referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Alternatívna medicína
Dátum pridania: 18.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Očka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 203
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 10m 40s
Pomalé čítanie: 16m 0s
 
PREČO ALTERNATÍVNA MEDICÍNA

Ako už z názvu vyplýva, ide o alternatívu ku klinickej, tradičnej medicíne, ako ju poznáme z bežného života. Alternatívy sa tvoria tam, kde vznikne potreba postupovať inou cestou, v tomto prípade inak ako cestou klasickej medicíny.

V súčastnej dobe môžeme pozorovať vzrastajúci odklon od oficiálnych liečebných postupov modernej lekárskej vedy. Jedna z hlavných príčin tohto odklonu pravdepodobne spočíva v prehlbujúcom sa odosobnení klasickej medicíny. Technický vývoj vniesol do liečebných postupov mnoho noviniek. Dôvera v možnosti v zdravotníckej techniky však zašla tak ďaleko, že pacient akosi ustúpil do pozadia alebo sa stal anonymným predmetom vyšetrenia. Inými slovami prerušil sa kontakt medzi lekárom a pacientom.

Svoju rolu tiež hrá to, že lekári majú menej času pohovoriť si s pacientom a jeho ťažkostiach. Pribúdajúce množstvo poznatkov viedlo tiež k úzkemu zameraniu lekárov. Dalo by sa povedať, že každý ľudský orgán má dnes svojho vlastného špecialistu. Z nich každý sa sústredí len na svoju odbornú oblasť. Väčšinou sa žiadny z nich nezaujíma o to, ako by pacientove ťažkosti mohli súvisieť s postihnutím iných orgánov. Hovorím o prehlbujúcom sa kúskovaní medicíny. Úzka špecializácia však tiež priniesla mnoho pozitívnych výsledkov a dnes vďaka technickému pokroku si dokážeme poradiť s predtým beznádejnými prípadmi.

Chronické a civilizačné choroby, to je oblasť, kde klasická medicína neuspela. Patrí sem napríklad kĺbové ochorenie, artróza, reuma, dna, migréna, ďalej tiež cukrovka a obezita, poruchy trávenia, vracajúce sa infekcie, alergia, cievne a srdečné choroby, ale aj rakovina. Opakovaným podávaním bežných liekov sa docieli prechodné zlepšenie, no ich vedľajšie účinky môžu spôsobiť poškodenie inej časti tela. Vedľajšie účinky moderných liekov sú niekedy škodlivejšie ako ochorenie, kvôli ktorému sú vlastne podávané. Pacient, ktorému lekár opakovane predpíše na chronické bolesti v krku antibiotiká, ktoré znova neúčinkujú, si sám položí otázku, či nie je príčina jeho problémov v inej časti jeho tela a začne hľadať alternatívu k takejto liečbe. Opakované podávanie liekov imunitu dlhodobo znižuje, čo je dnes už všeobecne známe. A práve toto privádza mnoho chronických pacientov od lekára k liečiteľovi.

Čo ponúka alternatívna medicína?

Dôvodov, prečo sa pacienti obracajú k tradičnému, prírodnému spôsobu liečenia, je mnoho. Jedným z hlavných je nepochybne pacientova potreba, aby bol vypočutý a jeho problémy boli vnímané vo všetkých súvislostiach. Ďalej je to dôvera, že liečiteľ bude mať na pacienta dostatok času a bude hľadať vlastnú príčinu ochorenia a snažiť sa o jeho odstránenie liečebnými postupmi bez vedľajších účinkov, trebárs aj za cenu dlhšej liečby. Alternatívna medicína sa snaží vyburcovať pacienta k aktívnej účasti na
terapii a tím v ňom prebudiť samoregulačné pochody, ktoré v pozitívnom prípade vedú k odstráneniu príčiny choroby.

K alternatívnej medicíne patria všetky metódy a prostriedky, ktoré sú prírodného pôvodu a nepoužívajú prístroje, chemické prostriedky, násilné metódy. Väčšina klasických metód má svoj tisícročný základ v orientálnom lekárstve. Žiadna z týchto metód nie je však všeliekom, pretože ten neexistuje. Keďže v súčasnosti ľudia využívajú množstvo rôznych terapií, vo svojej práci som sa zamerala len na niekoľko z nich, ktoré sú najznámejšie.


LIEČBA SLNKOM, VODOU, ZEMOU A VZDUCHOM

Slnko, voda, zem a vzduch predstavujú štyri prírodné živly, z ktorých získavame všetko, čo potrebujeme pre život.

Blahodárne pôsobenie slnka- HELIOTERAPIA 
Ultrafialové žiarenie prispieva k viazaniu vápnika, ktorý je najlepšou zárukou dobrého vývoja kostry. Opaľovanie, za predpokladu, že ide o krátke časové úseky (10 minút), podporuje liečbu kožných ochorení. Helioterapia urýchľuje hojenie rán a podporuje dobrý krvný obeh v končatinách. Je známe, že nedostatok slnka má negatívny vplyv na našu náladu. Avšak samozrejme nesmieme zabudnúť na zhubné pôsobenie slnka- spálenie a alergia.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Alternatívna medicína 2.9882 2174 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.