referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Miazgovo-cievna sústava človeka
Dátum pridania: 24.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gfete_ei_dzi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 306
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Miazgovo-cievny alebo lymfatický systém sa skladá z lymfatických ciev a vysoko špecializovaných lymfoidných orgánov a tkanív, vrátane detskej žľazy, sleziny a mandlí. Miazgová sústava odvádza z tkanív veľké molekuly alebo častice, ktoré nemôžu preniknúť stenou kapilár (bielkoviny, kvapôčky tukov), a časť lymfatického moku.

Zloženie miazgy - lymfy - je v podstate rovnaké ako zloženie krvnej plazmy, len bielkovín je v miazge menej. Obsahuje veľa lymfocytov. Miazgové cievy začínajú v tkanive slepými výbežkami ako jemné vlásočnice, ktoré sa zbiehajú do silnejších. Z nich vznikajú miazgové kmene, ktorých sútok vytvára hrudníkový miazgovod. Ním miazga odteká do žilovej krvi. V sústave miazgových ciev je veľa miazgových uzlín, v ktorých sa miazga filtruje. Miazgové uzliny zachytávajú mikroorganizmy, toxíny, prachové čiastočky, ktoré vnikli sliznicami do tela a pod.

Slezina

Slezina je jedným z hlavných filtrov krvi. Nachádza sa pod rebrami na ľavej strane tela. Za normálnych okolností sa nedá nahmatať, pri chorobe sa však zväčšuje.Jej úloha spočíva v zneškodňovaní prevažne červených krviniek, ale aj rôznych abnormálnych teliesok plávajúcich v krvnom prúde, preto hrá dôležitú úlohu pri zbavovaní tela škodlivých baktérií. Napomáha pri tvorbe protilátok. Za určitých okolností sa podieľa (spolu s pečeňou) na tvorbe červených krviniek, keď je chorá kostná dreň.

Detská žľaza

Detská žľaza (thymus) sa nachádza v hornej časti hrudníka za hrudnou kosťou. Najväčšiu úlohu zohráva v prvých piatich rokoch života, v dospelosti zaniká. Jej funkcia spočíva v produkcii lymfocytov a riadení imunitných reakcií v organizme.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.