referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Vývin človeka
Dátum pridania: 11.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kafi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 548
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Vývin človeka

a) 1. zárodočné obdobie (embryonálny vývoj)

Zárodkový vývoj človeka sa začne od okamihu oplodnenia, t.j. splynutia pohlavných buniek a táto fáza vývoja človeka trvá 8 týždňov.

Prvý mesiac

Po oplodnení sa vajcová bunka ihneď začína deliť (brázdovať). Za 24 hodín sa oplodnená zygota rozdelí na 2 bunky a za ďalších 24 hodín sú tieto bunky už 4 a pokračuje ďalšie delenie. Postupne vznikne guľôčka tvorená množstvom malých buniek–morula. Bunky na povrchu moruly sa postupne usporiadajú a vytvoria obal–trofoblast, z ktorého sa vyvinie jedna z obalových plodových blán (chorión). Delenie až do štádia moruly prebieha ešte vo vajíčkovode. Objem zárodku sa v tom čase začína, lebo vnútri trofoblastu vzniká dutinka so zhlukom buniek, z ktorého vznikne telo zárodku. Všetky bunky majú rovnaké vývojové možnosti, preto v tomto štádiu sa ešte môžu rozdeliť na dve časti a podmieniť vývoj jednovajcových dvojčiat. Na šiesty deň vývoja sa zárodok začína zahniezďovať v sliznici maternice. Tento proces trvá asi 40 hodín–potom sa zárodok vrastá čoraz hlbšie do sliznice maternice. Po vzniku choriových klkov, ktoré sprostredkúvajú výmenu výživných látok, kyslíka a aj ich odvádzanie, vlastne matka začína vyživovať zárodok vlastnou krvou a dýchať zaň.

Medzitým pokračuje vývoj vlastného zárodku. Vytvára sa amniový váčok, ktorý nakoniec obaľuje celý zárodok. Z amniového váčku sa potom vyvinie zárodočný štít, na ktorom sa už dá rozlíšiť chrbtová a brušná strana, len zatiaľ nepoznať, na ktorom konci je hlava. V tomto čase sa vytvára i žĺtkový vak, z ktorého sa zárodok počas svojho vývoja vyživuje. Na 13.-14. deň vývoja zárodku sa zjavuje chvostový koniec zárodku. Vtedy aj začínajú vznikať prvé orgánové sústavy človeka– nervová, tráviaca a obehová. Spolu s nimi vzniká kostra a chrbtová struna, na ktorej mieste sa neskôr vytvorí chrbtica. Do konca prvého mesiaca vývoja vznikajú rozličné tkanivá a svalstvo. Tiež je to obdobie najväčšieho nebezpečenstva pre zárodok, lebo v prípade vírusového ochorenia matky môže dôjsť k vývojovej vade alebo samovoľnému potratu.

V tomto čase vzniká i pupočná šnúra a placenta, ktorá krv plodu okysličuje, obohacuje o živiny, odvádza splodiny látkovej premeny, a dodáva aj rôzne protilátky z tela matky. Placenta tiež oddeľuje krv matky a dieťaťa, a tak sa tie nedostávajú do styku. Cez placentu sa do tela plodu dostávajú aj rozmanité škodliviny a jedy(alkohol,...), čo môže spôsobiť rozsiahle poškodenie plodu!

Druhý mesiac

V druhom mesiaci sa zárodok začína podobať na človeka. V 6. týždni sa začnú vyvíjať mužské a o týždeň neskôr aj ženské pohlavné žľazy. V 12. týždni sú už vyvinuté aj znaky vonkajších pohlavných ústrojov. b) 2. plodové období ( fetálne) Trvá od 9. týždňa do konca tehotenstva. Každý orgán a každá sústava prechádzajú obdobím, keď sú mimoriadne citlivé na vonkajšie vplyvy. Je to najmä obdobie konca 2 a začiatku 3 mesiaca. Nepriaznivé vplyvy, ktoré pôsobia v tomto období, majú rozsiahle následky na ďalší vývoj plodu. Ich pôsobením vznikajú vrodené vývojové chyby. Postihované sú najmä končatiny, centrálna nervová sústava a srdcovo-obehová sústava. Postupne sa vyvíjajú aj ostatné orgány a plod i tvarom tela nadobúda čoraz výraznejšiu podobnosť s človekom. Vývoj vrcholí po 280 dňoch vnútromaternicového vývinu keď plod zaujme pozdĺžnu polohu – hlavičkou nadol a narodí sa.

Pôrod

Ukončuje tehotenstvo. Normálny novonarodený chlapec váži v priemere 3500g, dievča okolo 3250g. Priemerná dĺžka je 50cm, pričom opäť sú chlapci dlhší ako dievčatá. Podľa znakov donosenosti sa dá stanoviť, či ide o nezrelé alebo o zrelé dieťa. Za donosený plod sa považuje plod s hmotnosťou na 2500g, keď má vlasy ostro ohraničené a neprechádzajú plynule do ochlpenia tela, keď má ružovú kožu bez chĺpkov, má dobre vytvorený podkožný tuk,... Po pôrode sa plod mení na novorodenca.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.