referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Karolína
Sobota, 3. júna 2023
Skameneliny
Dátum pridania: 06.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nika2901
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 281
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Skameneliny nám poskytujú fascinujúci pohľad na viaceré formy života, ktoré kedysi na Zemi existovali. Pri štúdiu sa môžu vedci dozvedieť akým spôsobom sa živočíchy a rastliny vyvíjali.

Skameneliny sú dôkazom minulého života na Zemi. Predstavujú ich otlačky častí živočíchov a rastlín ale aj hmyz, ktorý zostal uveznený v živici ihličnatých stromov, ktorá potom stvrdla do kusu jantáru. Otlačky skamenelín zahrňujú stopy živočíchov a ich úkryty na morskom dne. Niektoré veľké skameneliny sa skaldajú z masívnych dinosaurých kostier. Iné nazývané mikroskameneliny sú tak malé, že môžu byť skúmané iba pod mikroskopom. Skameneliny sa nachádzajú v usadených horninách najčastejšie vo vápencoch a bridliciach. Najdôležitejším využitím štúdia skamenelín je objasnenie vývoja jednotlivých foriem života v dlhých dejinách planéty Zem. Paleontológovia často odvodzujú druhy dávno vyhynutých rastlín a živočíchov z veľmi malých skamenelín. Ich štúdium niekedy odhalí veľmi zaujímavé fakty. Skameneliny podávajú informácie o klimatických podmienkach v minulosti, ktorými sa zaoberá náuka nazývaná KLIMATOPALEONTOLÓGIA.

Skameneliny poskytujú často informácie o životnom prostredí, v ktorom žili živočíchy a rastliny čo slúži náuke zvanej PALEOEKOLÓGIA. Jedným z hlavných problémov stojacich pred paleontológmi je, že dôkazy zanechané v skamenelinách sú značne neúplné. Živočíchy, ktoré majú krehkú stavbu tela obvykle zanechávajú nepatrný alebo žiadny priamy dôkaz o svojej vtedajšej existencii. Preto sa väčšina našich znalostí o formách života v minulosti datuje od začiatku Kambria, to je obdobie pred 590 mil. rokov. Je to približne doba kedy sa u viacerých živočíchov vyvíjali pevné časti tela, ktoré sa ako skameneliny lepšie zachovali. Väčšina skamenelín sú otlačky živočíchov a rastlín žijúcich v moriach a oceánoch. Je to preto, že zbytky mŕtvych morských organizmov sú na morskom dne rýchlo prikryté zatiaľ čo rastliny a živočíchy na pevnine sa po smrti pôsobením poveternostných vplyvov rýchlo rozkladajú.
 
Podobné referáty
Skameneliny 2.9252 385 slov
Skameneliny 2.9512 385 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.