referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Infekčná mononukleóza
Dátum pridania: 28.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: luculienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 953
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Čo to je?
Je to infekčná vírusová choroba, ktorá postihuje vnútorné žľazy, najmä však pečeň a slezinu odkiaľ sa pomocou lymfatických uzlín prenáša do celého tela. Najčastejšie sa s ňou stretávame u detí a mladých ľudí. V týchto prípadoch prebieha bez väčších komplikácií. Najhorší je asi koniec prvého a začiatok druhého týždňa choroby, ale závisí to najmä od človeka: imunity, včasného zistenia mononukleózy a nasadenia diéty, odpočinku a správnej výživy. Vo výnimočných prípadoch môže končiť smrťou, ale na Slovensku sme nikdy takýto prípad nemali.

Čo ju spôsobuje?
Vírus Epsteina a Barrovej alebo vírus EB. Prenáša sa slinami alebo krvou. Niekedy sa mononukleóza označuje aj ako choroba zamilovaných, lebo touto chorobou väčšinou trpia mladí ľudia, ktorí vírus EB získali pri bozkávaní. Tento vírus dostaneme väčšinou v detstve bez toho aby sme si ho uvedomili. Aktivuje sa až v prípade zníženej imunity, nadmerného stresu alebo absolútneho nervového vyčerpania. Málokedy vám lekár zistí mononukleózu hneď. Väčšinou vám predpíše antibiotiká na angínu a keď nemajú žiaden účinok, môže to byť podozrenie na mononukleózu.

Zistenie infekčnej mononukleózy
Pokiaľ má lekár podozrenie, že máte infekčnú mononukleózu, pošle vás na odber krvi, na zistenie:
krvného obrazu- charakteristické je zvýšenie jednojadrových bielych krviniek
pečeňové testy- zistenie do akej miery máte zvýšené pečeňové enzýmy
Ak mononukleózu máte, budete mať tieto hodnoty zvýšené a lekár vám ich bude kontrolovať približne raz za mesiac odberom krvi.

Príznaky
Infekčná mononukleóza väčšinou začína ako nevinná angína. No približne po týždni zistíte, že lekárom predpísané antibiotiká nemajú žiaden účinok. Naopak mandle máte dvakrát také veľké ako predtým. Toto je jasným príznakom infekčnej mononukleózy

Ďalšie príznaky:
zdurené krčné lymfatické uzliny
problémy s prehĺtaním, nechutenstvo
únava
zväčšenie pečene a sleziny
bolesť hlavy a svalov
nádcha, problémy s dýchaním, „huhňavosť“
zvýšená teplota
opuchnuté oči, ktoré niekedy vytvárajú „orientálny výraz tváre“
biele alebo žlté, vo výnimočných prípadoch až zelené povlaky na mandliach
nasadené antibiotiká nemajú žiaden účinok

Liečba
Pretože mononukleóza je vírusové ochorenie, antibiotiká nemajú väčší význam. Užívajú sa iba na utlmenie ďalších chorôb, ktoré obvykle mononukleózu sprevádzajú- ako napríklad kašeľ, nádcha, bolesť uší. Jediným liekom je prísna diéta, ktorá by sa mala dodržiavať tri až šesť mesiacov. Záleží to na tom, ako prísne ju budete dodržiavať. Ďalej by ste nemali vystavovať svoje telo nejakej vyššej fyzickej námahe, pretože môže dojsť k pretrhnutiu sleziny. V takom prípade je nutné vás operovať. Väčšinou musí byť človek dva až štyri týždne na lôžku, ďalšie dva mesiace držať diétu a ešte niekoľko týždňov nevystavovať telo vyššej fyzickej námahe. Študenti bývajú často oslobodený od telesnej výchovy.
Pokiaľ nemá choroba nejaký vážny priebeh, nemusíte byť hospitalizovaný.
POZOR- Nikdy pri mononukleóze neužívajte acylpirín! Hrozí nebezpečenstvo vážnej choroby pečene- Reyovho syndrómu.

Ako môžete infekčnú mononukleózu získať?
Napriek tomu, že mononukleóza je infekčné vírusové ochorenie, možnosť nakaziť sa od niekoho iného nie je veľmi vysoká. Prenáša sa priamo: slinami alebo krvou. Avšak môžete ju získať aj nepriamo: zle umyté poháre, fľaša z ktorej pilo viacej ľudí alebo tak, že si od niekoho odhryznete z jedla.
Pokiaľ máte niekoho v rodine, kto má mononukleózu, možnosť nákazy je nízka. V takom prípade je dobré dodržiavať nasledovné opatrenia:
poriadne umývať príbory a poháre
nakazený by mal mať vlastný uterák
vždy pred jedlom si pre istotu umyť ruky

VÝNIMOČNÝ PRÍPAD PRENOSU- raz sa krv nejakého pacienta zmiešala s krvou ovce, ovčie krvné bunky sa zrazili a pacient mal mononukleózu.
Inkubačná doba- od štyroch do šiestich mesiacov
Obdobie možnosti nákazy- vylučovanie vírusu prostredníctvom slín môže byť veľmi dlhé- rok alebo aj viac po prekonaní choroby
Zvláštne prípady mononukleózy
V niektorých prípadoch sa mononuklóza nemusí prejaviť. Zistí sa až na najbližších krvných testoch- spozoruje sa zvýšenie jednojadrových buniek a pečeňových enzýmov. Infekčná mononukleóza je ochorenie, ktoré má človek väčšinou len raz za život.

Prírodné lieky
Najlepšie na mandle je kloktanie. Vynikajúci recept je zmiešať teplú vodu s citrónom a medom alebo vodu so soľou. Tá sa môže aj vdychovať- pri upchatí nosu. Voda s morskou soľou sa dá aj kúpiť v malom nosnom spreji- Stérimar, ktorý bežne dostať v lekárňach.
Lekár vám zväčša ešte predpíše liek na pečeň, ktorý sa užíva spolu s diétou (obvykle dvakrát denne)
Taktiež treba pravidelne užívať vitamíny (najmä B - komplex) a prísne sa starať o svoje zdravie, pretože váš imunitný systém je absolútne vyčerpaný.
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.