referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Obilniny
Dátum pridania: 21.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cappycathy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 467
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Sú to jednoklíčnolistové rastliny, ktoré patria do čeľade lipnicovitých. Kvetné obaly sú dostavené do súkvetí – klásky, klasy, ktoré tvoria zložené súkvetie. Kvety sú obojpohlavné. Majú zväzkovité korene alebo podzemky. Stonka je steblo, ktoré je zvyčajne duté, niekedy je plné, ako napríklad u kukurice. Listy sú pošvaté, majú dlhé čiarkované čepele. V semenníku majú iba jedno vajíčko a plodom je zrno.

Obilniny sú dôležitou zložkou rastlinného systému ale veľmi dôležité sú pre organizmy.

Pre človeka predstavujú nevyhnutnú zložku potravy. Obsahujú látky, ktoré sú schopné zabrániť tvorbe rakoviny hrubého čreva, ktorý je vo vyspelých krajinách na 2 mieste smrti u ľudí v produktívnom veku, alebo spomaľujú priebeh tejto rakoviny.
Obsahujú vitamín B12, ktorý je nevyhnutný na tvorbu červených krviniek, a pri jeho nedostatku je znížená tvorba červených krviniek. Obsahujú ich najmä cereálne tyčinky alebo műsli.

Obilniny boli známe už takmer pred 12 tisíc rokmi, keď pravekí ľudia si obilninami spestrili svoju stravu. Zrná mrvili na múku medzi dvoma ťažkými kameňmi, múku tepelne, na ohni ďalej spracúvali a tak si pripravili chutné pokrmy.

Stáva sa, že obilniny nemôžu jesť niektorí ľudia. Títo ľudia trpia coeliakiou (celiakliou). Je to alergia na lepok, čiže múčne výrobky, preto majú špeciálnu bezlepkovú diétu.

● pšenicu letnú nájdeme v chlebe, pečive, koláčoch, cestovinách. Je to základná surovina na výrobu i ďalších výdatných pokrmov.
● ovos siaty sa pestuje prevažne v chladnejších oblastiach.
● raž siata, ktorá sa používa najmä na výrobu chleba, sa pestuje ako ozimina.
● jačmeň siaty a jačmeň dvojradový sa pestujú na výrobu piva
● kukurica siata sa môže jesť ako obilnina alebo sa spracúva ako kukuričná múka, ktorá sa používa na výrobu kukuričného chleba, z kukurice sa vyrába aj olej do kuchyne. Rastie na slnkom zaliatych poliach v subtropickom ale aj miernom pásme. Piestikové kvety tvoria šúľok, ktorý sa používa na ľudovú výrobu. Šúľok má bohatú tradíciu najmä na Slovensku.
● ryža siata je hlavná potravina skoro na celom svete. Výborne podmienky na jej pestovanie sú najmä v Ázii, z ktorej sa v súčasnosti dováža asi 80 percent ryže, no pestuje sa aj na veľkých plantážach v USA. Jej zrno sa spracúva najprv preosievaním a potom sa drví a my si ju len uvaríme asi 10 minút vo vriacej vode. Skladuje sa v špeciálnych budovách a potom sa plní do sáčkov a krabíc.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.