referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Obezita
Dátum pridania: 25.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gfete_ei_dzi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 646
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 

Je nadmerné ukladanie tuku s prekročením normálnej hmotnosti aspoň o jednu desatinu. Tuk tvorí 10 – 15% telesnej hmotnosti zdravého človeka, ale u tučných ľudí to môže byť až 60%.Ideálna telesná hmotnosť sa odpočítava z tabuliek podľa veku, výšky a pohlavia, ale ako orientačná hodnota pre dospelých môže slúžiť výška v centimetroch mínus 100. Obezita sa stáva vážnym verejno-zdravotným problémom nielen preto, že jej výskyt v krajinách s vysokou životnou úrovňou neustále stúpa, ale aj preto, že patrí medzi najčastejšie príčiny poruchy zdravia moderného človeka.

Najviac tučných ľudí stretávame vo veku medzi 40. a 60. rokom. V našej populácii je ich až 30%. Ženy bývajú postihnuté dvakrát častejšie ako muži, čo pravdepodobne súvisí s odlišným hormonálnym ladením; nasvedčuje tomu i to, že tučnota žien začína vlastne v puberte, po pôrode alebo v prechode.
Tučnota je nežiadúca z viacerých príčin. Pôsobí neesteticky , čím nepriaznivo ovplyvňuje psychiku, najmä mladých ľudí a žien. Podporuje náklonnosť k väčšiemu počtu chorôb, predovšetkým chorôb srdca a ciev, napomáha ku vzniku zvýšeného krvného tlaku a trvale preťažuje srdce, urýchľuje vývoj aterosklerózy a odvodených komplikácií, ktoré ohrozujú život ( najmä srdcový infarkt a mozgová porážka ). Vyvoláva i sklon k cukrovke, žlčovým a močovým kameňom. Zvýšená hmotnosť preťažuje chrbticu a dolné končatiny, čím podporuje degeneratívnych zmien kĺbov (osteoartrózu), ale aj iných deformácií (ploché nohy a žilová trombóza).

Príčinou tučnoty je porucha pomeru medzi príjmom a výdajom kalórií, pričom príjem prevyšuje výdaj.  Človek priberá vždy vtedy, keď jeho telesná námaha a biologická činnosť sú menšie ako príjem potravy. Tučný človek, či už jedáva viac, rovnako alebo i menej ako iní ľudia, vždy zje viac, ako potrebuje. Niekedy volí aj nesprávny pomer živín v potrave, uprednostňuje cukry a tuky na úkor bielkovín, zeleniny a ovocia. Mnohý si neuvedomujú, že nespálené cukry sa v tele premieňajú na tuk. Práve prekrmovanie sa uhľovodíkmi vedie najčastejšie k vzniku tučnoty. Tučnota je teda výsledkom nesprávnej životosprávy, predovšetkým nesprávneho pomeru medzi výživou a telesnou aktivitou.

Liečba obezity má vychádzať z troch základných požiadaviek :
1. obmedziť kalorickú hodnotu potravy
2. zvýšiť telesnú aktivitu
3. zbaviť sa návykov, ktoré vedú k prejedaniu

U respondentov sa zisťoval tak pomer telesnej hmotnosti a výšky, ako aj spokojnosť s váhou. Na základe zozbieraných údajov o telesných parametroch bol následne vypočítaný index telesnej hmotnosti (BMI), ktorý vypovedá o stave organizmu.
Index telesnej hmotnosti (BMI) sa vypočítava podľa nasledovného vzorca:
hmotnosť (kg)
BMI= Výška (m2)

Kategórie indexu telesnej hmotnosti (BMI):
Hodnoty BMIZaradenie
pod 19podvýživa
20 - 24,9normálna hmotnosť
25 - 29,9nadváha
30 - 39,9obezita
nad 40extrémna obezita

Rozsah alebo stupeň telesnej hmotnosti a mieru zdravotného rizika vyjadruje index telesnej hmotnosti BMI (Body Mass Index).
BMI stav zdravotné riziko
18,5 - 25 norma bez rizika
25 - 30 nadváha riziko
30 - 35 obezita I.stupeň vyššie riziko
35 - 40 obezita II.stupeň vysoké riziko
vyšší ako 40 obezita III.stupeň veľmi vysoké riziko

VZOREC na výpočet BMI:
hmotnosť ( kg) / výška (m)2

Mieru rizika pre rozvoj metabolických a kardiovaskulárnych ochorení vyjadruje zmnoženie útrobného tuku a obvod v páse.
Obvod v páse v cm Miera zdravotného rizika
Ženy 80 cm riziko
88 cm vysoké riziko
Muži 94 cm riziko
102 cm vysoké riziko

 
Podobné referáty
Obezita 2.9667 326 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.