referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľuboš, Ľubor
Štvrtok, 24. septembra 2020
Biologická ochrana rastlín
Dátum pridania: 18.09.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: all1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 548
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 

Táto metóda je založená na využívaní živých organizmov na ničenie, alebo obmedzovanie chorôb a škodcov rastlín. Buď sa používajú priamo ich prirodzený nepriatelia, alebo biologicky účinné látky obsiahnuté v niektorých rastlinách. Ako dobrý pomocníci sa osvedčili hlavne žihľava, kostihoj, cibuľa, cesnak, praslička, paprade, paradajky, zemiaky, paprika, tabak, kôra citrusových plodov, agáva, a iné.

Proti voškám a ostatnému savému hmyzu pomáha opakované omývanie rastlín jemným postrekom rôznych výluhov a odvarov.

Odvary sa pripravujú tak, že sa rastliny najprv namáčajú 24 hodín vo vode, najlepšie v dažďovej a potom sa zhruba 30 minút varia pomalým varom. Po vychladnutí sa odvar precedí.
Výluhy sa pripravujú z čerstvých alebo sušených bylín, ktoré sa nechajú vylúhovat najviac tri dni ( nesmú začať kvasiť ) v studenej vode, tiež najlepšie v dažďovej a potom sa precedia.

Výluh zo žihľavy sa osvedčuje proti voškám. 1 kilogram čerstvej , alebo 100 až200 gramov sušenej žihľavy sa zaleje 10 litrami studenej vody a nechá sa 12-24 hodín lúhovať. Nezriedeným výluhom sa postrekujú rastliny napadnuté voškami. Tiež sa môže použiť zriedený v pomere 1:10 ako preventívna tekuta zálievka, ktorá odpudzuje hmyz , a zároveň zvyšuje odolnosť rastlín.

Odvar z prasličky sa osvedčil hlavne proti hubovým ochoreniam. Posilňuje tiež rastliny a pomáha aj proti roztočom. Pripravuje sa z 1 kg čerstvých alebo 150 gramov sušených rastlín, ktoré sa nechajú máčať v 10 litroch vody po dobu 24 hodín. Na druhý deň varíme pomalým varom 30 minút. Po vychladnutí precedíme a zriedime s vodou v pomere 1:5. Postrekuje sa za slnečného dňa, alebo aspon v suchom počasí. Tento odvar sa môže miešať s výluhom zo žihľavy a aplikovať sa spolu.

Tabakový odvar je jedným z tradičných prípravkov, ktorý sa už dávno osvedčil proti voškám. 200 gramov fajkového tabaku sa nechá 24 hodín lúhovať v 5 litroch vody. Na druhý deň sa povarí dve hodiny pomalým varom. Po vychladnutí sa nieša s vodou v pomere1:1 Na 5 litrov odvaru sa pridáva 200 gramov rozvareného obyčajného, alebo mazľavého mydla.

Výluh z cibule, alebo z cesnaku pripravíme tak, že necháme vylúhovať v jednom litry vody 30 až50 gramov rozotretého cesnaku a na drobno nakrájanej cibule aj so šupkou. Odvar sa používa na rastlinu aj na pôdu proti voškám, aj proti rôznym druhom húseníc a hubovým chorobám.

Iným účinným prípravkom je odvar z mletej štipľavej papriky. 50-60 gramov povaríme v1 l vody hodinu a potom necháme 24 hodín vylúhovať Prefiltrujeme. Tento odvar je vhodný proti voškám, moliciam a rôznym húseniciam a )daľším.

Výťažok z kvetov Pyrethrum roseum, má okamžitý účinok na rôzne vošky, pásavku zemiakovú, rôzne húsenice... Nie je škodlivý pre včely, ani pre ľudí.

 
Podobné referáty
Biologická ochrana rastlín SOŠ 2.9576 1049 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.