referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Biologická hodnota bielkovín, dusíková bilancia
Dátum pridania: 05.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: choroba3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 308
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Biologická hodnota bielkovín– hlavnou funkciou bielkovín vo výžive zvierat je prísun aminokyselín pre rast, obnovu a látkový metabolizmus. BHB udáva kolko % dusíka resorbovaného z krmiva sa zabuduje do vlastných bielkovín organizmu. Vypočíta sa potencia dusíka/resorbcia dusíka *100.

Pri posúdení biologickej hodnoty je dôležitá prítomnosť a vzájomný pomer esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín. Plnohodnotné bielkoviny sú také, ktoré obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny. BHB nie je stála a mení sa v závislosti od druhu zvieraťa. Ich veku a fyziologických požiadaviek. Vysokú BHB majú bielkoviny živočíšneho pôvodu, bielkoviny vajec, mlieka, mäsa(70-90%) proteinovo-enrgetický kvocient - vyjadruje pomer celkových bielkovín a energie v kŕmnej dávke.

Dusíková bilancia a bielkovinové minimum - dusíkatá bilancia vyjadruje vzťah medzi množstvom nesorbovaného dusíka a dusíkom vylúčeným v moči a vo výkaloch. Keď sa množstvo nesorbovaného dusíka rovná množstvu endogénneho dusíka vylúčeného v moči a vo výkaloch je to dusíková rovnováha a je charakteristická pre dospelé zvieratá.
Pozitívna dusíková bilancia- nastáva vtedy, keď príjem a využitie bielkovín je vyššie ako vylučovanie dusíka močom a výkalmi. Takýto stav je charakteristický v priebehu rastu, počas gravidity, laktácie.

Negatívna dusíková bilancia- je vtedy, keď organizmus vylučuje viac dusíka ako získal resorbciou. Vyskytuje sa pri nedostatočnom prijme bielkovín a energie pri hladovaní, pri námahe, pri chorobe. Bielk. 0 minimum- minimálne množstvo plnohodnotných bielkovín, ktoré organizmus potrebuje pre udržanie dusíkovej rovnováhy pri dostatočnom prívode sacharidov a tukov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.