referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Nádory pľúc a priedušiek
Dátum pridania: 17.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZlaMrcha:o)
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 437
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Nádory pľúc a priedušiek

Nádory priedušiek postupne obliterujú bronchus a spôsobujú zmeny v pľúcnom parenchýme.Delíme ich:

A, BENÍGNE NÁDORY PĽÚC a PRIEDUŠIEK - ohraničená zmena v pľúcnom parenchýme, pomalý rast a následky z kompresie okolitých priedušiek - najčastejší je BRONCHIÁLNY ADENÓM, vyrastá z bronchiálnej sliznice do lumenu bronchu, ale aj extrabronchiálne - kašeľ s hemoptýzou, vyvíja sa atelektáza v príslušnej oblasti pľúc alebo broncho pneumónie a bronchiektázie, vytvára sa absces, nadprodukcia serotonínu, abdominálne kŕče a astmatický záchvat - FIBRÓM, LIPÓM, MYXÓM, ANGIÓM, LEIOMYÓM... - nádor pľúc: CHONDROHAMARTÓM – dolné laloky, rastie pomaly.

B, PRIMÁRNE MALÍGNE NÁDORY PĽÚC a PRIEDUŠIEK - BRONCHOGÉNNY KARCINÓM- najčastejší zhubný nádor u mužov - príčina: multifaktoriálna- endogénne faktory (genetické, imunologické, hormonálne) - exogénne faktory(mutagény, azbest, žiarenie, asfalt, chróm...) -výskyt: v jazvách po TBC, 95% fajčiarov - vznik: v bazálnej vrstve sliznice bronchu, metastázuje lymfatickou, alebo hematogénnou cestou (intratorakálne lym. uzliny, perikard, mozog, nadobličky, obličky,....) -manifestácia nádoru je mnohotvárna, zozačiatku sa nijako neprejavuje, potom sa objavuje: kašeľ suchý, dráždivý, bolesť v hrudníku, dýchavica, hemoptoe, slabosť, chudnutie, únava, nechuť do jedla, horúčka... Karcinómy, ktoré z apikálnych častí prerastajú cez pleuru do hornej apretúry hrudníka sú príčinou PANCOASTOVHO SYNDRÓMU. Infiltruje plexus brachialis, hrudníkovú a krčnú časť sympatika, rebrá a stavce (krutá bolesť v ramene, ochrnutie ruky, atrofia svalstva, strata citlivosti, Hornerov syndróm) Z kompresie hornej dutej žily vzniká SYNDRÓM HORNEJ DUTEJ ŽILY (cyanóza, opuch krku, hlavy, hornej končatiny a trupu). Endokrinné zmeny: Cushingov syndróm z extrémnej nadprodukcie peptidu podobného ACTH. Mimopľúcne prejavy: migrujúce flebitída, anémie, leukocytóza, trombocytopénia, nebakteriálna trombotická endokarditída. SARKÓM PĽÚC- zriedkavý malígny nádor, staršie osoby, prognóza zlá.

C, METASTATICKÉ MALÍGNE NÁDORY PĽÚC - 20- 30 % malígnych nádorov - môže ísť o priame prerastanie nádorov z okolitých orgánov - Hematogénnou cestou metastázujú do pľúc sarkómy kostí, malígne nádory testes, obličiek, nadobličiek, karcinóm prsníka, žalúdka, hrubého čreva, prostaty... SOLITÁRNE METASTÁZY bez klinickej symptomatológie, resekcia. DISEMINOVANÉ- dráždivý kašeľ, progredujúca dýchavica, chemoterapia a rádioterapia.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.