Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Tráviaca sústava

Tráviaca sústava - definícia a ochorenia

Úlohou tráviacej sústavy je prijať a chemicky rozložiť živiny, zabezpečiť ich presun do krvi a odstrániť z tela nestráviteľné zložky potravy. Trávenie je základným predpokladom vstrebávania a vstrebávanie zasa podmieňuje premenu látok a uvoľňovanie energie zo živín. Aby sa splnili tieto úlohy, potrava sa pomocou tráviaceho mechanizmu musí rozdrobiť na jemnú kašu, premiešať s tráviacimi šťavami, chemicky rozložiť a posúvať až po konečník.

Tráviace ústroje človeka: príušná žľaza , podsánková žľaza , hltan , podjazyková žľaza, pažerák, pečeň , žlčník , žalúdok , podžalúdková žľaza, dvanástnik , kľučky tenkého čreva, (skutočná dĺžka 3-5 m) hrubé črevo, apendix, konečník. Pečeňová cirhóza je častá a zdĺhavá choroba, pri ktorej postupne zanikajú pečeňové bunky a súčasne sa začína bujnenie zachovaného tkaniva so zmnožením väziva. Pečeň sa pritom raz zväčší, inokedy scvrkne a zhrboľatie, ale vždy stvrdne, preto sa táto choroba označuje aj ako stvrdnutie pečene. Cirhózu môžu vyvolať viaceré príčiny:

1. osobitný podiel na jej vzniku má alkohol.
2. vírusové hepatitídy, ktoré sa na začiatku môžu prejavovať akútne žltačkou, často však prebiehajú nenápadne, bez žltačky a bez podstatných subjektívnych príznakov. Po rokoch môžu vyvolať zmeny v pečeni.
3. choroby žlčníka a žlčových ciest, najmä dlhotrvajúce zápaly a obštrukcie v žlčových cestách (tzv. biliárne cirhózy).
4. po otravách chemikáliami toxickými pre pečeň, ako je napr. trinitrotoluén, tetrachlórmetán, muchotrávka zelená, ako aj po niektorých liekoch.

Pri niektorých formách príčina cirhózy pečene nie je známa. Choroba prebieha dlho bez zjavných ťažkostí a nezriedka sa odkalí len náhodne, keď sa zistí tuhšia pečeň alebo zväčšená slezina. Liečba pečeňovej cirhózy sa zakladá najmä na diéte obsahujúcej veľa bielkovín, cukrov, čerstvej zeleniny i ovocia a obmedzujúcej tuky. Absolútne zakázaný je alkohol, silne dráždivé látky a prepálený tuk. V ťažších stavoch sa vyžaduje pokoj na posteli.

Príznaky: Slabosť, bolesť brucha, nutkanie, pocit na vracanie (nauzea), vracanie, úbytok telesnej váhy nechutenstvo únava impotencia u mužov, gynekomastia porucha menštruačného cyklu u ženy opuchy dolných končatín, ascites

Liečba: Abstinencia alkoholu, Vitamínové prípravky, vitamín K pri poruchách zrážanlivosti, železo pri anémii, adekvátne stravovanie, dostatočný prívod kalórií, chrániť pred infekciami a včasná protiinfekčná liečba, Imunosupresia (pri infekčnom pôvode), liečba komplikácií, transplantácia pečene

Komplikácie: Rakovina pečene, Portálna hypertenzia (ascites, krvácanie, pažerákové krčné žily), Hepatorenálny syndróm Infekčné, hemorágické, kardiálne komplikácie, spontánny zápal pobrušnice, poruchy acidobázy, hypoglykémia, zápal pankreasu, poškodenie mozgu, Crohnova choroba (Morbus Crohn). Jedná sa o črevné ochorenie s dlhodobým priebehom. Príčina vzniku tohto ochorenia nie je doteraz presne známa. Predpokladá sa, že samotný zápal je dôsledkom neprimeranej obrannej reakcie na niektoré zložky potravy a baktérie, ktoré sa v čreve vyskytujú. Podiel na vzniku majú s najväčšou pravdepodobnosťou aj vrodené predpoklady – až 20% z tých, ktorý na sa Crohnovu chorobu liečia majú v rodine niekoho, kto na toto ochorenie trpí.

Crohnova choroba sa začína prejavovať zvyčajne po 30 roku života. Najčastejšími príznakmi Crohnovej choroby sú: dlhodobé bolesti brucha, ktoré pripomínajú zápal slepého čreva, objavujú sa bolesti v podbrušku, nevoľnosť alebo nutkanie na zvracanie, zväčšenie lymfatických uzlín, bolestivé trhliny na konečníku, teploty, málokrvnosť, teploty. Pomalší začiatok priebehu ochorenia sa prejavuje často sa opakujúcimi hnačkami, pacient začína chudnúť a trpí zvýšenými teplotami. Crohnova choroba môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu od úst až po konečník.

Ide však predovšetkým o určité úseky hrubého a tenkého čreva, pričom najčastejšie sa vyskytuje v poslednej časti tenkého čreva (ileum) pred vyústením do hrubého čreva. Crohnova choroba sa nemusí však prejavovať len na čreve. Známe sú aj prípady, kedy sa choroba prejavila mimo tráviaceho traktu – objavujú sa komplikácie ako napríklad zápaly kĺbov, žlčníkové kamene, obličkové kamene, infekcie močových ciest. Ochorenie sa začína zápalom a tvorením drobných vriedkov na krátkych úsekoch čreva. Šírenie choroby sa prejaví tvorbou abscesov, zhrubnutím črevnej steny a fistulami s inými orgánmi. Pokiaľ sa vzniknutý zápal šíri aj mimo čreva do brušnej dutiny, je nutná operácia.

Ak sa u vás choroba prejaví, je nutné čo najskôr navštíviť lekára. Nevyhnutnou súčasťou liečby je diéta, obmedzenie konzumácie ťažkých a korenistých jedál a dostatočný príjem tekutín. Samozrejme, že je nutné obmedziť aj fajčenie.


Príčiny vzniku

Etiológia je nejasná Genetická predispozícia, dôležitý význam majú imunologické mechanizmy a zvýšená priepustnosť čriev Príznaky Bolesti brucha v príslušnej oblasti slabosť nechutenstvo zvýšená telesná teplota do 38°C. Hnačky, Mimočrevné ťažkosti Liečba Dôležité je zhodnotiť aktivitu, výskyt a štádium ochorenia podávanie liekov s protizápalovým účinkom základnými liekmi sú: sulfasalazín, kortikosteroidy a azothioprin pri komplikáciách sa podávajú antibiotiká imunomodulačná liečba na ovplyvnenie imunitných pochodov v organizme podávanie šetrnej nedráždivej stravy s obsahom vitamínov, bielkovín a cukrov a obmedzením tukov chirurgická liečba

Nenádorové ochorenia tráviacej trubice

Refluxná choroba pažeráka, Žalúdok a dvanástnik, Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice, Peptický vred (vredová choroba dvanástnika ), Helicobacter pylori, Zápal sliznice žalúdka (gastritída), Tenké črevo Crohnova choroba, Hrubé črevo Ulcerózna kolitída, Syndróm dráždivého hrubého čreva, Konečník Hemoroidy ("zlatá žila").

Nádorové ochorenia tráviacej trubice

Rakovina hrubého čreva,

Choroby pečene - Benígne hyperbilirubinémie, Zápal pečene -hepatitída
Choroby žlčníka a žlč. ciest - Žlčové kamene – cholelitiáza, Zápal podžalúdkovej žľazy - pankreatitída
Iné - Krvácanie z tráviacej trubice, Varixy hornej časti tráviacej trubice

Tráviaca sústava - Skupinu orgánov, ktoré zabezpečujú tráviaci proces, nazývame spoločným názvom tráviaca sústava. Je to rúra, ktorá sa začína ústami a končí sa konečníkom. Tu sa potrava rozloží, aby z nej telo mohlo vstrebať minerály, cukry, tuky, bielkoviny a vitamíny, ktoré potrebuje pre ďalšiu existenciu.

Ústa - Trávenie sa začína už v ústach pri žuvaní potravy, kde enzýmy slín rozkladajú určité cukry. Jazyk a svaly hltana posúvajú rozomletú potravu zmiešanú so slinami, nazývanú aj bolus, do pažeráka a ďalej do žalúdka.
Žalúdok a dvanástnik - Potrava zostáva v žalúdku niekoľko hodín. Tu sa premiešava a čiastočne trávi kyselinou a enzýmami dovtedy, kým nenadobudne polotekutú konzistenciu (chýmus).
Potom sa posúva do dvanástnika, kde ju ďalej rozkladajú tráviace šťavy z pečene a podžalúdkovej žľazy (pankreasu).
Tenké črevo - Konečné štádium trávenia prebieha v tenkom čreve. Tu sa potrava rozkladá na malé chemické jednotky, ktoré môžu prechádzať stenou čreva do siete krvných a lymfatických ciev.
Hrubé črevo - Z tenkého čreva prechádza nestrávená potrava v tekutom stave do hrubého čreva, v ktorom sa väčšina vody, ktorú obsahuje, vstrebe späť do tela. Polotekuté zvyšky sa posúvajú ku konečníku a tu zostávajú dovtedy, kým ich črevné sťahy nevytlačia z tela von.

Tráviaca sústava - Veľa ľudí vekom zisťuje, že sa im trávenie spomaľuje a už nie je také efektívne ako doteraz. Prvé príznaky sa objavia v strednom veku, ak vo vašej strave nie je dostatok vlákniny a obsahuje nadmerné množstvo rafinovaných potravín. Niektoré ženy začínajú mať ťažkosti s trávením v období klimaktéria.

Tráviace problémy - Medzi najčastejšie ťažkosti prichádzajúce vekom patrí zhoršené trávenie, nadúvanie, zápcha, hromadenie vetrov a ochorenie, ktoré označujeme ako divertikulóza. Pri divertikulóze sa v stene čreva tvoria vačky. V nich sa nahromadí potrava, ktorá podlieha fermentácii a vzniká plyn. Postihnutý má v bruchu nepríjemný pocit spojený s nadúvaným a hromadením vetrov. V prípade, že sa vačok zapáli, vzniká divertikulitída. Prejavuje sa kŕčmi v bruchu, napínaním na vracanie a teplotou. Okrem zlých stravovacích návykov môže byť ďalšou príčinou tráviacich problémov v staršom veku znížená produkcia kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Kyselina chlorovodíková sa uvoľňuje z buniek sliznice žalúdka a začína proces štiepenia bielkovín. Ak zistíte, že po požití stravy s vyšším obsahom bielkovín máte tráviace problémy, príčinou môže byť práve nedostatočná produkcia žalúdočnej kyseliny. Jednou z možností je skúsiť užívať doplnok s obsahom betainhydrochloridu.

Prevencia tráviacich problémov

Najlepšou prevenciou tráviacich problémov je strava s dostatkom vlákniny. Vláknina sa v tráviacom systéme nevstrebáva, takže nezmenená prechádza celým črevom, preto podporuje peristaltiku a zároveň zväčšuje črevný obsah. Pamätajte na to, že keď zvýšite príjem vlákniny, musíte zvýšiť aj prívod tekutín, pretože vláknina napučí a absorbuje vodu z čreva. K potravinám, ktoré obsahujú veľa vlákniny, patria ovsené vločky, pečené zemiaky, šošovica, hnedá ryža, fazuľa, ovocie, celozrnný chlieb a cereálie. Konzumácia hlávkovej zeleniny – brokolice a kapusty - niekoľkokrát do týždňa znižuje riziko rakoviny hrubého čreva. Zdravé trávenie si udržíte pravidelnou telesnou aktivitou. Pri spomalenej funkcii tráviacej sústavy sa môžu použiť viaceré komplementárne postupy, ako je masáž, akupunktúra, homeopatia, fytoterapia a naturopatia.

Naturopati odporúčajú prečisťovaciu diétu, aby sa črevo prirodzene očistilo. Sami si najlepšie pomôžete, ak začnete postupne pridávať do svojej stravy vlákniny. Mali by ste sa vyhýbať preháňadlám a konzervovaným potravinám, ktoré zabraňujú dokonalému spracovaniu a využitiu živín v čreve, a preto sú škodlivé. Niektoré ťažkosti sa dajú zmierniť rastlinnými a dietetickými prostriedkami. Cesnak, mäta, rumanček a fenykel odstraňujú plynatosť. Ľanové semienka, sušené slivky, rebarbora, zázvor, čili, sladké drievko, olivový olej a med pomáhajú pri miernej zápche. Zázvorový čaj zmierňuje napínanie na vracanie. Cesnak a cibuľa prečisťujú tráviaci systém. Šupky psyllia pomáhajú pri zápche. Môžete ich kúpiť vo forme kapsúl v obchodoch so zdravou výživou. K dispozícii sú aj rôzne prečisťovacie kúry hrubého čreva.


Infekcia baktériou Helicobacter pylori

Silná kyselina vznikajúca v žalúdku ničí väčšinu baktérii, no jeden druh, v nej prežíva. Tejto tyčinkovitej baktérii sa darí v hlienovej vrstve žalúdka. Infikuje pravdepodobne polovicu svetovej populácie. Väčšinou nespôsobuje nijaké príznaky, no niekedy poškodí výstelku žalúdka, čo môže viesť k bolestivému zápalu (gastritíde) či peptickému vredu, keď tráviaca šťava rozruší výstelku.

Zdroje:
Encyklopédia Univerzum -
Encyklopédia Človek -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk