referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Traumatické poškodenie nervového systému
Dátum pridania: 25.07.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZlaMrcha:o)
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 885
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Je to vážny medicínsky aj sociálny problém. Najčastejšie dochádza k traumám v priemysle, doprave, športe. Tieto úrazy kraniocerebela často vedú k trvalému poškodeniu zdravia.Akútne formy kraniocerebelárneho poškodenia1.commotio cerebri – najľahší zatvorený úraz hlavy. Je to akútne traumaticko vzniknutá globálna, ale krátkodobá a reverzibilná porucha mozgových funkcií. Príznakom komocie je strata vedomia bezprostredne po úraze a následná (retrográdna) amnézia. Sú prítomné aj vegetatívne poruchy – tendencia ku kolapsu. Je nutné pacienta sledovať – VF, vegetatívne prejavy.Príčiny - náraz na hlavu, resp. sánku : -pád z výšky -autonehoda -športové aktivity -pracovný úraz Postihnutý nemusí byť v bezvedomí, resp. bezvedomie bolo krátke, že si to postihnutý nemusí ani všimnúť. Postihnutého po úraze hlavy je potrebné sledovať. Ak sa stav postihnutého nezlepšuje - príznaky pretrvávajú, resp. stav postihnutého sa zhoršuje, je potrebné okamžite zabezpečiť RZP.

Je dôležité, ako dlho trvá bezvedomie - tri stupne otrasu mozgu : I.stupeň bezvedomie trvajúce do 15 minútII.stupeň bezvedomie trvajúce od 15 min. do 30 minIII.stupeň bezvedomie trvajúce nad 30 min je ťažký otras mozguPríznaky :Postihnutý je v bezvedomí : §rýchly a slabý pulz §povrchné dýchanie §farba pokožky na tvári : bledá §koža : studená a lepkavá Postihnutý je pri vedomí, zotavuje sa : §bolesť hlavy §postihnutý môže pociťovať nevoľnosť, resp. môže vracať Postihnutý prichádza k vedomiu : Strata pamäte : postihnutý si nemusí pamätať čo sa stalo tesne pred a po nehode. Je potrebné preveriť stratu pamäte u postihnutého : pýtame sa čo sa stalo, aký je dnes deň a na dátum, kde sa nachádza - ak postihnutý odpovedá nesprávne, resp. nevie odpovedať, predpokladáme otras mozgu.

Resp. pri strate pamäti treba vylúčiť vplyv alkoholu a liekov.2.contusio cerebri – zmliaždenie mozgu – komplex ložiskového traumatického poškodenia mozgu, predstavované krvácaním, generalizovanou hyperémiou a edémom mozgu, zmliaždením tkaniva. Úrazové zmeny postihujú povrch hemisfér, ale sú lokalizované aj v hĺbke okolo komôr a bazálnych štruktúr.Príznaky: §pulz : pomalý, ale môže byť silný §hlasné dýchanie §teplota postihnutého sa zvyšuje §farba tváre : červená, ale suchá §zrenice môžu mať rozličnú veľkosť §postihnutý pociťuje celkovú slabosť §stav vedomia postihnutého sa znižuje - znižuje sa úroveň reakcií postihnutého§môže nastať ochnutie jednej polovice tela3.traumatické krvácanie – je častou komplikáciou traumatického poškodenia.Epidurálny hematóm – výron medzi lebečným krytom a dura mater. S narastaním objemo výronu sa zvyšuje aj utláčanie mozgu a toto utláčanie vyvoláva množstvo príznakov. Špeciálne vo zvýšenom riziku sú starší ľudia, ktorí majú problémy s chodením, alkoholici, ktorí často padajú alebo ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.

Príznaky : ·bezvedomie, postihnutý sa po úvodnom bezvedomí môže prebrať, ale po krátkom čase spravidla znova upadá do ešte hlbšieho bezvedomia·hemiparézy·motorické záchvaty·bradykardia·bolesť hlavy·vracanie ·nerovnaká šírka zreníc, spravidla je širšia zrenica na strane krvácania ·rôzna hĺbka poruchy vedomia ·problémy s rečou ·poruchy dýchania – Cheyne . Stokesovo dýchanieDiagnostika : ·anamnéza ·RTG vyšetrenie·EEG – spomalenie aktivity, nie je však dostatočujúce pre DG·CT vyšetrenie Liečba : ·chirurgická liečba – odstránenie krvnej zrazeniny·revízia subdurálneho priestoru·zabezpečenie hemostázy·obvykle sa realizuje kraniotómia – osteokutánny lalok·komplikácie po OP – edém, kompresia – sa liečia medikamentózne·dôležitá RHBSubdurálny hematóm – krv sa hromadí medzi tvrdou plenou a pavúčnicou. Akútny subdurálny hematóm – sa obyčajne rozprestiera nad celou konvexitou mozgu a je spojený s ťažkým pomliaždením mozgu. Príznaky sú podobné ako u epidurálneho krvácania, ale môžu byť menej výrazné. Diagnostika aj liečba ako u epidur.

Chronické subdurálne krvácanie – často postihuje jedincov s atrofiou mozgu. V anamnéze sa udá úraz (aj malej intenzity ,starý cca 20 dní). Hromadenie krvi sa bezprostredne neprejaví, hematóm sa opúzdri a zväčšuje sa opakovaným krvácaním. Príznakmi sú bolesti hlavy neurčitého pôvodu, príznaky intrakraniálnej hypertenzie, hemiparéza, psychické zmeny, afázia. U starších ľudí sa príznaky milne definujú ako príznaky stareckej demencie. DG a TH podobná ako u epidur.4.poškodenia miechy1.nepriama trauma chrbtice-poškodenie mäkkých častí chrbtice-poškodenie kostného aparátu (dislokácia stavcov osobitne alebo s kompresiou koreňových štruktúr)-narušenie cirkulačných pomerov (bez porušenia cievneho zásobenia alebo s cirkulačnou porucjou, resp. edém reverzibilného alebo ireverzibilného charakteru)2.priama trauma chrbtice-komócia miechy – vzácne ochorenie podobné komócií mozgu-kontúzia miechy – sprevádzaná určitou pretrvávajúcou poruchou sfinkterov a motoricko – senzitívnych funkcií-kompressia miechy – spôsobená úrazom a dislokáciou stavcou, ich fraktúrou, posunom, uvoľnením fixačného aparátu
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.