referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Uskladňovanie zemiakov
Dátum pridania: 04.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: choroba3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 415
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Uskladňovanie zemiakov

Zemiaky je dobré po zbere poumývať, umyté vytriediť na zdravé a poškodené, rozdeliť podľa veľkosti na zemiaky, ktoré sa budú variť ošúpané a na menšie, ktoré sa budú variť v šupke. Keď zemiaky dobre uschnú, treba ich vložiť do papierových vriec a potom do plastových a uložiť do priestoru, ktorý má záhradkár k dispozícii. Najšikovnejšie je baliť ich po 5kg. Takéto zemiaky sa donesú do bytu, uložia do chladničky a sú pripravené ku kuchynskej úprave, lebo sa nemusia umývať.

Nesmú sa skladovať na zemi a opierať sa o stenu - môžu byť uložené max. do výšky 1 m - sklady musia byť tmavé (aby zemiaky nevyklíčili). Tým, že zemiaky umyjeme, odhalíme poranenia a začínajúce hniloby a zabránime rozvoju chorôb v sklade. Obzvlášť je to dôležité, ak niekto kúpi zemiaky na uskladnenie z veľkovýroby. Mechanizovaný zber a triedenie veľmi škodí zemiakom. Po umytí zistíme, že asi 20% bude poškodených a nahnitých, nevhodných na skladovanie, čo pred umytím vidno nebolo. Je starou tradíciou pripraviť sa na zimu zásobami potravín. Uložené zemiaky, súdok kvasenej kapusty a údené, zavesené v komore dávali v časoch núdze istotu prežitia vo zdraví. Napriek dnešnému dobrému zásobovaniu potravinami je dodnes tam, kde sú na to podmienky, dobrým zvykom mať zásobu zemiakov na celú zimu. Najmä sa to týka tých, ktorí si zdravé a chutné zemiaky vypestujú sami.

Pre úspech skladovania je jedným z rozhodujúcich faktorov voľba vhodnej odrody, k čomu prihliadame tak pri vlastnom pestovaní, ako pri nákupe. Skoré odrody sa skladujú horšie a s vyššími stratami. Dobre uchovateľné sú odrody poloneskoré a neskoré. Zemiaky určené na skladovanie sa majú zberať dostatočne vyzreté, šupka nemá byť poškodená a mokrá. Zemiaky - či už dopestované, alebo nakúpené, treba na skladovanie pre zimnú zásobu vopred pripraviť. Hľuzy za sucha očistíme a starostlivo ich pretriedime, pričom odstraňujeme napadnuté, plesnivé, poškodené, deformované a zelené hľuzy. Tie by mohli svojou skazou ohroziť celé množstvo uložených zemiakov. Po zbere sa začína obdobie spevňovania šupky a hojenia rán, ktoré vyžaduje vyššiu teplotu. Za suchého počasia ponechávame zemiaky najprv 1 až 2 dni oschnúť a vydýchať pri teplote 10 až 16 °C. Poranené miesta zaschnú a vytvorí sa na nich ochranná korková vrstvička.

Po predčasnom zbere sa zemiaky nechajú 10 až 14 dní pred uložením voľne na hromade. Podobne sa nechajú oschnúť zemiaky, zberané za daždivého počasia. Namrznuté zemiaky nemožno skladovať. Hľuza počas tohto obdobia hojenia, ktoré trvá dva až šesť týždňov, postupne prechádza do kľudového štádia. Jeho dĺžka závisí od zdravotného stavu a od teploty hľúz a vonkajšieho vzduchu. Pri vyššej teplote je prechod hľúz do kľudového štádia rýchlejší a dokonalejší. Vlhkosť vzduchu sa má pri tom udržiavať vyššia, v rozpätí 85 až 95 %. Toto obdobie zvyčajne prebieha priamo na mieste uloženia. Nasleduje obdobie vegetačného pokoja, ktoré trvá podľa odrody 5 až 33 týždňov. Podľa toho sa určujú podmienky a spôsob uskladnenia. Zemiaky ukladáme do pivnice v prepravkách, drevených debnách alebo voľne na drevený rošt. Neodporúča sa skladovanie vo vreciach. Pivnica musí byť chladná, ale nepremŕzajúca, primerane vlhká a čistá.

Pred uložením ju treba vydezinfikovať a potom dobre vyvetrať. Zemiaky možno tiež uskladňovať v hrobliach, ktoré však musia mať spodné aj vrchné vetracie kanály. Ich nevýhodou je, že ich otváranie je závislé na počasí. Po hojivom období sa konzumné zemiaky usilujeme schladiť na 14 až +7 °C, sadivové na +3 až 5 °C. Optimálna vlhkosť vzduchu je 85 až 95 °C. Tieto podmienky treba dosiahnuť najneskoršie za 3 týždne chladenia. Udržiavame ich potom po celé obdobie pokoja hľúz. Teplota by nikdy nemala klesnúť pod 13 °C, inak zemiaky nadobúdajú sladkú chuť. Ak sa nám nepodarí zabrániť sladnutiu, treba zemiaky pred použitím uložiť do izbovej teploty, v ktorej sa o 1 až 2 týždne nahromadený cukor predýcha. Aj ostatné konzumné zemiaky sa odporúča najmenej 10 dní pred zužitkovaním uchovávať pri teplote 18 až +10 °C.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.