referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
SOČ - Drogy
Dátum pridania: 03.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: LukaVanJu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 567
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 

Do mora problémov ľudstva patria aj drogy. Je preto paradoxné, že práve od nich veľa ľudí očakáva riešenia. A pritom jediná istota, ktorú im droga môže dať je to, že im zoberie absolútne všetky istoty a osobnú slobodu.

Problematika drog a ich užívania patri dnes k bežné diskutovaným témam. Posledne oficiálne štatistiky poukazujú na to, že okolo 13% mladých lúdi už ma vlastne skúsenosti s drogami. Svet umelého raja je lákavý pre mladých ľudí. Prečo vlastne človek siaha po droge? Dôvodov je veľa, zbavenie sa bolesti, zvýšenie výkonu, zvedavosť, túžba po dobrodružstve a neobvyklých zážitkoch, protest, podporenie pocitu slobody, inšpirácia, konflikt, snaha prispôsobiť sa parte, túžba odlíšiť sa, byť zaujímavý, snaha o rýchlu relaxáciu po strese v prací alebo v škole, prekonanie sociálnej nesmelosti. Drogy však závislým ľuďom nepomáhajú riešiť ich problémy, hoci krátko po použití drogy môže mat človek pocit, že sa cíti lepšie, cíti sa plný energie a nápadov no po doznení účinku drogy sa problémy zvýrazňujú ešte viac. Čo spôsobuje že človek siaha po ďalšej dávke drogy.

Drogy vyvolávajú u ľudí: uvoľnenie až útlm, spánok so živými snami, blaženosť, tichú alebo hlasitú eufóriu, odstránenie pocitu únavy, zrýchlenie psychických funkcii a pocit nadmerných schopnosti, zmeny vo vnímaní času, priestoru, zvukov, farieb alebo aj psychoticke poruchy v zmysle halucinácii, pocitov prenasledovania. U človeka poznáme závislosť od drogy psychickú a telesnú.

Psychická závislosť

Je ako spiaci had. Had je chladnokrvný živočích. Keď sa ochladí zalezie do diery a spí. Beda ale, keby sa oteplilo, alebo ho niekto dráždil. Potom by had vyliezol a mohol by uštipnúť. Psychickú závislosť nemôžeme úplné odstrániť. Môžeme však zdravým a bezpečným spôsobom života a ďalšími postupmi ju oslabiť tak, že nechá človeka na pokoji. Vziať si drogu je pravým opakom toho, CO chceme. Je to ako by niekto skúšal spiaceho hada závislosti štekliť pod bradou.

Fyzická závislosť

Je stav keď droga zasiahla biochemicky metabolizmus každej bunky vášho tela, zabudovala sa do jej štruktúry a ak chýba, metabolizmus odmieta fungovať, čo sa prejavuje abstinenčnými príznakmi ako sú potenie, trasenie a iné závislosti od drogy a jej používania. Kto je vlastne človek závislý na droge? Podľa mňa je to človek trpiaci chorobou zvanou drogová závislosť. Ide o stav, kedy človek pokračuje v užívaní drogy aj vtedy, keď mu spôsobuje zdravotne, psychické a iné väzné problémy. Nemôže s tým prestať, alebo brat drogu kontrolovane. Organizmus už nemôže fungovať bez drogy.

Prírodná alebo umelo vyrobená omamná latka, ktorá sa využíva ako liečivo alebo sa zneužíva pri toxikománii. Všetky drogy sú návykové a ich dlhodobé a nadmerne užívanie poškodzuje organizmus a môže spôsobiť smrť. Patri sem alkohol, prchavé latky, ktoré sa fetujú (toluén), a iné organické zlúčeniny, halucinogény.

Amfetamíny

Slovo amfetamíny pochádza z chemického názvy Alfa-Methyl-FeneThyl-AMIN. Tieto latky sa zaraďujú do skupiny aminov. Patria sem adrenalín, efedrin, noradrenalin, amfetamin a mnohé iné. Synteticky bola prvýkrát pripravená latka fenilzopropylamin v roku 1887. O niekoľko rokov neskôr v roku 1919 bol vyvinutý pervitin (methamfetamin).

Efedrin

Je to alkaloid pochadzajuci z rastliny Ephedra vulgaris Ruch. Ma formu bieleho kryštalického prášku bez zápachu, chuti horko. Ma povzbudzujúce účinky, ruší účinnosť chloralhydratu, ktorý navodzuje spánok. Amfetamin (Psychoton, Benzedrin): prvý krát bol syntetizovaný v roku 1927. Zvyšuje činnosť životné dôležitých organov, slovnú a pohybovú aktivitu, zlepšuje náladu, znižuje ospalosť, pocit hladu. Spôsobuje paranoidne bludy, neklud, pocity uzkosti. Pri pravidelnom užívaní po dobu tristvrte až jedného roku, dochádza k záväzným psychickým a metabolickým poruchám, ktoré obvykle končia smrťou alebo doživotným umiestnením v ústave pre duševné chorých.

Fenmetrazin (Dexfermetrazin, Preludin)

Tento liek mal povodne slúžiť k liečeniu porúch sústredenosti, mal pomáhať rekonvalescentom pri rýchlejsom zotavovaní. U deprimovaných lúdi mal zlepšovať náladu, pacientov pripútaných na lôžko rychlejsie zmobilizovať. Krátko po uvedení na trh sa ukázalo, že lúdia berú nie predpísané štyri, ale niekedy tridsať až štyridsať tabliet denne. Použitie môže vyvolať poruchy nálady, neklud, ilúzie a halucinácie.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.