referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
Kiahne
Dátum pridania: 31.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marekb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 251
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Kiahne (po latinsky variola, po anglicky smallpox, po česky neštovice) sú vysoko nákazlivá smrteľná choroba, ktorá je spôsobovaná vírusmi.Ide o infekčné vírusové ochorenie s inkubačnou dobou 8 až 12 dní, prenášané kvapôčkovou infekciou, šatstvom, výlučkami alebo vyrážkou chorého. Ochorenie bolo vďaka vakcinačnému programu WHO eradikované (zneškodnené) v roku 1977. Pri ťažkých klasických formách ochorenia bola úmrtnosť často až 25 %. Kiahne sú charakteristické typickým chorobným priebehom s typickými zmenami na koži.

Prejavy choroby
Medzi symptómy ochorenia patria:
•vyrážky, objavujú sa asi 4. deň od začiatku infekcie ako okrúhle červené škvrny (lek. macula) na tele a sliznici meniace sa na pupence (lek. papula), ktorých je viac na okraji tela, za 2 dni sa zmenia na pľuzgieriky (lek. vesicula) veľké až 5 milimetrov, na 7. až 9. deň od začiatku ochorenia vznikajú chrasty (lek. crusta), ktoré odpadávajú a vznikajú jazvy
•bolesť hlavy
•teploty a horúčky. Delenie kiahní

Rozlišujú sa tri formy ochorenia:
•nebezpečné pravé kiahne (variola major)
•neškodný alastrim (variola minor).
•východoafrické kiahne Ochoreniemedicínsky názovpôvodcaúmrtnosťpravé kiahne, variola (špeciálna forma sa nazýva čierne kiahne)Variola vera,Variola majorOrthopoxvirus variola10-90%, v závislosti od kmeňaalastrimVariola minor,AlastrimOrthopoxvirus alastrim1-5%východoafrické kiahne??5%Kiahne treba odlišovať od dobre liečiteľného vírusového ochorenia ovčie kiahne čiže varicela (po lat. varicella, po angl. chickenpox).
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.