referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Kostra
Dátum pridania: 09.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nika2901
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 411
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
ľudskú kostru tvorí vyše 200 kostí. Je to akési lešenie, ktoré určuje tvar a rozmery ľudského tela. Kostra telo spevňuje a cháni jeho mäkké časti, predovšetkým dôležité orgány: lebka chráni mozog, hrudný kôš chráni srdce a pľúca. Okrem toho je kostra oporou pre svaly, ktoré hýbu rôznymi časťami tela. Kostné bunky obsahujú minerálne látky, hlavne vápnik a fosfor, a pružnú látku kolagén. Novorodenec má viaceré kosti z mäkkej, gumovitej hmoty, ktorá sa vola chrupka. Ako dieťa rastie, chrupka postupne tvrdne. Pozostatkami chrupky sú u dospe1ého č1oveka napríklad časti kĺbov na zápästí alebo v č1enku.
S vekom sa kosti stávajú krehkými a lámavými

VNÚTORNÁ KOSTRA
Človek a ďalšie cicavce, ryby, vtáky, obojživelníky a plazy majú vnútornú kostru, utvorenú z jednotlivých kostí.

Základnou časťou kostry je chrbtica. Jej časti (stavce) sú navzájom spojene dosť napevno, ale chrbtica ako celok je veľmi ohybná. Niektoré živočíchy, napríklad červy, nemajú kosti. Ich telo má istý tvar len vďaka tomu, že je naplnené tekutinou - hovorí sa, že majú hydrostatickú kostru.

SPOJENIE KOSTÍ
Niektoré kosti sú vzájomne spojené pevne, nepohyblivo (napríklad švami - jednotlivé kosti lebky). Iné kosti sú spojené pohyblivo, čiže kĺbmi. Kĺbov je viacero druhov - kladkovitý kĺb, napríklad lakeť, umožňuje pohyb hlavne jedným smerom ako pánt. Guľovité kĺby (hlavica jednej kosti zapadá do jamky druhej kosti) nám dovoľujú pohybovať končatinami všetkými smermi.

VONKAJŠIA KOSTRA
Hmyz, pavúkove a kôrovce majú tvrdý ochranný obal - vonkajšiu kostru. Táto kostra nerastie spoločne s telom. živočích sa postupne zbavuje starej kostry, pod ktorou sa mu tvorí nová - väčšia.

KOSŤ
Živá kosť je pevná, ale zároveň pružná. Mŕtva kosť je biela a krehká. Malými kanálikmi v kosti prechádzajú cievy, ktoré ju nepretržite zásobujú krvou, teda aj živinami. Niektoré kosti majú vnútri červenú rôsolovitú kostnú
dreň, v ktorej vnikajú krvné bunky hlavne červené krvinky.

LUDSKÁ KOSTRA
Skladá sa z 206 kostí: lebka pozostáva z 29 kostí, chrbtica z 26, každá ruka má 32 kostí, noha 31, hrudník tvorí 25 kosti. Najväčšia kosť je stehnová a najmenšie kostičky sú uložené v ušiach.
 
Podobné referáty
Kostra SOŠ 2.9360 414 slov
Kostra SOŠ 2.9592 669 slov
Kostra 2.9657 130 slov
Kostra 2.9619 1226 slov
Kostra INÉ 2.9693 668 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.