referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Leukémie
Dátum pridania: 11.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZlaMrcha:o)
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 539
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Chronické leukémie/lymfómy

Najčastejšia z tejto skupiny je B-bunková CLL. Pacienti môžu byť úplne asymptomatickí, príznaky ako výrazná slabosť, nočné potenie, horúčky, úbytok hmotnosti vyplývajú už z pokročilejšej fázy ochorenia, môžu byť dôsledkom nízkej až nulovej hodnoty imunoglobulínov. Klinické príznaky môžu spôsobovať veľmi zväčšené lymfatické uzliny alebo organomegália (hepatosplenomegália). Lymfocytový lymfóm z malých lymfocytov ja analógiou CLL v lymf. uzlinách.

Akútne leukémie a lymfómy

Akútna lymfoblastová leukémiaIniciálne príznaky sú dôsledkom infiltrácie kostnej drene a jej zlyhávania. Patrí sem bledosť, slabosť, krvácanie, vysoké teploty a infekcie ako dôsledky anémie, trombocytopénie a neutropénie. Infekčné komplikácie sú najčastejšou príčinou smrti u pacientov s ALL.Pri stanovení dg má časť pacientov aj infiltráciu sleziny, pečene, kože, CNS alebo periférnu lymfodenopatiu. Infiltrácia CNS býva vo forme infiltrácie meningov a prejavuje sa bolesťami hlavy, nauzeou a neurologickými príznakmi postihnutia hlavových nervov. Prejavom mimodreňovej orgánovej lokalizácie ochorenia je postihnutie testis a CNS. Nádorová masa v mediastíne (lymfadenopatia) je prejavom T-bunkovej ALL/lymfómu.

Akútna myeloická (myeloblastová) leukémia (AML)

Používa sa aj názov akútna nelymfoblastová leukémia (ANLL).Príčina vzniku nie je známa, ako podporné faktory sa uplatňujú ionizujúce žiarenie, chemické látky (benzén, organické rozpúšťadlá a farbivá, pesticídy..), fajčenie a fyzikálne faktory (elektromagnetické polia). Z liekov sú to cytostatiká, z nich hlavne alkylačné látky. Incidencia je vyššia tam kde sa tieto látky skombinovali s rádioterapiou. Genetická predispozícia sa uvádza pre vyšší výskyt AML v spojení s rôznymi VVCH (napr. Downov syndróm). Na stanovenie dg AML musí byť v kostnej dreni 30% myeloblastov alebo 40% myeloblastov a promyelocytov.

Nešpecifické príznaky začínajú náhle z plného zdravia alebo trvajú 3 mesiace a dlhšie. Sú to bledosť, únava, zvýšená TT, prejavy krvácania, anorexia, potenie, chudnutie, infekcie, kostné bolesti. Menej často vznikajú klinické prejavy z leukemickej infiltrácie rôznych orgánov (pečeň, gonády, pľúca, obličky, mäkké tkanivá, CNS, kosti, mediastínum, oblasť miechy). Takáto orgánová masa predstavuje tumor, ktorý tvorí nádorová masa leukemických buniek a nazýva sa myeloblastóm, leukosarkóm alebo chloróm. Môže sa objaviť úplne samostatne, tesne pred klinickým prejavom typickej AML, alebo súčastne.V krvnom obraze môže byť leukocytóza alebo leukopénia. Rozhodujúcimi nálezmi pre stanovenie dg je nález blastických elementov v kostnej dreni viac ako 30% a ďalšie výsledky (molekulová analýza, cytochémia, cytogenéza,..). Medzi nepriaznivé prognostické faktory patrí aj dlhšie obdobie trvania celkových príznakov pred stanovením dg, tiež trvanie anémie, leukopénie a/alebo trombocytopénie. Veľmi ťažká je liečba sekundárnej leukémie vyvinutej po chemoterapii, rádioterapii a pre iné nádorové ochorenie alebo z predchádzajúcej myelodysplázie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.