Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Miazgovo-cievna sústava človeka

Miazgovo-cievny alebo lymfatický systém sa skladá z lymfatických ciev a vysoko špecializovaných lymfoidných orgánov a tkanív, vrátane detskej žľazy, sleziny a mandlí. Miazgová sústava odvádza z tkanív veľké molekuly alebo častice, ktoré nemôžu preniknúť stenou kapilár (bielkoviny, kvapôčky tukov), a časť lymfatického moku.

Zloženie miazgy - lymfy - je v podstate rovnaké ako zloženie krvnej plazmy, len bielkovín je v miazge menej. Obsahuje veľa lymfocytov. Miazgové cievy začínajú v tkanive slepými výbežkami ako jemné vlásočnice, ktoré sa zbiehajú do silnejších. Z nich vznikajú miazgové kmene, ktorých sútok vytvára hrudníkový miazgovod. Ním miazga odteká do žilovej krvi. V sústave miazgových ciev je veľa miazgových uzlín, v ktorých sa miazga filtruje. Miazgové uzliny zachytávajú mikroorganizmy, toxíny, prachové čiastočky, ktoré vnikli sliznicami do tela a pod.

Slezina

Slezina je jedným z hlavných filtrov krvi. Nachádza sa pod rebrami na ľavej strane tela. Za normálnych okolností sa nedá nahmatať, pri chorobe sa však zväčšuje.Jej úloha spočíva v zneškodňovaní prevažne červených krviniek, ale aj rôznych abnormálnych teliesok plávajúcich v krvnom prúde, preto hrá dôležitú úlohu pri zbavovaní tela škodlivých baktérií. Napomáha pri tvorbe protilátok. Za určitých okolností sa podieľa (spolu s pečeňou) na tvorbe červených krviniek, keď je chorá kostná dreň.

Detská žľaza

Detská žľaza (thymus) sa nachádza v hornej časti hrudníka za hrudnou kosťou. Najväčšiu úlohu zohráva v prvých piatich rokoch života, v dospelosti zaniká. Jej funkcia spočíva v produkcii lymfocytov a riadení imunitných reakcií v organizme.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk