Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Dalmatínsky pes

Aj keď sa dnes dalmatínsky pes chová jedine ako spoločník, celé stáročia bol vynikajucim pracovným psom. V tom čase bol lovcom vo svorke, retrieverom i stavačom. Využíval sa i na pasenie oviec a na chytanie hlodavcov. Donedávna vystupoval aj v cirkusových predstaveniach. Kým sa nerozvinula moderná doprava, bol dalmatínec sprievodca kočov. Neúnavne klusal popri konských záprahoch, uvoľňujúc cestu kočom a zároveň slúžia aj ako dekorácia vďaka jeho škvrnitej srsti.

Začiatkom 19.storočia americký požiarnici využívali dalmatínskeho psa na vedenie koní, ktoré ťahali hasičské prístroje. Mnohí sa domievaju, že dalmatínsky pes pochádza z Dalmácie (oblasť v Chorvátskej republike). Existuje však aj dôkaz o tom, že pôvod dalmatínca je v Indii a do Grécka ho doniesli grécki kupci. Jeho obdobie vzniku siaha až do stredoveku.


Dalmatínsky pes dnes

Dnes dalmatínci slúžia väčšinou len ako spoločníci. Avšak oplatilo by sa obnoviť jeho schopnosti. Je to totiž velmi silné a statočné plemeno. Jeho svalnaté telo svedčí o tom, že by aj dnes dokázal vykonávať prácu ako kedysi.

Štandard dalmatínskeho psa:

Krok/pohyb:veľká voľnosť pohybu, pohyb je pravidelný, plný a silný
Srsť:Krátka, tvrdá, hustá a lesklá
Farba srsti:čierno biela alebo pečeňovo biela
Výška psa v kohutiku:56-61cm
Výška sučky v kohutiku:54-59cm
Váha psa:približne 27-32kg
Váha sučky:približne 24-29kg

Psíky, ktoré majú chyby, ktoré chovateľský poriadok netoleruje, musí byť vylúčený z chovu. Tak takou chybou možu byť citrónovo sfarbené škvrny, modré oči, špatný krok/pohyb.

Dalmatínci su hlavne v zahraničí veľmi obľúbené. Sú to nesmierne inteligentné a chápavé tvory. Odjakživa vystupujú vo filmoch, hrajú v cirkusoch a sú veľmi uspešní i na agility.


Pre koho sa toto plemeno hodí?

Dalmatínec potrebuje pohyb a hru! Hodí sa predovšetkým pre pokojného človeka s chuťou sa zabaviť a pohrať so svojim psom.


V chove

Dalmatínec by sa celoročne nemal chovať vonku. Ale celoročne ani v byte. Jednak je dosť náchylný i na prechladnutie a na druhej strane vyžaduje aj pobyt vonku. Ak ho chcete držať v koterci, musí byť pravidelne venčený. Vyžaduje si kvalitnú stravu. Keďže môže mať citlivý žalúdok, odporúčajú sa ľahko strávitľné krmivá, ktoré nedráždia žalúdok. Čo sa týka jeho vzťahu z deťmi, je bezproblémový. Na deti vôbec neútočí a pokiaľ bude odmalička v styku so zvieratami, nebude útočiť ani na ne. Dalmatínci mávaju početné vrhy. V jednom vrhu sa možu narodiť šteniatka s rôznym zafarbením.

A na záver. Dalmatínec je veľmi obľúbené plemeno. Jeho chov je nenáročný. Novšak zvýšenu pozornosť treba venovať močovej sústave, na ktorú sú dalmatínske psy ako jediné plemeno náchylné.

Linky:
dalmatin.klub.cz - www.dalmatin.klub.cz
- mojweb.sk/royalhermelin/cesky.htm

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk