referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Sova Pálená
Dátum pridania: 12.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Baskervil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 205
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Sovy možno často počuť, ale zriedka kedy vidieť, pretože lovia hlavne v noci. Pripomínajú denné dravce, lebo má ostré pazúry na lepšie chytenie koristi. Navyše sú vybavené adaptáciami, ktoré im pomáhajú loviť v tme. Sovy môžeme rozdeliť do dvoch čeľadí- sovovití a puštíkovití a 205 druhov.

Majú zaokrúhlenú hlavu a krátky chvost. Majú výborný zrak- dobrý v noci i pri dennom svetle. Keď sa sova chce pozrieť na bok musí otočiť celú hlavu- môžu s ňou otočiť až o 270 stupňov, čo je dostatočnou kompenzáciou. Potravu sov tvorí široký sortiment živej koristi, ktorej veľkosť záleží na druhu sovy.
Väčšina sov sa živý hmyzom, vtákmi, malými cicavcami a menšie druhy sov. Má svetlú, srdcovitú tvár, dlhé nohy pokryté bielim operením. Meria 29-44cm. Väčšina sov kladie 2-7 vajec, mláďatá sa liahnu obvykle v dvojtýždňových intervaloch, čo vedie k značným disproporciám (nerovnakosti) medzi nimi. Mláďatá kŕmi potravou, ktorú jej prináša samec a stará sa o ne 3 týždne od vyliahnutia, pokiaľ im nenarastie prachovité perie, ktoré udrží ich telesnú teplotu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.