Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jedenie a trávenie

Potrava môže byť veľmi chutná a jej konzumovanie spôsobuje niektorým ľuďom doslova pôžitok. Hlavne je však zdrojom telesnej energie a stavebných látok, ktoré sa podieľajú na udržovanie telesnej kondície. Pri každom jedení potrava prechádza tráviacim traktom cez ústa a pažerák do žalúdka a ďalej do tenkého a hrubého čreva.

Prežúvanie sústa

Potrava sa v ústach mieša s vodnatou tekutinou - so slinami. Slinné žľazy umiestnené na stranách tváre vyprodukujú každodenne približne jeden a pol litra tejto tekutiny. Ak zacítime alebo uprieme zrak na nejaké potraviny, začnú nám cez vývody, nazývané slinovody vtekať do úst sliny. Sliny každé sústo potravy zvlhčia, aby sme ho mohli ľahšie požuť a prehltnúť. Mäsité pery zabraňujú, aby nám sliny vytekali von z úst. Jazyk pritláča potravu krúživým pohybom k podnebiu, čo nám umožňuje sústo dôkladne prežuť.

Zuby

Zuby sú vytvorené zo špeciálneho materiálu podobného kosti. V skorom detstve narastú mliečne zuby, ktoré neskôr vytlačia zuby trvalé. Zuby pokrýva sklovina, najtvrdšia látka tela, ktorá musí slúži takmer celý život na trhanie a drvenie potravy. Štyri rozličné druhy zubov spĺňajú rozdielne úlohy, hoci v prípade človeka nie sú až také výrazné ako u psov alebo koní. Rezáky dlátovitého tvaru potravu režú a porciujú, ostré očné zuby ju zovierajú a trhajú, široké, ploché črenové zuby a stoličky ju drvia a melú.

Vnútro zuba

Pod zubnou korunkou, ktorá vyčnieva nad ďasnom, sa nachádzajú dlhé korene uchytené živým cementom na sánkovej kosti. Pod neuveriteľne tvrdou sklovinou je o niečo mäkšia zubovina, ktorej úlohou je tlmiť otrasy a robiť žuvanie potravy pohodlnejším. Pod ňou je dutina vyplnená zubnou dreňou s krvnými cievami vyživujúcimi zub a s nervami, ktoré upozorňujú na poškodenie zuba, chorobu alebo na prítomnosť zubného kazu. Zuby novorodenca sú obvykle prekryté ďasnami. Prerežú sa a budú viditeľné po šiestom mesiaci života. Prvých dvadsať zubov nazývame primárne, padavé alebo mliečne zuby. Po dosiahnutí šiesteho roku života začínajú vypadávať a nahradzujú ich trvalé zuby. Vo veku 21 rokov má človek obvykle už všetkých 32 zubov. Na oboch stranách každej z čeľustí sú dva rezáky, jeden očný zub, dva črenové zuby a tri stoličky. U niektorých ľudí sa tretie stoličky nikdy neprerežú.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk