referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Nedeľa, 22. mája 2022
Kmeň: Pŕhlivce, Rebrovky
Dátum pridania: 07.12.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Monika2189
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 694
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Okolo ústneho otvoru majú sústredené ramená s pŕhlivými bunkami. Pŕhlivé bunky (knidoblasty, nematocyty) sú špeciálne bunky s vymrštiteľným dutým vláknom. Vnútro bunky je vyplnené hypnotoxínom, ktorým omračujú korisť. Popŕhlenie medúzou je vždy nepríjemné a ťažko sa hojí. Takou zaujímavosťou pŕhlivých buniek je fakt, že sa správajú ako samostatné živé organizmy. Existuje veľa prípadov, kedy niektoré druhy ploskulíc živiace sa polypmi, mali v pokožke aktívne pŕhlivé bunky, ktoré sa tam dostali cez tráviacu sústavu ploskulice.

Trieda: Polypovce
Často si vytvárajú kolónie, ktoré môžu byť monomorfné, čiže zložené z polypov rovnakého vzhľadu a funkcie, alebo polymorfné, kde sú jednotlivé jedince úzko prepojené a špecializované na vykonávanie rôznych funkcií (nadnášanie, chytanie koristi, trávenie, rozmnožovanie).
Nezmar zelený (Chlorohydra viridissima) je najčastejším vodným zástupcom, má zelené telo od symbiotických rias. Spodnou časťou tela sa prichytáva na kamene alebo rastliny a s natiahnutými ramenami vyčkáva na korisť. Živí sa drobnejšími vodnými živočíchmi. Pomocou prísavkovitého konca tela a úst sa môže pohybovať. Žije v rybníkoch, jazierkach, riečnych ramenách a pod.
Na pododných miestach žije u nás aj Nezmar hnedý (Hydra oligactis). Nezmary sú známe svojou veľkou regeneračnou schopnosťou. Ak jedného jedinca rozrežeme na viac častí, každý kúsok dorastie na normálneho živočícha.
Medúzovka sladkovodná (Craspedacusta sowerbeii) žije v dunajských ramenách a v štrkových jazerách (Rusovce). Je to veľmi expanzívny druh, v súčasnosti preniká aj do sladkých vôd Austrálie. Je nenápadný, bez zreteľných ramien.

Trieda: Medúzy
Najbežnejším druhom v letných mesiacoch v Severnom mori je Medúza (tanierovka) ušatá (Aurelia aurita). Medúza ušatá je veľmi hojná i v Severnom a Baltskom mori. Meno dostala podľa pohlavných orgánov, ktoré presvitajú priehľadnou umbrelou a svojim tvarom pripomínajú uši. Žije vždy blízko pobreží a väčšinou nie veľmi hlboko pod hladinou. Dospelí jedinci sa zdržujú vo veľkých skupinách. Mladá medúza ušatá ako medúzka s umbrelou s priemerom najviac 2 cm sa správa ako aktívny lovec, ktorého hlavnou korisťou sú drobné rybky. Keď vyrastie, zanechá aktívny lov, necháva sa unášať prúdom a čaká, čo jej voda prinesie.

Trieda: Štvorhranovce
Prevláda štádium medúzy, aj keď premena polypa na medúzu je zložitá. Majú štvorhranný tvar klobúka, žijú v tropických moriach.
Pre jed obsiahnutý v pŕhlivých bunkách ramien patria k najjedovatejším živočíchom na svete

Trieda: Koraly
Sasanky: Sasanky majú iba veľmi obmedzené schopnosti pohybu a zostávajú po celý život prichytené k morskému dnu, ku korálom alebo ku skalám.
Zvláštny kotúč na spodnej časti nohy sasanky vylučuje lepkavú hmotu (tzv. "cement"), ktorá umožňuje, že sa sasanky môžu udržať i na skalách vystavených pôsobeniu morských prúdov alebo prílivu a odlivu. Sasanky nevedia "chodiť", ale sťahovaním svalov môžu hýbať ramenami a pohybovať sa aspoň týmto spôsobom.

Kmeň: Rebrovky
Bilaterálne súmerné, pohyblivé, dravé morské živočíchy s priehľadným želatinovitým telom. Pohyb zabezpečuje 8 pozdĺžnych pásov “rebier” blanitých lupienkov na povrchu tela, ktoré vznikli zrastením bŕv. Na povrchu tela majú lepivé bunky “koloblasty”, ktorými lovia potravu. Nemajú vylučovaciu, dýchaciu ani obehovú sústavu, majú priamy vývin bez larválneho štádia. Žijú od hladiny do hĺbky približne 3000 m, niektoré sa plazia po dne. Objavených bolo približne 100 druhov,
Rebrovky obsahujú až 99% vody a v mori sú dokonca priesvitnejšie ako medúzy. Možno ich zazrieť len náhodou pri určitom lome svetla.


 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.