referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Anatómia a morfológia dážďovky
Dátum pridania: 06.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: labronkala
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 454
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Morfológia dážďovky
Valcovité telo zložené zo 110 – 180 článkov. Chrbtová strana je vypuklá a brušná plochá a svetlejšia. V prvom článku na spodnej strane je ústny otvor. Na dlhších článkoch sú štyri páry tuhých štetín. Dva páry na bokoch a dva páry štetín na brušnej strane. Na brušnej strane 14. článku bokom od brušných štetín ležia malé vývody vajcovodov. 15. článok na brušnej strane má pyskovité nadurené ústie semenovodov od ktorých sa k opasku 2 kanáliky, ktoré slúžia na vedenie spermy pri kopulácii. Dôležitou časťou tela je nápadná zdurenina, ktorá sa začína väčšinou 31. alebo nasledujúcim článkom a končí 37.článkom. Je to opasok. Jeho tvar, poloha a veľkosť sú dôležitými znakmi pri určovaní druhov dážďoviek. Opasok má na spodnej strane dva pohlavné hrbolčeky. Žľazy v opasku vylučujú okolo znesených vajíčok vajcovú schránku.V schránke vajíčka prekonávajú vývoj, takže schránku opúšťajú už malé dážďovky. Na chrbtovej strane v medzičlánkovej priehradke medzi 9. až 10. článkom je otvor (pór), z ktorého na povrch tela vyteká sliz. Ďalšie póry ležia medzi nasledujúcimi článkami.

Anatómia dážďovky

 • Tráviaca sústava
  Stredom tela sa tiahne rúra TS. Začína sa ústnou dutinou, ktorá siaha až do 3. článku. Za ňou je rozšírený svalnatý hrtan, ktorý pokračuje pažerákom. V 10. až 14. článku sa rozširuje na hrvoľ, za ktorým nasleduje žuvací žalúdok a mohutné črevo.
 • Cievna sústava
  Je uzavretá. Tvorí ju hrubšia chrbtová cieva poháňajúca krvnú plazmu obsahujúcu hemoglobín zo zadnej do prednej časti tela. V 7. až 11. článku krvnú plazmu privádza 5 spojok označovaných ako srdce do hrubšej cievy v podobe párovitých stužiek.
 • Vylučovacia sústava
  Belavé chumáčiky – vylučovacie ústroje – metanefrídie. Najväčšie sú medzi 13.až 20. článkom.
 • Rozmnožovacia sústava
  Má tri páry semenných vrecúšok so stlmenými schránkami na prvých 2 vrecúškach. Sú to zásobárne samčích pohlavných buniek, ktoré sa tvoria vo 2 pároch semenníkov. Semenníky ležia na stenách priehradok medzi 9. až 10. článkom. Samičie pohlavné ústroje – vaječníky, sú tiež párové a veľmi malé.
 • Nervová sústava
  Na brušnej strane – nervový rebríček, ktorý sa rozprestiera po celej dĺžke tela. Jeho začiatok tvorí párová nadhltanová uzlina spojená dvoma nervovými pármi (komisuromi) s podhltanovou uzlinou.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.