Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Alternatívne zdroje medícny

Rozdiely medzi klasickou a alternatívnou medicínou

Západná (klasická):  Východná (alternatívna)
Lieky, antibiotiká Bioaktívne doplnky
Odstraňujú následky chorôb Odstraňujú príčinu
Špecialisti a lekári – 86 špecializácií Organizmus berie ako jeden celok
Lieky majú presný chemický vzorec Prírodná báza
Liečebný efekt rýchly, ale krátky Pôsobia dlhšie, ale efekt je hĺbkový
Účinok liekov výberový Pôsobenie komplexne
Vedľajšie účinky liekov Bez vedľajších účinkov
Ničia choroboplodné zárodky Pôsobia profylakticky
Antibiotiká spaľujú 90% energie imunitného systému Posilňujú imunitný systém, urýchľujú uzdravovací proces, odďaľujú proces starnutia


 

 

 

 


Fytoterapia
Fytoterapia je jednoducho povedané liečba rastlinami. Môžete sa pýtať, prečo v dnešnej dobe máme používať metódy, ktoré boli vedou prekonané. Odpoveď je jednoduchá - pretože fungujú. Aj súčasná západná medicína používa na liečenie chorôb synteticky vyrobené látky, ktoré boli v minulosti používaných liečivých rastlinách modernými postupmi „odhalené“ ako účinné pri liečbe chorôb. Vyrábajú sa chemicky, vo veľkom a lacno. Na druhej strane spôsobujú veľa nežiadúcich účinkov a často ako následok liečby jednej choroby chemicky vyrobenými liekmi, získame chorobu ďalšiu. Preto v súčasnosti už aj veľa lekárov západnej medicíny začína používať fytoterapiu formou odporúčaní pitia čajov z vybraných bylín ako doplnkovú liečbu mnohých chorôb. Používanie liečivých rastlín na liečenie chorôb má niekoľko predností: pretože účinné látky sa v nich nachádzajú v nižšej koncentrácii ako v chemicky vyrobených liečivách, je pri fytoterapeutickej liečbe malá pravdepodobnosť vyvolania nežiadúcich príznakov a porúch, a tieto liečivé byliny zároveň nezaťažujú vnútorné orgány ktoré nás chránia pred cudzími látkami /pečeň, obličky/. Liečivé rastliny okrem známych liečivých látok obsahujú aj ďalšie látky, ktoré sa z hľadiska modernej vedy môžu zdať zbytočné, tieto látky však často pôsobia ako katalyzátory ďalších chemických reakcií v našom tele, čím napomáhajú procesu liečenia.

Speleoterapia
Speleoterapia je liečebná metóda využívajúca špecifické a unikátne vlastnosti prostredia, hlavne ovzdušia - aerosólu - prevážne krasových jaskýň na liečbu chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov. Jaskyňa je prírodné inhalatórium aerosólu, ktorý je nenapodobiteľný umelým spôsobom. Spojenie tohto účinku s komplexnou odbornou zdravotnou, rehabilitačnou a rekondičnou starostlivosťou prináša želané priaznivé liečebné účinky.

Masáž
Masáž ako najstaršia liečebná metóda má mimoriadny význam pri liečení, doliečovaní a tiež pri prevencii chorôb, pôsobí proti únave, posilňuje zdravie a zvyšuje celkovú odolnosť človeka.

Cieľom masáže je dosiahnuť duševnú a telesnú vyrovnanosť a navodiť pocit celkovej pohody. Masírovanie prináša mnohostranný efekt. Miestny účinok sa prejavuje na koži, šľachách, v kĺbových púzdrach, v krvnom riečisku, lymfatickom systéme a periférnom nervovom systéme. Mechanicky sa odstraňujú povrchové zrohovatené vrstvy kože, čím sa uvoľnia vývody mazových a potných žliaz. Podporuje sa prekrvenie kože, dosahuje sa urýchlené vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciest, znižuje sa tvorba kŕčových žíl, priaznivým odtokom žilovej krvi sa urýchľuje odstránenie nepotrebných produktov látkovej výmeny. V hlbších tkanivových vrstvách možno rozrušiť zrasty a čiastočne zabrániť ukladaniu tukov. V svalových tkanivách sa dosahuje podľa potreby zvýšenie, alebo zníženie svalového tonusu, zvýšenie svalovej výkonnosti, zníženie bolestivosti a zlepšenie funkcie.

Celkový účinok sa dosahuje zlepšením prietoku krvi na periférii. Urýchlenie toku žilovej krvi sa priaznivo prejaví na činnosti srdca. Nastáva prekrvenie telových orgánov, zlepšuje sa výmena kyslíka a oxidu uhličitého v pľúcach, ako aj vnútorné dýchanie a termoregulačné procesy. Masáž má celkový povzbudzujúci účinok na telesnú a duševnú výkonnosť, spánok a na CNS (centrálny nervový systém).

Reflexná terapia je metóda stará niekoľko tisíc rokov. Je založená na myšlienke, že na chodidle existuje množstvo bodov a položiek, ktoré korešpondujú s jednotlivými orgánmi a časťami tela, a to cestou nervových spojení. Celý ľudský organizmus, každú jeho časť je teda možné ovplyvňovať pomocou stláčania rôzne veľkých plošiek či bodov umiestnených na chodidle, prstoch okolí členkou, ale aj na dlaniach, tvári, chrbte.. Stláčaním alebo hladením týchto reflexných plošiek môžeme citeľne liečiť príslušný orgán alebo časť tela: posilovať, pokiaľ nedostatočne pracuje a potrebuje dodať energiu, alebo naopak ukľudniť, ak je v stave akútneho zápalu alebo bolesti. Pri akých problémoch nám táto metóda pomôže?

 • bolesť v oblasti celej chrbtice a panvovej oblasti,
 • reumatické a iné bolesti u všetkých kĺbov,
 • bolesti hlavy a migrény,
 • chronické zápaly dutín,
 • problémy v oblasti tráviaceho a vylučovacieho systému,
 • nepravidelná alebo bolestivá menštruácia,
 • vegetatívne poruchy (návaly),
 • nedokrvenosť končatín,
 • ochorenia dýchacej sústavy,
 • poruchy v hormonálnej sfére,
 • únava a nespavosť,
 • alergia,
 • lupienka a ďalšie kožné problémy,
 • zlyhanie životne dôležitých orgánov (pečeň, obličky, srdce, pľúca, slinivka),
 • poruchy obehovej sústavy a lymfatického systému,
 • rakovina

Pri liečbe pomocou tejto metódy je potrebné chodidlá masírovať pravidelne a pomerne často. Preto je pre klienta veľmi dôležité, aby sa u svojho terapeuta naučil svoje chodidlá ošetrovať sám a v medziobdobí medzi jednotlivými návštevami u terapeuta sa liečil samopomocou alebo s pomocou blízkej osoby. Masáž chodidiel je možné nahradiť bosou chôdzou po kamienkoch alebo prešľapávaním v škatuli s kukuričným zrnom alebo suchým hrachom.

Reflexná terapia nemá žiadne vedľajšie účinky a je vhodná pre všetky vekové kategórie, zvlášť pre deti a ľudí vo vyššom veku.

Bankovanie
Je to veľmi stará metóda, ktorú už požívali v stredoveku.

„Kde príroda spôsobila bolesť“, tam nahromadila škodlivé látky“.

Pri onemocneniach vnútorných orgánov, sa na chrbtici vytvárajú citlivé miesta tzv. gelózy, uzliny. Sú dobre hmatateľné, citlivé a niekedy až veľmi bolestivé. Príčinou je nahromadenie škodlivín pod kožou resp. hlbšie vo svale.

Ako to funguje?
Podtlak vtiahne časť kože i podkožia do banky a spôsobí popraskanie drobných cievok s malými výronmi krvi a lymfy. Prekrvenie, okysličenie týchto kritických bodov odplaví škodliviny z jeho centra, upraví funkcie príslušného orgánu. Dochádza k aktívnemu čisteniu, póry sa otvoria, telo odváža lymfatickými cestami všetky odpadové a toxické látky von z tela.

Bankovanie sa odporúča pri:

 • chronickej únave,
 • bolestiach hlavy a nespavosti,
 • migréne,
 • stuhnutosti krku,
 • reumatizme,
 • žalúdočnej nervozite,
 • tráviacich problémoch,
 • slabom krvnom obehu v nohách( studené chodidlá),
 • a ďalších problémoch vnútorných orgánov...

Liečba sviečkou Tadeáš
je založená na prastarých tradíciách prírodného liečiteľstva mnohých národov.
Sviečka je vyrábaná ručne rúrovitým stočením ľanového plátna do tvaru lievika. Je impregnovaná včelím voskom, kurkumou a olejmi z liečivých bylín. Zmierňuje bolesť, napomáha k odstráneniu pozostatkov zápalových procesov, uvoľňuje toky energií v ľudskom tele.

Mechanizmus účinku sviečky:
Sviečka je dutá a jej horná časť je lievikovito rozšírená. Túto časť zapálime a vnútro sviečky sa naplní dymom. Horiaca sviečka produkuje stúpajúci teplý vzduch pôsobením, ktorého sa podtlakom vo vnútri vytvorí vákuum. Na ľudskej koži vznikne sací efekt. Jeho následkom prenikajú z tela na povrch zdraviu škodlivé častice, zvyšky chorobných procesov, ktoré sa vyzrážajú na vnútornej strane sviečky.

Liečba sviečkou Tadeáš sa odporúča pri:

 • čistení lymfatického systému
 • zlepšení trávenia
 • pri chudnutí
 • zmiernení zápalových procesov
 • upokojení bolesti chrbtice a kĺbov
 • sestrese, depresii a podráždenia

Čo je akupunktúra?
Slovo akupunktúra sa skladá z dvoch slov: acus je po latinsky ihla a punctio pichnutie, bodnutie. Voľne preložené to znamená napichávanie ihlami. Praktizuje vpichy ihiel do určitých, presne stanovených bodov.

Podstatou akupunktúry je teda špecifické ovplyvnenie organizmu podráždením presne určených miest na povrchu i vnútri tela - tzv. aktívnych (akupunktúrnych) bodov. Okrem zavedenia špeciálnych ihiel používa aj „bezihlový systém“ – napr. elektropunktúru, kde namiesto ihly bod dráždi elektrickým impulzom. Využívajú sa tiež rôzne modifikácie a pridružené techniky: pôsobenie na akupunktúrne body teplom, tlakom a masážnymi hmatmi (pri akupresúre), ale aj fytoterapia, homeopatia, aurikuloterapia. Moderná medicína používa aj laseropunktúru a mikrovlnú rezonančnú terapiu (MRT).
Akupunktúra sa nezameriava len na liečbu určitého orgánu alebo ochorenia. Pacienta vidí ako komplexný celok. Jednoducho povedané - vždy lieči a ošetruje človeka a nie chorobu.

Podľa starovekých Číňanov ale aj súčasných fyzikov, je všetko okolo nás, vrátane nás samých, energia. Táto energia (čchi) sa podieľa i na riadení nášho organizmu. Neviditeľná a priamo nemerateľná čchi preniká celým ľudským telom a okolitým priestorom, pričom človek je zdravý dovtedy, kým jeho čchi-prepojenie s okolím je vyrovnané a harmonické.

Základným filozofickým princípom čínskej medicíny je poňatie dynamiky dualizmu dvoch protipólov – JANG a JIN. Rovnako, ako nedostatok Jang či Jin je pre organizmus škodlivý aj ich prebytok Napr. nadmerná aktivita (Jang) je pre systém zlá a tu musí situáciu stabilizovať pasívna zložka (Jin). Aj ľudské zdravie je prejavom rovnováhy oboch týchto princípov. Existujú všade a sú podstatou životnej energie, ktorá udržuje rovnováhu medzi jednotlivými orgánmi ľudského tela a celkom. Choroba je výsledkom poruchy rovnováhy prirodzených energetických väzieb v tele človeka a vo vzťahu k okolitému prostrediu.

Všeobecne možno povedať, že organizmus je zdravý dovtedy, kým sa udržiava rovnováha či vyváženosť JANG a JIN . Ak sa táto naruší, nastane nerovnovážny stav, ktorý vedie k ochoreniu a úlohou akupunktúry je priviesť systém zase do rovnováhy.

Energetický tok sa dá do určitej miery ovplyvňovať prostredníctvom akupunktúrnych bodov umiestnených na ľudskom tele. Veda pozná 692 bodov, z čoho sa najčastejšie využíva 150. Všetky body ležia na akupunktúrnych dráhach - meridiánoch.

Ihly sa aplikujú buď v sede alebo v ľahu. Po šiestich stretnutiach by sa už mali prejaviť výsledky. Narušená rovnováha sa obnovuje mobilizáciou obranných síl organizmu, normalizovaním a dolaďovaním prirodzených fyziologických procesov. Akupunktúra tak prispieva k zlepšovaniu zdravotného stavu, telesnej a psychickej výkonnosti človeka. Milióny ľudí ju využívajú aj v rámci prevencie. Práve pre odlišný prístup k chápaniu zdravia a choroby, má dobré výsledky pri zvládaní dlhodobých, chronických ochorení, slabo reagujúcich na bežnú liečbu.

Akupunktúra nepoužíva žiadne postupy, ktoré by mohli organizmu uškodiť. Táto niekoľko tisícročná čínska liečebná metóda patrí k najstarším odvetviam medicíny. Pritom v treťom tisícročí sa na celom svete stáva čoraz populárnejšia a žiadanejšia. Tým že pomáha znižovať množstvo užívaných liekov, chráni ekológiu vnútorného prostredia človeka pred poškodením z nadmerného príjmu cudzorodých chemických látok.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk