referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Nedeľa, 27. novembra 2022
Abdominálna bolesť
Dátum pridania: 26.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZlaMrcha:o)
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 922
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Pri gastrointestinálnych chorobách je bolesť príčinou, ktorá privedie pacienta k lekárovi. Špecifické znaky bolesti môžu uľahčiť správnu diagnózu. Pre niektoré choroby je určitý typ bolestí špecifický. Tak napríklad diagnóza apendicitídy sa môže správne určiť podľa charakteru bolesti. Pritom výsledok CT môže byť negatívny. Neuróny senzitívne pre bolesť vedú informácie z viscerálnych orgánov a peritonea cez sympatikové vlákna do spinálnych senzorických neurónov. Aferentné zakončenia sú v hladkých svaloch dutých orgánov, v kapsulách orgánov, v peritoneu a v intraabdominálných cievach. V abdominálnych orgánoch také stimuly, ako sú rezanie, ťahanie a pálenie nevyvolávajú bolesť. Iba pri troch stimuloch môžu produkovať bolesť v bruchu.

NATIAHNUTIE alebo zvýšené napätie steny brušných orgánov napínanie kapsúl solídnych orgánov. Spôsobiť to môže úsilná kontrakcia svalov týchto orgánov, spazmus, distenzia alebo trakcia.ZÁPAL, uvoľnením látok stimulujúcich nervové zakončenia (bradykinín, serotonín, prostaglandíny)ISCHÉMIA pravdepodobne lokálnym nahromadením tkanivových metabolitov a chemických mediátorov zápalovej reakcie, ktoré potom takisto stimulujú nervové zakončenia.Neoplastické alebo fibrotické postihnutie nervových vlákien môže tiež spôsobiť bolesť.Spinálne senzorické neuróny prijímajú informácie aj z nesenzorických neurónov. V dôsledku toho sa abdominálna bolesť môže vnímať na mimoabdominálnej časti tela.Lokalizácia , čas výskytu a progresia abdominálnej bolestí majú mimoriadnu diagnostickú cenu. Abdom. bolesť má jednu z nasledujúcich vlastností, resp. kombináciu týchto vlastností: 1.Viscerálna bolesť sa pociťuje pri dráždení nociceptorov brušných orgánov. Je sprostredkovaná malými alebo myelinizovanými C vláknami.

Býva lokalizovaná obyčajne v strednej línii, pretože abdominálne sú multisegmentálne a bilaterálne inervované. Lateralizácia abdominálnej bolesti by mala viesť pozornosť k orgánom s predominantne unilaterálnou inerváciou (oblička, ureter, ovária). Ide zvyčajne o tupú, niekedy až kŕčovitú alebo rezavú bolesť. Viscerálne oblasť býva nepresne lokalizovaná, pretože jeden splanchnický nerv vedie vlákna z viacerých orgánov a nervy z jedného orgánu vstupujú do miechy vo viacerých miechových segmentoch.2.Parietálna (alebo somatická) bolesť je popisovaná ako ostrá a je dobre lokalizovaná. Pochádza z bolestivej stimulácie nociceptorov v parietálnom peritoneu. Je prenášaná C vláknami ale aj rýchlymi a dobre myelinizovanými A delta vláknami. Počet aferentných vlákien prenášajúcich bolesť je vyšší v kožných a somatických nervoch, než vo viscerálnych. Okrem toho sú aferentné somatické vlákna organizované do tzv. dermatómov a končia v určitom miechovom segmente. Je pociťovaná obvykle v mieste postihnutia parietálneho peritonea 3.Prenesená bolesť je abdominálna bolesť pociťovaná mimo miesta svojho vzniku.

Je vnímaná povrchovo, v kožných detrmatómoch somatických aferentných nervov, ktoré vstupujú do miechy v rovnakom segmente ako aferentné vlákna z postihnutého orgánu. Ďalšou popisovanou vlastnosťou prenesenej bolesti je povrchová kožná hyperalgézia a zvýšený svalový tonus brušnej steny v danej oblasti.CHRONICKÁ FUNKČNÁ ABDOMINÁLNA BOLESŤ /CFAB/Existuje aj menej častá forma AB, ktorá sa vyskytuje chronicky a nieje spojená so zmenami funkcie čreva. Tento stav sa nazýva chronická funkčná abdominálna bolesť. Ide vlastne o funkčnú GI poruchu. Nie sú prítomné RTG ani laboratórne nálezy, ktoré by dokázali vysvetliť príčinu bolesti. Vzniká pre zvýšenú senzitivitu na nervové impulzy v GIT a v mozgu a nie je spojená s poruchou motility čriev.Bolestivé nervové impulzy sú vedené do viacerých mozgových centier. Jedno z týchto navzájom spojených centier je zapojené do vnímania lokalizácie a intenzity bolesti, iné s pamäťou a emóciami. Vďaka týmto spojeniam môže byť percepcia bolestí ovplyvňovaná emóciami alebo životnými zážitkami.

Hoci sa symptómy CFAB môžu objaviť bez zjavnej príčiny, môžu sa vyskytnúť aj po traumatizujúcich zážitkoch. V čase zvýšenej stresovej záťaže môže dôjsť k zhoršeniu príznakov.Opakované poškodenie môže spôsobiť, že sa abdominálne nervové zakončenia stanú viac senzitívnymi (napr. po opakovaných adbominálnych operačných zákrokoch alebo infekciách). Dokonca aj normálna abdominálna aktivita môže byť pociťovaná ako bolestivá, ide o viscerálnu hypersenzitivitu. Mozog okrem toho, že dokáže ovplyvniť kvalitu vnímania bolesti, dokáže bolesť zablokovať. Časť nervových impulzov vedených z abdominálnej oblasti prechádza určitou bránou, ktorá je pod kontrolou impulzov prichádzajúcich z mozgu. Tieto signály z mozgu môžu zblokovať alebo inhibovať bolestivé signály.KATASTROFICKÁ ABDOMINÁLNA BOLESŤJe to intenzívna bolesť brucha s náhly začiatkom spojená so synkopou, hypotenziou alebo toxickými prejavmi. Do úvahy ako príčina v prvom momente prichádzajú:·Obštrukcia·Ruptúra dutých orgánov·Disekcia alebo ruptúra veľkých ciev alebo aortálnej aneuryzmy·Ruptúra peptického vredu·Abdominálna sepsa·Ketoacidóza·Nadobličková kríza
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.