ascídia

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.