referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Pohlavná diferenciácia, riadenie pohlavných orgánov
Dátum pridania: 05.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: choroba3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 226
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Pohlavná diferenciácia

Rozdiel medzi 2 jedincami rovnakého druhu. Samček XY, samička XX.
Hermafrodizmus - obe pohlavia, pseudohermafrodizmus - nepravá pohlavnosť, adrenálny virilizmus - zvrat pohlavia u ľudí feminizácia, gonochorizmus - u nižších tipov živočíchov, polovica tela samček a druhá ½ samička, infaltilizmus - nedostatočný vývin pohl orgánov. X- turnerov syndróm - XX- vrodené srdcové vady, XYY- supermale - poruchy psychyky, abnormálne vysoká postava, vš jedince sú neplodný.

Pohl. org. samcov a ich funkcie - semenníky - párové pohl. žlazy, 2 f: endokrínna - produkcia pohl. hormónov, exokrínna - produkcia pohl. buniek. Prísemenníky - vývodné cesty pre spermie, orgán v kt. spermie funkčne dozrievajú. Prídavné pohl. žlazy - 3 typy-

1) mechúrikovitá žlaza,
2) predstojná (prostata),
3) bulbo uretrálne (cowperove) žlazy.

Vš produkujú sekrét - slúži na prežitie spermie, výživa pre spermie. Riedenie pohl. org. samcov - prebieha na osi - hypotalamus, hypofýza, gonády.

Pohl. org. samíc a ich fukcie - tvoria ich pohl. b., poskyt. vhodné prostredie pre vývin jedinca. Vaječníky- sú párové pohlavné žľazy samice uložené v panvovej, prípadne brušnej dutine. 2 funkcie - exokrínna a endokrínna. Dreň obsahuje krvné cievy a nervy.

Vajcovod - ako párový orgán vytvárajú kľukatú trubicu smerujúcu od vaječníka do maternicového rohu. Vnútornú vrstvu steny vajcovodu tvorí svalovina a sliznica s jednovrstvovým riasinkovým epitelom.
Maternica- je dutý orgán slúžiaci k vývoju zárodku a delí sa na telo, dva rohy a krčok. Maternicu rozlišujeme: dvojitú – keď oba maternicové rohy ústia samostatnými kanálikmi do pošvy. Dvojrohá jednoduchá –ktorá má dva rohy a jednotné telo prechádza v krčok. Dvojrohá rozdelená – jednotné telo, vo vnútri však sú rozdelené prepážkou takmer až ku krčku. Stena maternice má tri vrstvy : sliznicu, svalovú vrstvu a seróznu vrstvu.

Pošva- je vlastný kopulačný orgán uložený v panve. Sliznica pošvy je tvorená viacvrstvovým dlaždicovým epitelom. Vulva- je vstupom do pohlavných orgánov samice a tvoria ju dva vulvové pysky, ktoré sa spájajú v dorzálnej a ventrálnej spojke. Ovulácia- proces prasknutia a vyplavenia.
Žlté teliesko– po ovulácií sa vo vaječníku, na mieste prasknutého folikulu vyvíja útvar označený ako žlté teliesko. Bunky folikulárnej steny sa zväčšujú a premiestňujú na luteinové bunky s bohatým obsahom tukových kvapiek a žltého farbiva luteínu. Žlté teliesko vzniká po každej ovulácií ale vprípade že sa ovulované vajíčko neoplodní, začne žlté teliesko upadať a nastáva jeho involúcia. Žlté teliesko sa zmenšuje, jeho bunky podliehajú tukovej a hyalinnej degenerácií až napokon ostane po ňom len jazva. Žlté teliesko produkuje hormón progesterón.

Riadenie pohlavných funkcií samíc – sú riadené neurohormonálne. Endogénne a exogénne podnety rozličného druhu môžu prostredníctvom limfatického systému vyvolať tvorbu a vylučovanie neurosekrétov s hypofyzotropným účinkom. Lim. systém predstavuje nahradenie jadrovej oblasti, ktorý sa pre reguláciu hypotalamu a pre pohlavné správanie zvieraťa pripisuje osobitný význam. Ďalšie riadenie je uskutočňované osou Hypotalamus- hypofýza– gonády zvieraťa.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.