referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Nechtík lekársky
Dátum pridania: 19.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Simonqa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 609
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Calendula officinalis Čeľaď: Astrovité
Pôvodom je nechtík z južnej Európy. U nás sa pestuje ako poľná kultúra, v záhradkách ako okrasná kvetina, ale i pre potreby farmaceutického priemyslu na väčších plochách. Je to jednoročná bylina dorastajúca do výšky tridsať až päťdesiat centimetrov. Má rozkonárenú, drsnú a hranatú stonku. Listy sú väčšinou celistvookrajové, dolné lopatkovité, horné podlhovasté. Kvety tvoria oranžovožlté úbory s minimálne dvomi radmi jazykovitých lupeňov. Plodom je ohnutá nažka.Vedecký názov je prevzatý z rímskeho názvu prvého dňa v mesiaci, čo je spojené s jeho dlhým kvitnutím, alebo súvisí s počtom jazykovitých kvetov, ktorých je ako dní v mesiaci.Starí Egypťania nechtík používali ako omladzujúci prostriedok. Hinduisti ním zdobili oltáre chrámov.

Peržania a Gréci jazykovitými kvetmi ozdobovali jedlá. Vojenskí lekári používali nechtík počas vojny v Amerike na liečbu otvorených rán. I dnes sa v mnohých krajinách Európy pridáva do polievok a do duseného mäsa na dochutenie alebo na prifarbenie syrov a masla.Využitie nechtíka ako čajoviny na choroby žalúdka a žlčníka je dnes už zriedkavé. Bolo vhodné a veľmi šetrné najmä pre pacientov alkoholikov. Veľmi známy je nechtíkový olej, ktorý sa získava maceráciou kvetov. Jeho priaznivé liečivé vlastnosti sa využívajú v mnohých kožných preparátoch a v aromaterapii. Upokojuje a hojí zapálenú kožu, omrzliny, má klinicky dokázaný slabý protikŕčový účinok, podporuje vylučovanie žlče a znižuje potenie. Pre svoje hojivé a antiseptické účinky sa zaraďuje medzi vynikajúce prostriedky na ošetrenie suchej pokožky a popraskaných pier. Preto našiel veľké uplatnenie aj v kozmetike.

V ľudovom liečiteľstve sa používa väčšinou vo forme tinktúr alebo mastí na obklady na preležaniny. I v modernej medicíne je extrakt z nechtíka zložkou mastí na vredy a kŕčové žily.Účinné obsahové látky nechtíka tvorí predovšetkým silica, farbivá a horčiny. Aj keď alergia na nechtík lekársky býva zriedkavá, predsa sa občas vyskytuje zvyčajne u ľudí alergických na všetky astrovité rastliny, teda nielen na nechtík.Kvety nechtíka využívame i v domácnosti. Povarením kvetov získame jasné žlté farbivo. Môžeme ich priamo pridávať aj do jedál, ktorým chceme zlepšiť farbu. Vynikajúci je aj osviežujúci čaj z čerstvých kvetov. Surové i suché kvety môžeme pridať do krémov a do kúpeľov s hojivými , čistiacimi a zmäkčujúcimi účinkami.Vzhľadom na širokú škálu použitia nechtíka sa táto liečivá rastlinka naďalej skúma, najmä pokiaľ ide o jej protizápalové pôsobenie a klinicky sa overuje aj jej ľudové použitie.

Existuje viac odrôd, líšia sa farbou kvetov (oranžové, žlté, s tmavším stredom) alebo výškou rastliny. Pestovanie je veľmi jednoduché. Nechtík je nenáročný na polohu, dobre rastie na priamom slnku i v polotieni. Pôda by mala byť výživná, pri suchšom pestovaní sa zlepšuje kvalita kvetov a listov. Množia sa semenami, ktoré sa vysievajú na jar alebo na jeseň. Prvé kvety sa objavujú asi desať týždňov po výseve.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.