referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ervín
Streda, 21. apríla 2021
Antigravitačná funkcia a morfologický vývoj
Dátum pridania: 29.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZlaMrcha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 274
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Na vývoj posturálnej funkcie fázických svalov je viazaná morfologická zrelosť – nezrelosť skeletu. Je tu prepojenie medzi posturálnou funkciou fázických svalov a dokončením morfologického vývoja skeletu.

Príklad :
V novorodeneckej fáze vývoja nieje ešte k dispozícií posturálna funkcia abduktorov a časti vonkajších rotátorov BK. Toto sa objavuje v určitých častiach okolo 6. týždňa života. Posturálna aktivita týchto svalov umožňuje nielen zmenu držania v BK ale ovplyvňuje tiež vývoj anteverzného a kolodiafyzárneho uhlu na BK.
Za predpokladu, že ich funkcia nezačne, dochádza v BK k anteverzií a valgozite. Svaly, ktoré zaisťujú formatívny vplyv na vývoj BK majú tiež schopnosť zaistiť držanie v BK v polohách viazaných na vývojove najmladšie časti kĺbu. Ide teda o svaly, ktoré podliehajú inhibičným procesom. Znamená to , že ak ich aktivita nenaskočí, dochádza k valgóznemu postaveniu a môže to viesť ku koxartróze.

Príklad :
Noha v novorodeneckom období
Pozdĺžna os calcanea odstupuje v závislosti na pozdĺžnej osi talu laterálne a päta má vysoké postavenie. Calcaneus sa ešte neposunul pod talus tak ako to má byť. Túto správnu pozíciu zaujme až vtedy, keď nastúpi posturálna funkcia krátkych svalov nohy a taktiež svalov predkolenia (m. tibialis anterior et posterior, mm. peronei).
Svalový program pre držanie klenby je zaistený až v 4. roku života dieťaťa.
U centrálnej parézy – DMO – zostáva noha na vývojovom stupni novorodenca – vysoké postavenie – lebo funkcia týchto svalov nedozrela (neobúvať dieťa hneď – iba mäkké topánky do 1. roku života).

Formatívny vplyv fázických svalov ovplyvňuje vývoj všetkých anatomických štruktúr :
-uhol anteverzie v BK
-kolodiafyzárny uhol
- uhol tibiálnej roviny
-rotáciu predkolenia
-pozdĺžnu a priečnu klenbu nohy
-horizontálne postavenie kľúčnych kostí a vývoj ich torzie
-fyziologické zakrivenie chrbtice

Znamená to, že vplyvom dozrievania posturálnych funkcií fázického systému v 4. rokoch sú vytvorené aj predpoklady úplnej morfologickej zrelosti skeletu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.