referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Ľudské telo- kostra
Dátum pridania: 03.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: =CiRI=
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 613
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 

Ľudské telo - Kostra.

Kostru človeka tvorí približne 206 kostí. Majú rôzny tvar a rôznu veľkosť. Sú tvrdou a pevnou časťou teľa a určujú jej tvar a rozmery a spevňuje celé telo. Kostru tvorí lebka, krčné stavce, kľúčna kosť, lopatka, ramená, vretená a lakťová kosť, zápästné a záprstné kosti, články prstov, hrudná kosť, rebrá, driekové stavce, panva, stehná kosť, jabĺčko, píšťala ihlica, členkové kosti a články palca. Kostra tiež chráni mäkké a dôležité orgány. Lebka chráni mozog a hrudný kôš chráni srdce a pľúca. Kostra je oporou pre svaly, ktoré sa na ňu upínajú šľachami. Pomocou svalov sa rôzne časti kostry môžu pohybovať. Kostné bunky obsahujú minerálne látky. Najmä vápnik, fosfor, D vitamín a pružnú látku kolagén. V kosti je množstvo malých kanálikov, ktorými prechádzajú cievy. Cievy nepretržite zásobujú kosti krvou a živinami.

Kosti nie sú jednoliate. Vnútro tvorí rôsolovitá červená kostná dreň. Tvoria sa v nej krvné bunky, najmä červené krvinky. U detí je vo všetkých kostiach a u dospelých len v plochých a krátkych kostiach. V dlhých kostiach žltne alebo sa v nich ukladá tuk. Nad kostnou dreňou je súdržné - hutné kostné tkanivo. Konce kostí tvorí hubovité kostné tkanivo, ktoré dodáva kostiam pružnosť. Na povrchu kostí je tenká pevná vrstva zvaná okostica. Je citlivá, pretože je bohato prekrvená a obsahuje nervy. Živá kosť je pevná, ale pružná. Mŕtva kosť je krehká ak biela.

Novorodenec má viaceré kosti z mäkkej gumovitej hmoty, z chrupky. Na lebke ešte nemá zrastené kosti. Postupne ako dieťa rastie, chrupka tvrdne. Takto sa spoja aj kosti lebky počas prvých dvoch rokov života. Mäkké časti lebky sa nazývajú fontanely. Najväčšia je na temene lebky.

Kosti majú rôzne tvary. Môžu byť dlhé, krátke, ploché a nepravidelné. Kosti môžu byť spojené pevne a pohyblivo. Pevné spojenie je švami. Takto sú spojené kosti lebky. Chrupkou sa pripájajú napríklad rebrá k hrudnej kosti. Ďalšie pevné spojenie je spojenie kosťou. Napríklad krížové stavce zrástli do krížovej kosti. Pohyblivé spojenie je kĺbmi. Takto je spojená väčšina kostí. Silné pružné šľachy držia kosti po hromade, umožňujú im pohyb, ale nedovolia aby sa rozdelili. Kĺbov je viacero druhov. Kladkovitý kĺb umožňuje pohyb jedným smerom. Guľovité kĺby umožňujú pohyb končatín všetkými smermi. Tvorí ho hlavica jednej kosti, ktorá zapadá do jamky druhej kosti.

Vnútorná kostra je tvorená z jednotlivých kostí. Lebka pozostáva z 29 kostí, chrbtica z 26, ruka z 32, noha z 31 a hrudník tvorí 25 kostí. Najväčšia kosť je stehenná a najmenšie sú uložené v uchu. Osovú kostru tvorí kostra lebky, chrbtica, rebrá a hrudná kosť. Základná časť je chrbtica, skladá sa z 32-33 stavcov. Stavce sú rozdelené na určité druhy. Máme 7 krčných stavcov. Prvý a druhý krčný stavec umožňuje pohyb lebky. Prvý sa volá Atlas a umožňuje kývavý pohyb. Druhý je Axis a umožňuje krížové pohyby. Ďalej máme 12 hrudníkových, 5 driekových, 5 krížových a 4-5 kostrčových stavcov. Medzi stavcami sú medzistavcové platničky, ktoré zvyšujú pohyblivosť chrbtice a tlmia nárazy. Chrbtica je 2-krát esovite zahnutá. Keďže je oporou ľudského tela, musíme si ju chrániť pred úrazmi.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.