referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Natália
Štvrtok, 6. októbra 2022
Gastritídy
Dátum pridania: 11.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZlaMrcha:o)
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 644
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Gastritída je zápal žalúdkovej sliznice, ktorý sa prejavuje morfologickými zmenami a má alebo môže mať aj klinickú manifestáciu. Ak je zápalová bunková infiltrácia malá hovoríme o gastropatií. Pri gastritídach sa môžu nežiaduco vyvíjať morfologické zmeny končiace metapláziou, dyspláziou, karcinómom. Pojem gastritída môže zahŕňať tri hraničné stavy:

- Akútna
- Chronická
- Špecifická /neobvyklá/

Symptomatológia gastritíd je veľmi rôznorodá.

Gastritída vyvolaná Helicobacterom pylori

Medzi hlavné histopatologické charakteristiky patrí povrchová degenerácia epitelu s depléciou hlienu, exofoliáciou buniek a syncyciálnou regeneráciou. Vzhľadom na intenzitu zápalu v rôznych úsekoch žalúdka a rozšírenie atrofie a intestinálnej metaplázie, môžeme túto gastritídu rozdeliť do 3 skupín: prvá skupina predstavuje gastritídy postihujúce najmä antrum alebo antrum a telo žalúdka, ale bez známok atrofie alebo intestinálnej metaplázie a bez klinických príznakov. Druhú skupinu tvoria pacienti so zrejmým chronickým zápalom antrálnej sliznice, so sklonom ku tvorbe duodenálnych vredov. Tretia skupina je charakteristická vývojom atrofie a intestinálnej metaplázie, ktoré zvyčajne začínajú ako početné fokusy v oblasti incisura angularis, šíria sa oboma smermi aby nakoniec splynuli a postihli veľkú časť žalúdka. Tento proces je známy ako multifokálna atrofická gastritída, stav býva často spojený s vredovou chorobou a vznikom karcinómu žalúdka.

AKÚTNA GASTRITÍDA

Môžeme ju rozdeliť:

1. akútna hemoragická alebo erozívna gastritída, zvyčajne spojená s akútnymi chemickým alebo dráždivým poškodením
2. akútna H. pylori gastritída
3. akútna flegmonózna alebo supratívna gastritída, je zriedkavá a zvyčajne sa vyskytuje pri sepseAkútne poškodenie žalúdkovej sliznice môže spôsobiť veľa látok /alkohol, kortizon, acylpirín a mnohé nesteroidné antiflogistiká- NSAID/.

Podobný klinický obraz možno pozorovať aj u pacientov pri šoku pri traume, chirurgickom zákroku, sepse, popáleninách alebo pri hypotermií. Akútna hemoragická a erozívna gastritída je častá u pacientov na JIS-ke. Pri popáleninách vznikajúci defekt sa zvykne označovať ako CURLINGOV VRED, vredy pri traumách alebo chirurg. zákrokoch sa označujú ako CUSHINGOVE VREDY.

AUTOIMÚNNA GASTRTÍDA

Je to „telo žalúdka postihujúca atrofická gastritída“. Vo všeobecnosti je asociovaná so syndrómom pernicióznej anémie. Postihuje sliznicu fundu a tela žalúdka a je charakterizovaná progresívnou náhradou normálnej mukózy pylorickou, pseudopylorickou alebo metapláziou.

ŠPECIÁLNE FORMY GASTRITÍDY

Histologický obraz niektorých osobitých foriem gastritíd umožňuje odlíšiť ich od gastritídy spojenej s H. pylori alebo nešpecifickej gastritídy. Patrí sem chemická alebo reaktívna gastritída, ktorú môže spôsobovať reflux žlče, NSAID alebo iné faktory. Granulómy môžu byť v sliznici žalúdka pri Crohnovej chorobe, infekčných ochoreniach -TBC, alebo ako reakcia na prítomnosť cudzieho telesa. Pri výskyte granulómov v sliznici žalúdka bez predchádzajúcich príčin môžeme hovoriť o izolovanej granulomatóznej gastritíde.Ďalej sem môžeme zaradiť postradiačnú a kolagenóznu gastritídu. Postradiačná je forma reaktívnej gastropatie, spôsobená ožiarením žalúdka alebo intraarteriálnou chemoterapiou.

INFEKČNÁ GASTRITÍDA /okrem H. pylori/

Pri diseminovanej tuberkulóze možno nájsť nekrotizujúce granulómy v sliznici žalúdka. Zvýšený počet syfilitickej gastritídy sa uvádza u pacientov s HIV infekciou. Cytomegalovírusová gastritída býva výlučne len u detí a imunosuprimovaných pacientov / AIDS a posttransplantačný pacienti/ a obyčajne býva spojená s CMV infekciou ostatných častí GIT-u.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.