referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Mačky
Dátum pridania: 20.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: moarta
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 726
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 9.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 16m 10s
Pomalé čítanie: 24m 15s
 

Úvod
Mačky sú už odpradávna uctievané tvory, ktoré si zaslúžia pozornosť. Už v starovekom Egypte boli vyznávané ako božstvo, kvôli tomu, že hubili a plašili potkany a myši z obilných sýpok. Dnes sa nachádza na svete asi 37 druhov mačiek domácich. Sú chované pre svoju priateľskú povahu a niekde veria, že mačky vyhľadávajú miesta s vhodnými geopatogénnymi zónami. V týchto zónach je sústredená pozitívna energia, to znamená, že kde si mačka ľahne tam by sme mali odpočívať aj my.

Metodika práce
Najskôr som si zostavila osnovu a začala vypracovávať danú tému. Postupne som si hľadala materiál, z ktorého som čerpala a určila som body, podľa ktorých som sa pri spracovaní riadila.
Túto tému som si vybrala kvôli priateľskému vzťahu k mačkám a aby som sa dozvedela niečo nové o týchto úžasných tvoroch.

1 Čeľaď mačkovité (Felidae)
Mačkovité šelmy sa delia na dve hlavné skupiny a to najmä podľa veľkosti.
Do prvej skupiny patria veľké druhy ako sú tigre, leopardy a levy.
Do druhej skupiny patria pumy, rysy a mnohé druhy malých divých mačiek aj mačka domáca.

1.1 Mačka domáca (Felis silvestris domestica)
Žije v spoločnosti človeka od začiatku historického obdobia. Pravdepodobne ju zdomácnili Egypťania, keď ju používali v boji proti potkanom a myšiam v obilných skladoch. V starom Egypte boli mačky posvätnými
zvieratami.

1.2 Charakteristika mačky
Domáce mačky v mnohom pripomínajú svojich divo žijúcich
príbuzných. Sú to výborní lovci, silní a zdatní, s výborným sluchom a ostrým zrakom.
Majú zakrivené pazúry, silné čeľuste, ostré zuby a fúzy citlivé na dotyk. Mačky sú prispôsobené na lov noci. Zreničky sa rozširujú, aby vpustili dnu maximum svetla. Zrkadlovitá vrstva na pozadí oka zväčšuje intenzitu svetla. Mačky sú prirodzene zvedavé a výborne lozia a skáču. Pružná chrbtica im umožňuje širokú škálu pohybov.
Mačka môže zatiahnuť pazúry, chráni ich tak pred otupením. Každý pazúr je prerastený o kosť prsta. Zaťahuje sa pomocou väzív, ktoré naťahujú svaly. Ostré pazúriky slúžia na zabíjanie koristi a na lezenie. Mačky často škriabu pazúrikmi po stromoch alebo iných tvrdých predmetoch – brúsia si ich. Doškriabaná kôra stromu slúži aj ako označenie teritória mačky.

1.3 Správanie mačiek
Väčšina domácich mačiek síce nemusí loviť potravu avšak ich lovecké inštinkty ostali zachované. Mačky sú totiž od prírody lovci a svoju korisť chytajú tak, že sa k nej potichu prikradnú a prekvapia ju. Zovrie korisť do pazúrov a zabije ju mocným uhryznutím, najčastejšie do zadnej časti hlavy, čím jej zlomí väz. Mačky sa často hrajú so svojou korisťou, skôr ako ju zabijú. Lovia najmä v noci a to myši, malé vtáky a hmyz. Mačky trávia aspoň hodinu denne starostlivosťou o srsť, ktorú olizujú drsným jazykom. Takto ju udržujú v dobrom stave a ochladzujú sa v horúcom počasí. Macka spí v priemere až o dvojnásobok dlhšie než iné cicavce, prespí tri štvrtiny dna v krátkych intervaloch. Ich ľahký spánok je skôr driemaním, z ktorého sa môžu okamžite prebudiť. Hlbokým spánkom macka zaspí len, keď sa cíti bezpečné. Veľké citlivé uši zachytávajú aj zvuky nepočuteľné pre človeka. Mačky vyjadrujú priateľstvo alebo vlastníctvo aj pachom. Ľudí alebo predmety si označujú pachom, tak že sa o nich obtierajú hlavou a chvostom, kde majú umiestnené pachové žľazy. Ľudia tento pach necítia.

Vyľakaná mačka ustupuje, až kým ju nepriateľ nezaženie do rohu. Očami hľadá únikovú cestu a keď sa nepriateľ pohne k nej, na výstrahu môže zdvihnúť labku, prípadne ňou poškrabať. Mačky sa k ľuďom zvyčajne nesprávajú agresívne, ale keď sa cítia ohrozené nahrbia chrbát, zježia srsť a chvost držia strnulo nahor. Mačky takto vyzerajú väčšie, čo im pomáha zastrašiť nepriateľa, pri tom môžu aj vrčať a prskať. Je ideálnym domácim zvieratkom, postará sa o zábavu, je nežná a až prekvapujúco samostatná, hoci tak, ako iné domáce tvory vyžaduje starostlivú opateru. Je ideálnym spoločníkom mestských ľudí, milým priateľom najmä detí, ale aj dospelých.

2 Máme doma mačiatko
Skôr ako si prinesieme mačiatko domov mali by sme si preňho pripraviť aspoň najzákladnejšiu výbavu. Do tejto výbavy patrí:
1.Nevyhnutné (okamžité) vybavenie:
·mačacia toaleta
·potrava pre mačky

2.Ďalšie vybavenie:
·misky na jedlo a vodu
·prepravka
·hrebeň
·hračka

2.1 Kŕmenie mačky
Na odlišnú stravu zvykáme mačiatko postupne.
Mačiatko kŕmime tri až päťkrát denne podľa svojich možností. Nezabudnite sa opýtať chovateľa čím a ako doteraz mačiatko kŕmil a pre začiatok kúpte tú istú stravu. Podávajte pestrú stravu. V obchodoch pre zvieratá je veľký výber stravy pre mačky. Dospelú mačku stačí kŕmiť raz až dvakrát denne. Čerstvú vodu na pitie musí mať mačka stále k dispozícií. Pozor na mlieko a mliečne výrobky - niektorým mačkám spôsobuje črevné problémy a pri kvalitnej strave nie je pre zdravý vývin mačky potrebné.

2.1.1 Jedlo
Nový majiteľ sa drží rád chovateľa a neexperimentuje! Nevhodné kŕmenie môže spôsobiť črevné katary a následný úhyn mačiatka. Mačiatku nedávame mlieko!!! Každú novú potravu najprv vyskúšame v malom množstve. Kŕmime 3x denne, dospelú mačku 1-2x denne, podľa návyku. Na pitie musí mať mačka stále čistú vodu, misky udržujeme v čistote. Mačku nezvykáme na kŕmenie "od stola", pokiaľ sme sa pevne nerozhodli, že to budeme tolerovať po celý jej život!!! Ak dávame mačke surové mäso, vždy ho na 48 hodín zmrazíme. Pozor na pokazené jedlo, alebo na rôzne odpadky a nevhodné zvyšky.

2.2 Toaleta
Mačiatko hneď od začiatku učíme na jeho záchod. Mačiatko je už od chovateľa naučené na čistotu, ale v novom prostredí sa nemusí hneď zorientovať a môže si nájsť iný kútik. Preto ho prvé dni pozorne sledujeme a strážime. Záchodík dáme mačiatku taký, na aký bolo zvyknuté a musíme ho mať doma zároveň s mačkou. Záchodík je prvý deň dôležitejší ako jedlo!!!

2.3 Lekár
Veterinárny lekár Vám zabezpečí očkovanie aj odčervenie. Tiež Vám pomôže v prípade, že mačka ochorie, alebo sa Vám zdá, že nie je v poriadku. Pozor na lieky, niektoré sú pre mačky jedovaté! Sami nikdy mačku neliečime! Ak si neviete s niečím poradiť, obráťte sa na skúseného chovateľa, nie na laika. Ak sa rozhodnete použiť svoju mačku alebo kocúra v chove, obráťte sa na príslušného poradcu chovu.

2.4 Výchova mačiatka
Mačiatko odchádza od chovateľa zhruba vo veku 12 týždňov. V tomto veku je naučené používať mačaciu toaletu, vie si nájsť misku s vodou a potravou. A už začína chápať, čo od neho jeho človečí pán očakáva. S výchovou začíname hneď od prvého dňa. Rodina by sa mala ešte pred príchodom mačiatka dohodnúť, podľa akých pravidiel bude fungovať spolunažívanie s chlpatým nezbedníkom a ktoré zásady pri výchove budú všetci dodržiavať. Tieto pravidlá je treba niekoľko prvých týždňov prísne dodržiavať a nepripúšťať v tomto období žiadne kompromisy.

Ak dovolíme hneď od začiatku niektoré výnimky v správaní, bude naša mačka tieto kompromisy vyžadovať celý život. Keď prinesieme mačiatko domov dovolíme mu, aby si prezrelo celý byt pre uspokojenie jeho zvedavosti. Pri tom naňho potichu rozprávame, hladkáme ho a ak plače snažíme sa ho rozptýliť a jeho pozornosť upútať nejakou hračkou. Je pravdepodobné, že prvú noc a prvý deň bude naše mačiatko hľadať matku a súrodencov. Dávame pozor, aby mačiatko neobhrýzalo kvety pretože môžu byť pre neho jedovaté a tiež aby sa nezabávalo vyhrabávaním obsahu kvetináčov. Mačiatku nedovolíme behať a skákať po nábytku pretože by sa mohlo zraniť alebo niečo zhodiť a zničiť.

Do kuchyne púšťame mačku iba vtedy keď sa tam nachádzame aj my. Na kuchynskom stole a linke by sa mačka tiež nemala pohybovať. Mohla by tiež omylom skočiť na šporák a obariť sa alebo popáliť. Dbajme aby si naše mačiatko nezvyklo sedávať bez dozoru na okne, ktoré nie je zabezpečené pevnou sieťkou pretože pri prípadnom pošmyknutí sa nemá mačka čoho zachytiť. Následný pád môže mať veľmi vážne dôsledky, alebo skončiť smrťou. To isté platí o balkónoch. Na všetky príkazy a zákazy zvykáme mačiatko postupne. S pribúdajúcim vekom rýchlo pochopí čo od neho očakávame a prispôsobí sa našim nárokom. Mačiatku kúpime na hranie hračky určené pre mačky. Niekomu by sa mohlo zdať, že sme na mačiatko veľmi prísni ale verte, že pri výchove máme veľa času na hladkanie, maznanie a zábavu. Prejavená trpezlivosť, láska a vytrvalosť sa nám bohato vyplatí, pretože zásady spolunažívania, ktoré našu mačku v mladosti naučíme bude dodržiavať po celý život.

3 Najčastejšie zdravotné problémy
S každým vážnejším zdravotným problémom sa choďte poradiť za vašim veterinárnym lekárom. Po porade s chovateľmi si vyberte dobrého veterinára a pri spokojnosti s jeho prístupom a radami ho podľa potreby navštevujte. Ak pozná veterinár mačku už od útleho veku, bude vedieť lepšie vyriešiť jej zdravotné problémy aj v zrelom a staršom veku.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Michael Pollard -Encyklopédia mačiek ,IKAR, 2003, Bratislava,
Podobné referáty
Mačky SOŠ 2.9266 851 slov
Mačky 2.9746 437 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.