referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Robert Boyle
Dátum pridania: 19.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: deny652
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 221
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Írsky vedec, chemik, Robert Boyle sa narodil v roku 1627 v Lismore v protestanskej rodine. Bol štrnástym dieťaťom z pätnástich.

Robert bol veľmi nadaným dieťaťom: už v 8 rokoch vedel latinsky a grécky. V tej dobe odišiel študovať do Eton College v Anglicku. V 12 rokoch ho jeho otec spolu s jedným z bratov poslal na skúšku do Európy. Mladý Boyle navštívil Paríž, Lyon a Ženevu. Tam sa súkromne učil Francúzštinu, rétoriku a náboženstvo. Popoludní hrával tenis. Najdôležitejší však bol začiatok štúdia matematiky.

V roku 1649 siv Stalbrige zariadil chemické laboratórium a to predurčilo jeho budúcu karieru. V tomto mladom veku sa tak mohol podieľať na vedeckých pokusoch a spolupracovať s ostatnými vedcami. Veľkou mierou sa zaslúžil o rozvoj metód a poznatkov chémie, v rátane teórie o atómoch a prvkov. Do histórie vedy vstúpil predovšetkým matematickou formuláciou fyzikálneho zákona (neskôr po ňom nazvaným), vyjadrujúci vzťah medzi zmenami objemu a tlaku plynu. Behom svojho života napísal mnoho vedeckých prác.

Robert Boyle zomrel v roku 1691 v Londýne a mal 64 rokov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.