referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Piatok, 29. septembra 2023
Chránené rastliny
Dátum pridania: 12.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mv@$!3L
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 665
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.86 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
KLINČEK PYŠNÝ Dianthus superbus
Opis: - vzpriamená trvácna 30 - 60 cm vysoká rastlina - stonka hladká, hore veľmi málo rozkonárená, kvety dva alebo viac - listy tmavozelené, čiarkovito-kopijovité, dolné tupé - kvety sú nádherné ružové alebo lilavé, široké až 6 cm - zákrovné šupiny 1/4 - 1/3 dĺžky kalicha - korunné lupienky cez polovicu rozstrapkané, príjemne silno voňavé Stanovište: Ako výnimka medzi ostatnými druhmi rodu viac na vlhkých a kyslých pôdach, na slatinách. V pohoriach vystupuje až do 2400 m n. m. Rozšírenie: Klinček pyšný je rozšírený po celej strednej Európe, na severe až po Dánsko a južný okraj Švédska, na juhu po severné Španielsko, severné Taliansko a juh Chorvátska. Na Slovensku sa vyskytuje roztrúsene - na Záhorí a v niektorých vyšších pohoriach. Kvitnutie: Kvitne v júni až v septembri.

PUPKOVNÍK OBYČAJNÝ Hydrocotyle vulgaris
Opis: - trvácna rastlina - stonky má tenké, takmer vláknité, 15 - 40 cm dlhé, niekedy sú až 60 cm dlhé - listy sú okrúhle, vrúbkované, štítovité, t. j. čepeľ zrastá so stopkou nie na okraji, ale v strede, na báze malé prílistky - okolíky nenápadné, krátkostopkaté, zložené z drobučkých červenkasto- bielych kvetov, vyrastajú z pazúch listov , pod ktorými sú skryté Stanovište: Pupkovník obyčajný sa vyskytuje na slatinách, vlhkých lúkach, brehoch vôd, na mokraďovej a rašelinnej pôde alebo vo vode. Rozšírenie: Je rozšírený takmer po celej Európe, chýba však na Britských ostrovoch a v juhovýchodnej Európe. Na Slovensku len na Záhorí, a je to kriticky ohrozený druh Kvitnutie: Kvitne v letných mesiacoch: júl - august.

ORLÍČEK OBYČAJNÝ Aquilegia vulgaris
Opis: - je trvácna rastlina - je vysoký až 80 cm, niekedy aj viac - prízemné listy dlohostopkaté, trojpočetné, dvojito perovito zložené s vajcovitými lístkami - kvety má dlhé až 5 cm, a majú modrofialovú farbu - nápadné a zvláštne sú tým, že 5 sfarbených kališných lístkov, ktoré vyzerajú ako korunné lupienky , vzadu vybieha do dlhej ostrohy so zahnutým koncom - navyše , sú ešte niekedy zvonka obklopené ďalšími široko vajcovitými okvetnými lístkami - tyčinky z visiacich kvetov trocha vyčnievajú Stanovište: Orlíček obyčajný sa vyskytuje vo svetlých listnatých lesoch a tiež na okrajoch lesov, nájdeme ho aj na suchých a horských lúkach. Rozšírenie: Je rozšírený takmer v celej strednej Európe, v južnej Európe s výnimkou Grécka, Albánska, väčšej časti Portugalska a Španielska. Na Slovensku je kriticky ohrozený a zákonom chránený.

Kvitnutie: Kvitne koncom mája, začiatkom júna až júl. • Prírodná pamiatka (PP alebo NPP) - územie do výmery 50 ha, ktoré má vedecký, kultúrny alebo krajinársky význam a vyhlasuje ho okresný úrad. Je chránené piatym stupňom. Patria sem skalné útvary, jaskyne, priepasti, vodopády, pramene. (napr.: PP Mašiansky balvan, NPP Dobšinská ľadová jaskyňa, NPP Kornanský ropný prameň a i.) Na celom zvyšnom území SR platí prvý stupeň ochrany. Povolenia a zákazy pri jednotlivých stupňoch ochrany sú rôzne a určuje ich zákon. V priebehu roka sa môžete tešiť na odhaľovanie prírodných „chrámov“ Slovenska, ktorými sú národné parky. Poďakujme tomu, ktorý nám ich dal a zachovajme ich neporušené aj pre ďalšie generácie.Chránené rastliny sú rastliny, ktoré človek alebo prírodné živly takmer zničili, a zachovalo sa z nich len veľmi málo. Bez ich ochrany by celkom vymizli a nezachovali by sa pre ďalšie ľudské pokolenia. Sme povinní chrániť prírodu okolo nás, aby nám bola potešením pre oči i ducha.
 
Podobné referáty
Chranene rastliny SOŠ 2.9271 584 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.