referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Lenka
Štvrtok, 4. júna 2020
Trávenie
Dátum pridania: 01.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mary9452
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 523
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Po vložení jedla do úst. Nastáva proces trávenia. Uhlovodany, bielkoviny a tuky sa premieňajú pri trávení na palivo, ktoré nám dáva energiu, podporuje rast udržuje celé telo pohybe. Trávenie začína v zažívacej trubici dlhej 9 metrov. Ide z ústnej dutiny, kde sa z tela vylučujú nestrávené zvyšky jedla. Zažívacia trubica sa skladá z dôležitých častí: ústna dutina, hltan, pažeráku, žalúdka a čriev. Každá časť hraje významnú úlohu v procese trávenia. Chemický rozklad potravy v zažívacom trakte trvá maximálne dva dni. Enzymy pomáhajú potravu rozdeliť na základné zložky, ktoré sú pre telo prijateľné.

Žalúdočné šťavy
Potrava sa v žalúdku udržuje dlhšie ako v iných úsekoch tráviaceho traktu. Vyzerá ako vak v tvare písmena J a pripomína mech hudobné ho nástroja- dud.. Skladá sa z troch dôležitých častí: kardiálnu, fundusu a pyloru. Každá z týchto troch častí má svoje nezastupiteľné úlohy a napomáha tráveniu a produkcií žalúdočných štiav. Silné svaly na stenách sa sťahujú a dovoľujú tak rozmačkať a rozdrviť obsah vo vnútri lepkavou hmotou. Nervové podráždenie buniek žalúdočnej stene podporuje vylučovanie gastrinu, ktorý podporuje chemické rozloženie potravy. Nervový systém a špeciálny nerv vagus prenáša impulzy, oni majú zapríčiniť vylučovanie žalúdočných štiav. Potrava zo žalúdka vychádza vo forme mliečnej tekutiny- kúsku.

Podžalúdková žľaza, pečeň a žlčník
Tieto tri orgány hrajú dôležitú úlohu v tráviacom systéme. Pomáhajú premene prijatej potravy na jednotlivé zložky, ktoré môžu byť ľahko predané do krvného obehu ďalšiemu použitiu alebo ukladania. Ako náhle je jedlo v žalúdku čiastočne natrávené a rozložené a slabú kyslou tekutinu (tzv. tráveninu)., je pripravené k nasledujúcej fázy tráviaceho procesu. Trávenina prechádza cez úzky priechod na dne žalúdka do prvej časti tenkého čreva- dvanástniku. Keď sú bunky ležiace v stene dvanástniku podráždené kyselinami a tukmi obsadenými v trávenine, začnú vytvárať hormóny, z nich niektoré cestujú krvou do ďalších troch orgánov dôležitých pre trávenie: žlčníku, pečeni a podžalúdkovej žľazy.

Tenké črevo
Tenké črevo je časť zažívacieho traktu, k nemu patrí tiež žalúdok a hrubé črevo. Je to mäkké elastické potrubie zo svalov a hubovitej membrány pevne stočenej a umiestnenej v brušnej dutine, natiahnuté meria asi 6 metrov. Tenké črevo sa skladá z troch častí: dvanástniku, lačníku a kyčelníku. Dvanástnik má tvar písmena C a je uchytené k zadnej brušnej stene vrstvou nazývanou podbrušnica ( to je membrána, ktorá lemuje brušnú dutinu), ostatné časti visia voľne sa pohybujúco uprostred brušnej dutiny.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.