referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
Vitamíny
Dátum pridania: 29.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: msms_cool
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 870
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 30s
Pomalé čítanie: 14m 15s
 
Vitamíny sú organické látky rôznej chemickej štruktúry, dôležité pre metabolizmus živého organizmu. Sú nevyhnutnou zložkou potravy, aj keď nie sú stavebnou látkou ani zdrojom energie – ale umožňujú chemické procesy v bunkách. Ľudské telo si ich nevie vytvoriť, preto ich prijíma hotové alebo vo forme provitamínov v strave – látkami, z ktorých sa v organizme môže vytvoriť účinná forma vitamínu.Vitamíny sú biokatalyzátory, spolu s hormónmi a enzýmami. Biokatalyzátory sú chemické látky, ktoré katalyzujú (menia rýchlosť) chemickej reakcie v organizmoch. Sú veľmi účinné už v minimálnych množstvách. Zvýšené alebo znížené množstvo potrebných vitamínov v organizme je nežiaduce:

1.Nedostatok vitamínov - hypovitaminóza - môže vznikať pri ich nedostatočnom príjme z potravy alebo v dôsledku ich väčšej spotreby pri niektorých ochoreniach, pri poruchách endokrinných žliaz, alebo pri alkoholizme či nadmernom fajčení.

2.Úplné chýbanie vitamínov - avitaminóza - vyvoláva chorobné zmeny v organizme. Vyskytuje sa u organizmoch trpiacich podvýživou, ale to je v dnešnej dobe, keď je kvalita stravy na vysokej úrovni, veľmi zriedkavé. Príčiny môžu byť nasledovné:·primárne – nedostatok vhodnej, alebo vhodne upravenej potravy·sekundárne – poruchy trávenia, vstrebávania, či látkovej premeny daného organizmu·relatívne – nedostatok vitamínov z dôvodu ich zvýšenej potreby.

3.Nadbytok vitamínov – hypervitaminózu – je ťažké rozpoznať, pretože má neurčité príznaky ako únava, malátnosť a podobne. Človek môže mať hypervitaminózu iba vitamínov rozpustných v tukoch, pretože vitamíny rozpustné vo vode sa vylučujú (ale iba do istej miery – to znamená, že aj nadbytok vo vode rozpustných vitamínov je škodlivý). Vzniká najčastejšie v dôsledku nadmernej konzumácie vitamínových prípravkov, nadbytok vitamínov v prirodzenej strave je výnimkou.

Vitamíny rozpustné v tukoch:- sú to vitamíny A, D, E, K1.

Vitamín A (retinol, axeroftol)

- účinky: Udržiava zdravé sliznice, pokožku, zuby, kosti, nechty, ďasná a činnosť žliaz. Je potrebný pre rast epitelových buniek a tvorbu fotosenzitívneho farbiva v očiach. Znižuje hladinu cholesterolu, čím zabraňuje vzniku arteriosklerózy. Bráni vzniku niektorých druhov rakoviny a chráni mastné kyseliny pred oxidáciou.
- hypovitaminóza a avitaminóza: Šeroslepota, poškodený vývoj u detí, rohovatenie kože a slizníc (suchá pokožka), časté infekcie, lámanie nechtov, zvýšená suchosť vlasov.
- hypervitaminóza: Bolesti hlavy, neostré videnie, hnačky, suchá koža, poruchy menštruácie, vyrážky, nechuť do jedla, svrbenie, vypadávanie vlasov. S vitamínom A opatrne v tehotenstve, pri hypervitaminóze môže nastať poškodenie plodu.
- potrebný: Pri chorobách tráviacich ústrojov, očí, kože spôsobených jeho nedostatkom, v období rastu.
- najvhodnejšie zdroje: Mliečne výrobky, vaječný žĺtok, rybí tuk, mäso, obohatené cereálie.
- najvhodnejšie zdroje provitamínu betakaroténu: Žlto-červeno-oranžovo sfarbená zelenina, tmavolistová zelenina, jačmenné lístky, žlté a oranžové ovocie.

Vitamín D (kalciferol)

- účinky: Ovplyvňuje vstrebávanie vápnika a fosforu z čreva, je dôležitý pre správny vývoj zubov, kostí a zabezpečuje normálnu funkciu obličiek.
- hypovitaminóza a avitaminóza: Nedostatok v detstve spôsobuje rachitídu kvôli nedostatočnému ukladaniu vápnika a fosforu do rastúcich kostí, u dospelých nastáva vyplavovanie vápnika z kostí (osteomalácia) – v gravidite, pri hypertyreóze (porucha štítnej žľazy), vznik osteoporózy.
- hypervitaminóza: Vápenatenie tkanív (v srdci, obličkách, cievach), krehké kosti, vysoký tlak, hnačky, zvýšení cholesterol v krvi.
- potrebný: Pri hypovitaminóze v období rastu, na profylaxiu (profylaxia = prevencia proti poškodenému chrupu) u dojčiat, detí a starších ľudí. Lokálne podporuje hojenie rán, vredov a popálenín.
- najvhodnejšie zdroje: Mlieko, maslo, cereálie, vaječný žĺtok a rybí tuk.
- najvhodnejšie zdroje provitamínov dehydrocholesterolu a ergosterolu: Tieto provitamíny sa tvoria v koži ožiarenej UV žiarením, čiže najvhodnejším zdrojom je primerané opaľovanie sa.

Vitamín E (tokoferol)

- účinky: Antioxidant (chráni mastné kyseliny pred oxidáciou), likvidátor voľných kyslíkových radikálov, pomáha pri tvorbe červených krviniek, svalov a iných tkanív, ochraňuje bunky pred poškodením.
- hypovitamínoza a avitaminóza: Zvýšená oxidácia mastných kyselín a tým zvýšené riziko aterosklerózy (ateroskleróza = kôrnatenie tepien, čiže jav, keď sa cholesterol ukladá v stenách tepien), zvýšené riziko srdcového infarktu.
- hypervitaminóza: Nie je dokázaná, ale pravdepodobne zníženie sexuálnych funkcií.
- potrebný: Pri hroziacom potrate, pri neplodnosti, pri poruchách menštruačného cyklu, zabraňuje nádorovému bujneniu, spomaľuje proces starnutia, znižuje hladinu cholesterolu, podporuje hojenie kože a slizníc.
- najvhodnejšie zdroje: Listová zelenina, celozrnný chlieb, vajcia, ovocie, rastlinné oleje, obilné klíčky, orechy, kukurica, obohatené cereálie.

Vitamín K – K1 (fytomenadión), K3 (menadiol)

- účinky: Potrebný pre správne zrážanie krvi, dôležitý pre metabolizmus kostí.
- hypovitaminóza a avitaminóza: Zvýšené krvácanie, prípadne krvácanie do tkanív a telových dutín, poškodenie pečene. Vzniká pri porušení črevnej mikroflóry širokospektrálnymi ATB (= antibiotikami) a pri poruche vstrebávania tukov
- hypervitaminóza: Žltačka u detí.
- potrebný: Pri prevencii a liečbe krvácania, pri dlhodobej liečbe ATB.
- najvhodnejšie zdroje: Vitamín K je tvorený črevnými baktériami; listová zelenina, špeciálne tmavolistová, ovos, pšeničné klíčky, kapusta, zemiaky, obilniny. Vitamín K3 je syntetický prípravok.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Vitamíny SOŠ 2.9370 1236 slov
Vitamíny SOŠ 2.9753 843 slov
Vitamíny SOŠ 2.9702 467 slov
Vitamíny SOŠ 2.9736 213 slov
Vitamíny SOŠ 2.9708 2097 slov
Vitamíny SOŠ 2.9831 618 slov
Vitamíny SOŠ 2.9372 677 slov
Vitamíny SOŠ 2.9523 1192 slov
Vitamíny GYM 2.9689 2084 slov
Vitaminy 2.9658 209 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.