referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Cairn Terier
Dátum pridania: 19.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Baskervil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 714
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
O plemene: Cairn terrier patrí do skupiny nízkonohých teriérov, ktoré majú domovinu na Škótskej vysočine. Do roku 1889 sa škótske terriere viacmenej považovali za jednu rasu so štyrmi variáciami. (napr. Long-haired Sky terrier - dlhosrstý Sky terier, Hard-haired Scotch Terrier - drsno srstý škótsky terrier atď). Tieto popisy boli základom kategorizácie a v roku 1881 Thompson Gray vo svojej knihe o terrieroch už označené tak ako ich poznáme dnes a z Hard-haired Scotch Terriera sa stal Cairn Terrier. Prvý registrovaný chov cairn terrierov bol indikovaný v Škótsku r. 1909, keď pani Alastair Campbell predviedla troch Cairn terrierov na výstave Kennel Clubu a prvý šampión tohto plemena bol Firring Frolic v r. 1912. Vzhľad Ako cairn tarrier vyzerá? Čulý, bdelý a ostražitý psík prírodného vzhľadu. Malý 27 až 31 cm vysoký (v kohútiku) , ale dobre osvaleného tela. Postoj má čulý a nebojácny. Na strapatej osrstenej hlave nesie dve malé špicaté ušká, ktoré sú vždy vzpriamené. Šibalské oči má od seba ďaleko položené , hnedé až takmer čierne.

Nad nimi zľahka prepadáva ofina. Zuby a čeluste má silné a má nožničkový zhryz (ja hovorím, že cairn terrier má o triedu až dve silnejšie zuby a čeluste ako iný psík jeho veľkostnej kategórie). Trup a chrbát má rovný a primerane dlhý. Na labkách stojí pevne, vždy pripravený vyraziť vpred. Končatiny sú silné, dobre osvalené a kryté hrubou srsťou. Pohybuje sa voľne, plynule a sebavedome. Krátky chvost nesie cairn terrier veselo hore, v prípade veľkej pozornosti ho má nehybný a vztýčený ako anténu. Srsť je mimoriadne zaujímavá. Je odolná voči počasiu, pretože osrstenie sa skladá z dvoch vrstiev, z bohatej a drsnej krycej srsti a z krátkej mäkkej a hustej podsady. Farba srsti je je dosť rozmanitá - od pieskovej, cez hrdzavú až hnedú po sivú až hnedosivú. Veľmi typické je tmavé osrstenie uší a papuľky tzv. maska. Temperament a zdravie Toto plemeno je všeobecne veľmi odolné. Miluje pohyb a čo sa týka vody, je to jeho živel. Naučí sa bežať vedľa bicykla, alebo vedľa bežkára na lyžiach. A ak ho zoberiete k vode, budete prekvapení ako sa v nej bude pohybovať.

Beh však nie je to prvé čo cairn miluje. Je veľmi hravý, rád športuje .V pohode sa dokáže hrať s gumenou kosťou alebo s loptičkou zavesenej na hrubšej gume trebárs na strome. V hrách je aj sám dosť vynaliezavý, preto hlavne zo začiatku keď ešte nevie čo môže a nemôže, treba počítať s tým, že môže "presadiť" nejakú izbovú rastlinu (keď na ňu dočiahne), alebo "prečítať" nejakú knihu (ak sa k nej dostane). Či dočiahne rastlinu alebo sa dostene ku knihe, záleží od nás! Zdravotné predpoklady tohto plemena sú veľmi dobré. Náš veterinár si nás doberá, že naši psíci mu veru zarobiť nedajú. Netrpia ani tráviacimi problémami, nepožerú všetko čo im "vonia". Kožné ochorenie nemal ani jeden náš psík. Znášajú dobre ošetrenie (očkovanie a injekcie) - nie sú hysterickí ani agresívni.

Netrpia neurózami, ani civilizačnými chorobami. Náš prvý psík Denny sa dožil skoro 15 rokov. Charakter Už prvý pohľad na cairn terriera prezradí, že ide o aktívneho, hravého, ale keď treba aj tvrdého psíka. Jeho veselosť a aktivita je nákazlivá. Nikdy však nie je dotieravý a presne vie rozoznať kedy je "koniec špásom". Je to veľmi inteligentný a učenlivý pes, ktorý miluje spoločnosť ľudí a najmä detí. Vydrží sa s nimi hrať hodiny a nie je nikdy nevrlý a zlostný. Ak má už dosť hry, jednoducho sa schová tam, kde na neho nikto nemôže, alebo sa natiahne na brucho ako rohožka a spí ako zarezaný, alebo sa tak tvári. Za výzorom zbojníka sa skrýva srdce gavaliera a vynikajúceho oddaného priateľa.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.