referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Štvrtok, 27. januára 2022
Hady
Dátum pridania: 02.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tom Riddle
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 341
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Plazy
Plazy majú telo pokryté šupinami. Patria k nim
krokodíly, jaštery, korytnačky a hady. Sú to starobylé skupiny suchozemských stavovcov, s ktorými sa stretneme najmä v teplých oblastiach na celom svete, a to na súši, ako i vo vode. Mnohé sa veľmi dobre adaptovali na život v horúcich púšťach.

Hady
Hady majú pretiahnuté tenké telo bez nôh. Prevažne žijú v teplých oblastiach, no poznáme aj vretenicu žijúcu v blízkosti polárneho kruhu. Škrtiče, ako sú pytóny, sa ovinú okolo zvieraťa a udusia ho. Jedovaté hady, ako je kobra, korisť uhryznú a usmrtia ju jedom. Jed sa tvorí v zvláštnych žľazách a do koristi sa dostáva pomocou jedových zubov. Hady vyhľadávajú korisť zrakom, sluchom a čuchom. Uši majú slabo vyvinuté, ale vnímajú chvenie pôdy. Čuch im zabezpečuje jazyk, ktorým zbierajú pachové molekuly z prostredia a prenášajú ich k čuchovému orgánu.

Niektoré hady jednoducho zahryznú do koristi a prehltnú ju zaživa. Hady, ktoré zabíjajú korisť škrtením, sa nazývajú škrtiče. Iné korisť najprv otrávia alebo udusia. Patrí medzi ne veľhad, pytón a anakonda – najväčší had, dorastajúci až do dĺžky 9 m. Tieto hady ovinú korisť a udusia ju. Hady síce nemajú nohy, ale aj tak sa vedia až prekvapujúco rýchlo kĺzať po zemi. Väčšina druhov sa pohybuje tak, že telo poskrúca do slučiek a odtláča sa od zeme smerom dopredu. Niektoré sa plazia tak, že brušné šupiny zarývajú do zeme. Mnohé druhy sa týmto spôsobom šplhajú aj po stromoch. Hady nie sú veľmi aktívne a len zriedka ich možno zazrieť, ak práve nelovia, alebo neboli vyrušené pri odpočinku.Všetky hady požierajú korisť vcelku, pretože nemajú zadné zuby, ktorými by ju rozdrvili. A nevedia žuvať. Had zvládne prehltnúť aj korisť väčšiu, ako je on sám, pretože môže mimoriadne naširoko roztvoriť čeľuste.

Ani jeho rebrá nie sú vpredu prirastené, a tak sa môže korisť kĺzať pozdĺž celého tela.Jedovaté hady, ako sú vretenice a kobry, vstrekujú do koristi jed veľkými jedovými zubami. Asi 270 druhov hadov má jed, ktorý je nebezpečný i pre človeka. Najjedovatejšie hady na svete sú africká vretenica efa, indická kobra kráľovská a austrálsky tajpan nebezpečným.
 
Podobné referáty
Hady SOŠ 2.9165 740 slov
Hady SOŠ 2.9303 1437 slov
Hady 2.9468 202 slov
Hady 2.9879 5383 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.